Ivan Karadžić: Skromni junak 1Foto: www.abc.net.au

Za slučaj dečaka zarobljenih u pećini Tam Luangu Tajlandu retko da ko nije čuo, a za srećni epilog drame mnogi najveće priznanje odaju roniocu Ivanu Karadžiću.

NJegov profil na Fejsbuku prepun je hvala i priznanja za herojski poduhvat. Kako je skromno priznao, nikada do sada nije učestvovao u sličnoj misiji – spasavanja dece u ovakvim uslovima, te mu je bilo mnogo važno da izvuku decu živi i zdravu. Konfiguracija terena je veoma opasna, tako da je ovo za njega bio veliki izazov. „Ni na koji način nije normalno da deca od 11 godina rone u špilji“, kazao je Karadžić u intervjuu za BBC. Kako je pojasnio, ronili su na mestu koje se smatra izuzetno opasnim i gde nema apsolutno nikakve vidljivosti, jedino svetlo je ono iz naših lampi.

„Iz tog razloga bili smo jako uplašeni zbog panike koja bi mogla izbiti.“ Uz to, kako je naveo, postojala je višestruka opasnost od kvara opreme koju koristimo. „Ne ide mi u glavu koliko su ta deca bila prisebna“, ispričao je Karadžić.

Dvanaest dečaka članova fudbalskog tima i njihov trener ostali su zarobljeni u pećini na severu Tajlanda 23. juna, jer su monsunske kiše podigle nivo vode. Punih devet dana se nije znalo da li su oni uopšte i živi. Ronioci su ih tada pronašli na grebenu udaljenom oko četiri kilometra od ulaza u pećinu. Oni su krenuli da istraže pećinu, ali su ostali zarobljeni kada je voda nadošla zbog kiše. Agonija izvlačenja dečaka iz pećine trajale je više od dve nedelje, oni su izvlačeni postepeno, po fazama. Operaciju su otežavale vremenske neprilike, a bilo je neophodno zameniti i boce s kiseonikom posle određenog vremena provedenog u pećini. Do sada neviđena akcija spasavanja trajala je do 10. jula, kada su na sigurno izvučeni i 12. dečak i dvadesetpetogodišnji trener.

Karadžić (44) je rođen u Danskoj. Otac mu je poreklom iz Srbije, a mama Dankinja. Pre 11 godina se preselio na Tajland, gde ga je vezala lepota zemlje i ljubav, a od 2006. ima ronilačku školu u mestu Ko Tao na Tajlandu. Tamo godinama radi kao instruktor ronjenja, a posebna specijalnost mu je upravo ronjenje u podvodnim pećinama. Kako je sam rekao, kao dečak u Srbiji je provodio i po mesec dana, a poslednji put je boravio u ovim krajevima 1986.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari