Fatmir Šeholi: Novinar, urednik, obaveštajac 1foto snapshot youtube

„Moje ime je Fatmir Šeholi. Ja sam iz Podujeva. Bio sam glavni urednik Radio-televizije Priština, a radim u odnosima sa javnošću za Demokratsku inicijativu Kosova.

Znači, već nekoliko godina ste radili kao novinar na Kosovu. Da li biste nam rekli malo o vrsti medija koji su bili dostupni albanskom stanovništvu na Kosovu?

Šeholi: Moram da naglasim da su Albanci imali više medija nego Srbi. Na Kosovu ste mogli pronaći samo jedne novine na srpskom jeziku i oko 65 novina na albanskom.

Da li ste studirali na Prištinskom univerzitetu?

Šeholi: Da.

Na kom jeziku?

Šeholi: Na albanskom jeziku…. Pre dve godine, u januaru 1997. godine, OVK je ubila mog oca. Nazvali su ga ‘izdajica’ i ubili su ga samo zato što je podržavao Jugoslaviju i srpsku vladu, a ne režim OVK. Hteo je da živi zajedno sa svim etničkim grupama na Kosovu.

Kako se zvao?

Šeholi: Malik Šeholi.

Koliko je imao godina kada je ubijen?

Šeholi: Imao je 51 godinu.“

Pretragom interneta može se naći ovaj intervju koji je u Beogradu, u avgustu 1999. Fatmir Šeholi dao članovima „severnoameričke delegacije solidarnosti sa Jugoslavijom“.

Nekoliko godina kasnije Šeholi je u Prištini portparol kosovskog Ministarstva za zajednice i povratak, direktor je i urednik Kontakt radija, a sve do danas i čest i dobrodošao sagovornik većine beogradskih medija na političke teme u svojstvu analitičara i publiciste.

Sada nastupa u ime nevladine organizacije Institut za afirmaciju međuetničkih odnosa, koji se na svom sajtu predstavlja kao platforma za pomirenje naroda i planira proširenje aktivnosti i u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji.

U srpskim medijima Šeholi je ovih dana „postao“ vest zbog prepucavanja sa premijerkom Anom Brnabić. NJenu pažnju je „zaslužio“ izjavom za Danas u kojoj poziva Srbe na Kosovu da ne veruju zvaničnicima Srbije, jer su Vučićeve izjave o tome da im se sprema akcija proterivanja poput hrvatske Oluje samo gluma.

Priča dobija pravi balkanski obrt kada u jeku te polemike prištinski mediji prenose Šeholijevu izjavu da je dok je radio za Državnu bezbednost Srbije podatke dostavljao Demokratskom savezu Kosova. Rekao je i da se u posleratnom periodu pridružio Kosovskoj obaveštajnoj službi, koju su vodili pripadnici OVK, a istakao je i da je njegov šef tada bio Kadri Veselji (u Hagu optužen za zločine nad Srbima i nelojalnim Albancima).

Kada je Šeholi 2020. pozvan pred Specijalni sud za zločine OVK, bilo je različitih spekulacija o tom pozivu, da bi on sam rekao da je svedočio o ubistvu svog oca.

Mediji beleže i da je Šeholi bio i savetnik gradonačelnika Gračanice za vreme Branimira Stojanovića, kao i savetnik za medije dok je na čelu ove opštine bio Vladeta Kostić. Radio je i za novinsku agenciju Tanjug.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari