Senka - Euridika govori 1Foto: Milan Đakov

Opera i teatar Madlenianum večeras će biti prva umetnička kuća na Balkanu na čijoj će se sceni premijerno izvesti komad austrijske nobelovke Elfride Jelinek „Senka – Eurudika govori“, ovenčan Nestorovom nagradom za najbolju dramu u 2016. na nemačkom govornom području.

To će ujedno biti i prva dramska premijera u Madleniaumu u jubilarnoj 20. sezoni. Prva repriza najavljena je za 28. oktobar.

U prevodu Jelene Kostić Tomović i dramaturgiji Slavenke Milovanović, dramu režira Ivana Vujić. Glavne uloge tumače Danica Maksimović kao Euridika Senka i Danica Ristovski je Eurudika Telo, Orfej Kosta Bunuševac je kreirao i scenografiju, dok se u horu Euridika pojavlju studentkinje Fakulteta dramskih umetnosti. Kostime je osmislila Dušica Knežević. Predstava je ostvarena u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom u Beogradu.

Drama Elfride Jelinek zasnovana je na antičkom mitu o najčuvenijem mitskom pevaču Orfeju i njegovoj supruzi nimfi Euridici, ali je u ovom komadu prvi put ispričana iz ugla glavne junakinje, koja progovora o svom viđenju priče. U režiji Ivane Vujić Euridika je naš savremenik i govori o savremenoj poziciji žene, uvezanoj u odnose ljubavi, nesigurnosti i kupoprodaje. Zbog glumačkog izazova, ali i zbog činjenice da ovdašnja pozorišta uglavnom izbegavaju drame Elfride Jelinek, Danica Ristovski i Danica Maksimović, tokom rada na predstavi izjavile su da su ovo možda najznačajnije uloge u njihovim karijerama.

Elfride Jelinek (1946) rođena je u Štajerskoj, u braku češkog Jevrejina i Bečlijke. Na bečkom Konzervatorijumu završila je studije muzike, a potom i pozorišnu umetnost i istoriju umetnosti na Univerzitetu u Beču. Jedno vreme bila je član Komunističke partije Austrije. Živi u Beču i Minhenu. Iz njenog pera izašle su „Ljubavnice“, „Isključeni“, „Pijanistkinja“, po kojoj je 2001. Mišel Hanek snimio film sa Izabel Iper u glavnoj ulozi. NJeni komadi „Burgteatar“ i „Odmorište“ u vreme kad su pisani i premijerno izvođeni izazvali su političke skandale, a roman „Želja“ dobio je status „ženskog pornića“. Nobelovu nagradu za književnost dobila je 2004, kad je u Austriji osnovan Centar za istraživanje njenog dela. Pati od socijalne fobije – retko se pojavlje u javnosti, ali zato preko TV drži korak sa događajima u svetu, pogotovo kad je reč o položaju žena. Izvođenja svojih dela često prati preko video-linka i komentariše ih sa umetnicima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari