Evo MoralesFoto: Beta-Ap

Takozvana „ružičasta plima“ koja je dovela do nadiranja levog populizma u Latinskoj Americi izgubila je i svoj poslednji bastion oličen u Evu Moralesu.

Predsednik Bolivije je podneo ostavku, zarad, kako je kazao, dobra zemlje. Obraćajući se „braći i sestrama“, bolivijski lider sa najdužim stažom sebe je opisao „žrtvom državnog udara“ navodeći da njegovo povlačenje ne znači da se tu borba završava.

Pastir sa bolivijskih visoravni i čovek iz naroda, kako ga opisuju, postao je prvi lider države domorodačkog porekla, pripadnik Ajmara Indijanaca. Od kada je 2006. stupio na čelo države čini se da su prošlomesečni izbori za četvrti mandat bili najteži izazov imajući u vidu da je i one koji su nekada bili uzbuđeni njegovim usponom počela da brine predsednikova politika i opiranje da siđe s vlasti. Naročito pokušaj da obezbedi novi mandat uprkos ustavnom ograničenju. Sporni rezultati izbora pokrenuli su proteste i nerede u zemlji.

Za one najsiromašnije, koji su mu se vazda divili zbog harizme i smisla za humor Morales je i dalje veoma popularan. Činjenica je da je Bolivija pod Moralesom bila redak primer stabilnosti i rasta. Odaju mu priznanje za pragmatično upravljanje ekonomijom, i to što je nastojao da što više ljudi oseti koristi od prirodnih bogatstava. Od dolaska Moralesa na vlast ekonomija je rasla u proseku 4,5 odsto godišnje. Koristeći rast cena prirodnih resursa pre jedne decenije, Morales je asfaltirao puteve, poslao u svemir prvi bolivijski satelit i smanjio inflaciju. NJegovo ime nose stadioni, tržni centri, škole, državne kompanije pa čak i jedno selo.

Za dobar deo javnosti sve su to preterivanja, a Morales je, tvrde, doveo zemlju do apsurda. Kao primer navode muzej vredan sedam miliona dolara koji je 2017. otvoren u Moralesovom rodnom mestu Orinoki, gde mnoge kuće nemaju pijaću vodu, kanalizaciju, asfaltirane ulice. Morales jeste sebi smanjio platu i obećao štednju kad je došao na vlast, ali je nedugo posle kupio novi avion i izgradio 26-spratnu predsedničku palatu s heliodromom.

Iako nije upleten u lične korupcionaške skandale koji su naneli štetu ili čak srušili lidere susednih Brazila, Perua i Argentine, Hjuman rajts voč je optuživao njegovu vladu za podrivanje nezavisnosti sudstva kroz arbitrarno otpuštanje skoro 100 sudija od 2017.

Krajem oktobra Morales je napunio 60 godina. Kao mladić čuvao je lame, bio zidar, pekar, svirao trubu. NJegova porodica je uzgajala koku, biljku koja se koristi za tradicionalni čaj ali je takođe i osnovni sastojak kokaina. Priča se da nije stekao ni srednje obrazovanje, a sa 14 godina je pokazao organizatorske sposobnosti i osnovao fudbalski tim. Morales je naložio izgradnju terena širom zemlje i skuplja dresove fudbalera. Nije se ženio jer, kako zna da kaže, oženjen je Bolivijom, ali ima dvoje dece sa dve žene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari