Aleksandar Bocan-Harčenko: Kad diplomata "pegla" 1Foto: FoNet/ MGSI

Aktuelni ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko potvrdio je reputaciju vrhunskog diplomate tako što je neprijatnu temu „otkazivanja“, odlaganja, ili šta već, oktobarske posete ruskog predsednika Vladimira Putina Beogradu, koju je najavljivao Putinov srpski kolega Aleksandar Vučić,  prebacio na drugi kolosek – priču o „stalnom i sadržajnom kontaktu i međusobnoj koordinaciji poteza“ dvojice predsednika.

Iako Harčenko tvrdi da je pisanje Danasa o navodnom otkazivanju Putinove „neodgovorna izmišljotina“, činjenica je da Putin  20. oktobra neće biti na planiranom otvaranju Svetosavskog hrama, od kog takođe za sada nema ništa, što je sam Vučić objasnio ruskim problemima sa koronom i srpskim kašnjenjem radova u zavetnoj crkvi srpskog naroda za koju je novac dala i ruska država.

Mada Danasovi izvori spekulišu da su nadležne ruske državne službe još pre nekoliko nedelja obavile propisane bezbednosne provere u Beogradu i da je Harčenko jedan od kanala preko kog se dogovara Putinov eventualni dolazak, za sada je, prema signalima iz Moskve, izvesna samo oproštajna poseta šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova.

U diplomatskim krugovima priča se i da Moskva poodavno ne veruje Vučiću, ali da ga još nije definitivno „otkačila“ zbog geostrateške upotrebljvosti i energetike.

Na Harčenku je da na terenu „pegla“ poslovičnu rusku politiku podrške vlastima kroz česte susrete i izjave podrške.

Aleksandar Bocan-Harčenko (1957) sa diplomom Moskovskog državnog instituta za međunarodne odnose diplomatsku karijeru započeo je u Ministarstvu inostranih poslova SSSR-a.

Specijalista za Balkan službovao je u Hrvatskoj i BiH, bio u vrhu Trećeg i Četvrtog evropskog departmana MIP Rusije, radio kao specijalni predstavnik za Balkan, dugogodišnji predstavnik Rusije u Kontakt grupi, član ruske delegacije na mirovnim pregovorima o BiH u Parizu i Dejtonu.

Srpskoj javnosti poznat je i kao član posredničke trojke SAD, EU i Rusije u pregovorima Beograda i Prištine.

Od 2017. ima rang izvanrednog i opunomoćenog ambasadora, a prema njegovoj zvaničnoj biografiji, govori srpski, hrvatski i engleski. Za ambasadora u Srbiji imenovan je u junu 2019. godine.

Bije ga glas da sledi praksu svog imenjaka i neposrednog prethodnika na ovog dužnosti Aleksandra Čepurina, kog je srpska opozicija na KiM javno optuživala da je rusku ambasadu pretvorio u „Vučićevu ispostavu“. Kao i Čepurin, Bocan-Herčenko kontakte održava samo sa državnim zvaničnicima.

Izbegava čak i vlastima nenaklonjene medije – obećani intervju Danasu ambasada odlaže od prošlog decembra.

Osim što njegove izjave o zvaničnom stavu Moskve o kosovskom pitanju zahtevaju dodatna tumačenja, nedavno je morao da demantuje i priče o navodnom ruskom pritisku da SPS uđe u novu Vladu Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari