Novogodišnji stakleni ukrasi u Narodnom muzeju Zrenjanin 1

Kamernu postavku pod nazivom „Novogodišnji stakleni ukrasi“ posetioci će moći da pogledaju do 15. januara 2023. u stalnoj postavci Zbirke primenjene umetnosti Narodnog muzeja Zrenjanin.

Ova postavka posvećena praznicima koji se bliže poslednja je u nizu od deset postavki koje su realizovane u okviru ciklusa “Staklena vitrina meseca” koji je imao za cilj promociju stakla i afirmaciju staklarstva.

Prve staklene ukrase namenjene kićenju jelki izradio je Nemac Hans Grajner krajem XVI ili početkom XVII veka.

Ovi ukrasi bili su u formi malih staklenih kuglica nanizanih u vidu venca zajedno sa limenim figurama.

Do razvoja današnjeg tipa ukrasa dolazi tek početkom XIX veka upravo u regionu Lauše sa razvojem malih kućnih radionica.

Već tokom četrdesetih godina staklenim kuglama se dodaju metalne kapice sa prstenovima radi lakšeg kačenja, da bi tokom pedesetih počelo da se primenjuje i unutrašnje bojenje uz pomoć srebrnog nitrata.

Tokom istog perioda dolazi do primene glinenih kalupa i proizvodnje ukrasa u različitim formama u obliku voća, oraha i dr.

Sva ova unapređenja dovešće do toga da region Lauše narednih 100 godina bude glavni evropski centar za proizvodnju staklenih ukrasa na svetu.

Sledeći značajan evropski centar razvio se početkom sedamdesetih godina XIX veka u češkom regionu Jabloneca na Nisi.

Češki majstori umnogome unapređuju forme i sisteme dekoracije, i osmišljavaju jedan poseban tip ukrasa koji nastaje nizanjem perlica, cevčica i dr.

Na taj način jedno vreme pariraju ukrasima iz regiona Lauše.

Nakon Drugog svetskog rata dolazi do razvoja novih centara proizvodnje staklenih ukrasa, a za naše tržište su svakako značajni oni koji dolaze iz istočne Evrope, kao što su Poljska i Rusija.

Vitrina iz stalne postavke Zrenjaninskog muzeja iz zbirke primenjene umetnosti sadrži desetak staklenih ukrasa za jelke različitih proizvođača sa područja srednje i istočne Evrope, koji većinski pripadaju vremenskom periodu druge polovine XX veka.

Svojom lepotom posebno se ističu oni u formi patuljka, korpe, pečurke, zvonca ili polulopte sa uvučenim ornamentom.

Autor postavke i projekta je Dejan Vorgić, kustos Zbirke primenjene umetnosti.

Ovu godinu Ujedinjene nacije proglasile su Međunarodnom godinom stakla (IYOG22), a Narodni muzej Zrenjanin priključio se afirmaciji staklarstva projektom “Staklena vitrina meseca“, kao i realizacijom izložbi „Češko presovano staklo u ogledalu“ i „Umetnice staklenog sjaja: Janja Pađen i Jelena Matejić Taras”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari