Milivoju Pavloviću književna nagrada zadužbine u Leskovcu 1Foto: Megatrend

Milivoje Pavlović dobitnik je nagrade „Nikolaj Timčenko“, koja se dodeljuje u Leskovcu, autoru iz oblasti nauke iz književnosti.

U konkurenciji više desetina naslova iz nauke o književnosti publikovanih u prošloj godini, žiri u sastavu dr Natalija Ludoški, dr Dragan Žunić i dr Jovan Pejčić izdvojio je knjigu Milivoja Pavlovića „Deset portreta i deset razgovora“, u izdanju Službenog glasnika.

U ovoj knjizi Pavlović je objavio, posle opsežne uvodne studije o istoriji, teoriji i poetici književnog razgovora kao složenog žurnalističko-beletrističkog žanra, presek književnog dela i sopstvene razgovore s najuglednijim srpskim književnicima (Selimović, Crnjanski, Kiš, Ćosić, Ćopić, Kulenović, Matić…).

Uz tekstualni deo, obogaćen nizom dokumentarni detaljima – retke fotografije, autografi ranih rukopisa, fragmenti dnevnika i prepiske, posvete, Pavlović je čitaocima ponudio i jednu korisnu inovaciju – zvučne zapise razgovora ili fragmente u kojima njegovi sagovornici čitaju svoja najvažnija dela.

Tako, na primer, u tehnici QR-koda jednostavnog za korišćenje putem mobilnog telefona, Crnjanski govori u celini poznatu poemu „Lament nad Beogradom“, a Skender Kulenović, takođe integralno, slavnu poemu o Stojanka majci Knežopoljci.
Raniji dobitnici ove nagrade bili su Novica Petković, Milivoje Nenin, Radovan Popović, Marko Nedić,Gorana Raičević, Jovan Popov, Dušan Janjić, Predrag Todorović i dr.

U Leskovcu se od 2009. dodeljuje nagrada „Nikolaj Timčenko“ autoru najbolje knjige iz nauke o književnosti. Priznanje dodeljuje, uz pomoć Ministarstva kulture i lokalne samouprave, Zadužbina Nikolaja Timčenka, istaknutog književnog istoričara i estetičara koji je u Leskovcu živeo i stvarao do smrti 2004. godine.

Zadužbina brine o velikoj književnoj zaostavštini ovog tihog ali plodnog stvaraoca.Na osnovu građe iz rukopisa Timčenka do sada je objavljeno 16 knjiga.

U Zadužbini tvrde da ima materijala za još pet do šest tomova. Oni uključuju i tekstove koje je Timčenko objavljivao u najprestižnijim časopisima ondašnje Jugoslavije, i sveta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari