Na više beogradskih scena, kao i u Novom Sadu i Subotici od 7. marta do 15. aprila biće održan 22. Beogradski festival igre, na kom će učestvovati trupe iz 10 zemalja. Moto ovogodišnjeg festivala je “Mi govorimo igrom”.
Nastupaju trupe iz: Bejruta, Jerusalima, Rima, Tokija, Grenobla, Atine, Liona, Ređo Emilije, Adelejda, Vupertala, Kalamate, Milana, Sen Nazera, Londona, Brisela, Napulja, Madrida, a prema rečima osnivača i direktora BFI Aje Jung, ovogodišnja edicija “doneće nekoliko nastupa i gostovanja o kojima se dugo maštalo: od Tancteatra Pine Bauš iz Vupertala, dolaska Roberta Bolea i neverovatnih baletskih zvezda – Nikolete Mani, Maje Makateli, Timofeja Andrijašenka… do kreacije i nastupa Sabura Tešigavare, lično!”
– Kad smo razumeli koliko nam je važan performans Omara Ražiha iz Bejruta kojim započinjemo festival, a koji predstavlja poziv u nečiji dom, uz igru, muziku i odličnu hranu, komad „Bejtna“ je već počeo da osvaja scene i festivale… Zatim smo pomislili da bi program trebalo nastaviti predstavom „Mana“, koja govori o svetlosti i nadi, a koju potpisuje Noa Verthajm iz Jerusalima… Stavila sam datume i naslove na papir, a onda pomislila da ovi umetnici možda i ne bi želeli ili smeli da u ovom trenutku nastupe na istom festivalu, skoro u istom periodu i da se nađu u blizini jer samo Francuska ulica deli Bioskop Balkan i Narodno pozorište. Pozvala sam oboje. Nou i Omara. Nakon kratke tišine, čula sam istu rečenicu iz Bejruta i Jerusalima. Kao da sede u istoj sobi: „nije jednostavno, ali mi govorimo jezikom naše umetnosti. We speak Dance“. Tako smo došli do slogana 22. BFI – rekla je Aja Jung na najavnoj konferenciji za novinare u sedištu Nacionalne fondacije za igru.
Aja Jung ukazala je i na “senzacionalnu predstavu kompanije Lejle Ka, čiji komadi imaju milione pregleda na društvenim mrežama, kao i Grand Jete – miljenice beogradske publike Silvije Gribaudi…”
– Predaćemo nagradu Jovan Ćirilov umetniku koji nas je prošle godine oduševio. To je Joan Buržoa i otkrićemo svetsku premijeru koreografa Konstantina Rigosa i grčkog Nacionalnog baleta. Usput, naučićemo mnogo o biljkama koje vredno skupljamo kako bismo napravili džunglu za predstavu “Kralj” Šona Parkera, ali i o čajnicima i šoljicama koje donosimo sa najrazličitijih pijaca, a koje će se slomiti na velikoj čajanci londonske trupe Gandini DŽangling. Nekoliko predstava govore o sportu: Pjerđorđo Milano o alpinizmu, Adriano Bolonjino o atletičarki Samiji Jusuf, trupa Korsia o tenisu… Nismo ranije imali ovakvu odu sportu, sportistima – rekla je Aja Jung.
Najveća zvezda 22. BFI biće svakako italijanski igrač svetskog glasa Roberto Bole, čiji će nastup sa prijatejim 16. marta festival ponovo vratiti na scenu Centra Sava.
Osim trodnevnog gostovanja Omara Ražina u Bioskopu Balkan od 7. do 9. marta i dvodnevnog nastupa jerusalimske trupe Vertigo u Narodnom pozorištu u Beogradu, sledi festivalski program u kome je Francuska najavila četiri trupe, uključujući i libanskog umetnika Omara Režina koji je svoju trupu 2018. preselio u Lion.
Osim superzvezde Baleta milanske Skale Roberta Bolea, iz Italije na 22. BFI dolaze još tri kompanije – iz Napulja, Rima i Ređo Emilije.
Iz Grčke gostuje Balet nacionalne opere sa komadom “Zlatno doba” u koreografiji Konstantina Rigosa, čija je trupa 2004. otvorila Prvi BFI.
Rigosovo novo delo imaće svetsku premijeru u Novom Sadu 12. aprila na 22. BFI na kome iz Grčke učestvuje i Joana Paraskevopulu iz Kalamate.
Iz Velike Britanije, Australije, Japana, Belgije, Nemačke i Španije, kao i iz Izraela na ovogodišnji festival dolazi po jedna trupa koje će na BFI doneti “inovacije, izuzetne i hrabre iskorake” kad je reč o savremenoj igre u ovim zemljama.
Sve diplomate na jučerašnjoj konferecji za novinare u sedištu Nacionalne fonadacije za igru nagalsili su da je “BFI jedan od najvažnijh događaja u svetu savremene igre ne samo za Beograd i Srbiju, već u evropskim i svetskim razmerama”.
Aja Jung najavila je i da će 22. februara u Njujorku na 53. Festivalu dokumentarnog filma biti premijerno prikazan film o BFI.
Prema njenim rečima, “film je kreiran bez ičije podrške, proces je trajao oko pet godina”.
– U dokumentarcu govore sve superzvezde baleta i savremene igre našeg vremena, od Barišnjikova do Kana, od Kilijana do Papajoanua… govore o našem gradu, našoj zemlji i našem festivalu… Nakon NJujorka, naredna prikazivanja su na festivalima u Švedskoj i Italiji. Putevi ovog filma liče na puteve našeg festivala – one kojim se ređe ide – poručila je Aja Jung.
foto Ziv Barak
Izazovna vremena
Ambasadorka Izraela u Srbiji Avivit Bar-Ilabn poslala je poruku upravi BFI u kojjo je najavila ovogodišnje gostovanje jerusalimske trupe Vertigo sa komadom “Mana” u koreografiji Noe Verthajm.
Prema ambasadorkinim rečima, “Mana” u prevodu sa aramejskog znači “posuda svetlosti”, a “Verthajm istražuje pitanje šta dolazi prvo – svetlost ili tama”.
“Ovo su izuzetno izazovna vremena za narod Izraela, posle masakra 7. oktoba, kad su teroristi Hamasa brutalno napali mlade ljude na muzičkom festivalu Nova. Mnogi su ubijeni, zlostavljani i oteti, a među njima je i srpsko-izraelski pijanista Alon Ohel, koji je još zatočen u mračnim tunelima Gaze. U našem obećanju ‘Ponovo ćemo igrati” ogleda se suština izraelskog naroda, njegova odlučnost i nepokolebljivost u šta će vas uveriti moćna i smela igra plesača Vertiga”, poručila je Avivit Bar-Ilan.
Foto: Laura Ferrari
Prijatelji Roberta Bolea
U okviru gala programa “Roberto Bole i prijatelji” 16. marta u Cetru Sava nastupiće: Nikoleta Mani, Maja Makateli, Motomi Kijota, Tatijana Melnik, Timofej Andrijašenko…
Program podrazumeva bisere klasičnog repertoara, ali i sjajne savremene koreogrfske kompozicije uz rasvetu i efekte koji zbog ovog spektakla stižu iz cele Italije.
Roberto Bole često na društvenim mrežama prikazuje svoje nastupe na sceni milanske Skale, Arene u Veroni ili muzičkog festivala u San Remu, ali i druženja sa princom Čarlsom, Madonom, dvojcem Dolče i Gabana…
Umetnik kog Njujork Tajms predstavlja kao ‘baletskog supermena’ izvodi u Beogradu dela Maura Bigoncetija, Kloda Brumašona i Patrika de Bane, saopšteno je iz BFI.
„Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić se zainatio da podigne spomenik Dragoljubu Draži Mihailoviću“, komentariše se na društvenoj mreži Fejsbuk, gde se dele skenirane slike dokumenta u vezi sa novom alternativnom lokacijom za podizanje ovog spomenika – u parku Ušće.
Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.