Otvorena izložba slika iz kolekcije Jovanke Broz 1Foto: Arhiva Galerije Matice srpske

Sinoć je svečano otvorena izložba „Partizanka i Fragonar. Kolekcija slika Jovanke Broz“ u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu. U fokusu izložbe je 36 dela likovne umetnosti domaćih i stranih autora, lični predmeti, fotografije i nekoliko komada nameštaja iz kuće u kojoj je Jovanka Broz živela nakon smrti Josipa Broza. Ova kolekcija nastala je spontano kao kulisa jednog života, a isto tako je i nestala, a publika ima jedinstvenu priliku da je vidi do 28. avgusta u Galeriji Matice srpske u okviru programskog luka „Heroine“ Evropske prestonice kulture.

Izložba Partizanka i Fragonar. Kolekcija slika Jovanke Broz nastala u saradnji Galerije Matice srpske i Muzeja Jugoslavije, otvorena je sinoć u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, u okviru programskog luka Heroine Evropske prestonice kulture.

Izložbu je svečano otvorila Danijela Vanušić, pomoćnik ministra kulture za kulturno nasleđe i digitalizaciju, a na otvaranju su govorili dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, mr Neda Knežević, direktorka Muzeja Jugoslavije i autori izložbe msr Nikola Ivanović i Ana Panić.

„Osmišljavajući program za godinu kada će Novi Sad poneti titulu Evropske prestonice kulture, odlučili smo da ovu izložbu prikažemo u okviru programskog luka Heroine. Iskreno verujemo da će privući veliku pažnju publike kako iz Srbije, tako i iz regiona i da će ime Jovanke Broz doprineti većem interesovanju publike za ova, do sada neizlagana umetnička dela iz fonda Muzeja Jugoslavije“, istakla je Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske.

Otvorena izložba slika iz kolekcije Jovanke Broz 2

Direktorka Muzeja Jugoslavije, mr Neda Knežević, ukazala je na dugu saradnju između ove dve muzejske ustanove: „Ovo je prirodan nastavak projekta Pusen i petokraka autora Nenada Radića iz 2012. godine. Naše dve ustanove kroz ovu izložbu su pokazale plodotvornost saradnje među nacionalnim ustanovama kulture.“

Ana Panić, kustoskinja iz Muzeja Jugoslavije istakla je da je „ova kolekcija zapravo jedna mala zbirka uspomena koje je Jovanka Broz uspela da prenese iz predsedničke rezidencije u Užičkoj 15 nakon Titove smrti u vilu koja joj je tom prilikom dodeljena“, dok je msr Nikola Ivanović zaključio da „ova izložba nije oda jednoj minuloj epohi, ideologiji ili kulturi. Ona je priča o svakom od nas. Priča o sećanju i zaboravljanju koji su sastavni deo života. O uspomenama sa kojima se borimo svakodnevno i koje život čine podnošljivim.“

Danijela Vanušić je svečano otvorila izložbu rečima: „Ministarstvo kulture i informisanja prepoznalo je zanimljivu ideju i uloženi trud dve institucije, i dalo bezrezervnu podršku ovom po mnogo čemu jedinstvenom projektu.“

U fokusu izložbe je 36 dela likovne umetnosti domaćih i stranih autora, lični predmeti, fotografije i nekoliko komada nameštaja iz kuće u kojoj je Jovanka Broz živela nakon smrti Josipa Broza.

Više od tri decenije nekadašnja prva dama Jugoslavije boravila je u svojevrsnom kabinetu uspomena koji je kao vremensku kapsulu prenela iz jednog okruženja u drugo, pokušavajući da, što je više moguće, imitira ambijent predsedničke Rezidencije u kojoj je živela zajedno sa Josipom Brozom Titom.

Ova kolekcija nastala je spontano kao kulisa jednog života, a isto tako je i nestala.

Svih 36 dela prošla su kroz kompleksne i sveobuhvatne konzervatorsko-restauratorske postupke.

Sproveli su ih konzervatori Galerije Matice srpske predvođeni višom konzervatorkom Marijetom Sidovski.

Muzej Jugoslavije i Galerija Matice srpske, kroz ovu izložbu, pokazali su plodotvornost saradnje među nacionalnim ustanovama kulture i jedan mali deo bogatog fonda Muzeja Jugoslavije. Stručnom konzervatorsko-restauratorskom obradom, kao i novim tumačenjem, nastala je jedna atraktivna izložba koja će biti predstavljena u Galeriji Matice srpske, a zatim i u Muzeju Jugoslavije.

Imaginarni muzej sećanja Jovanke Broz

Izlaganje ovih dela ima dvostruki značaj: s jedne strane radi se o umetničkim predmetima koje publika do sada nije imala priliku da vidi, a s druge ona predstavljaju imaginarni muzej sećanja Jovanke Broz kroz koji se mogu rekonstruisati delovi i detalji njenog života. Izložena umetnička dela, koja su poslednje trideset tri godine Jovankinog života oplemenjivala prostor u kom je živela, na poseban način današnjoj javnosti objašnjavaju fenomen Jovanke Broz – njenu ličnost, osećaj za umetnost, ali i društvene i umetničke prilike u socijalističkoj Jugoslaviji.

Više informacija iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari