Robert Golob: Slovenački liberal koji je ućutkao desničare 1foto wikipedia BARBARA JAKšE JERŠIČ

To što Aleksandar Vučić, Vladimir Putin, Viktor Orban, Milorad Dodik, Dragan Čović …nisu ni čestitali izbornu pobedu Robertu Golobu na parlamentarnim izborima u Sloveniji, bar ne do ponedeljka u podne, sigurno ne treba da ga sekira. Biti na suprotnoj strani od svih pomenutih je izuzetno važno, baš kao što je značajna njegova pobeda ne samo za Sloveniju već i za EU, njene demokratske vrednosti, liberalni poredak.

Autokrate s razlogom „oplakuju“ politički odlazak jednog od njih – Janeza Janše, onog koji je crtao mape o prekrajanju granica na Zapadnom Balkanu. Štaviše, po najnovijem izveštaju Fridom hausa, demokratski standardi u Sloveniji su 2021. opali više nego u bilo kojoj drugoj zemlji u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji.

Kao glavni krivac za to smatra se Janšina vlada, koja je neretko zaobilazila parlament, vršila značajan politički i finansijski pritisak na organizacije civilnog društva, vodila rat protiv nezavisnih medija, pravosuđa i Evropskog javnog tužilaštva.

Sa pravom je Golob u pobedničkom govoru poručio:“Danas možemo plesati, no sutra je novi dan, moramo početi naporno da radimo kako bismo opravdali ovo poverenje birača“.

Politički, Golob je liberal koji se zalaže za ličnu i društvenu odgovornost i tehnokratski pristup vlasti, koju namerava da formira sa drugim strankama levog centra. Govorio je da mu je među prvim zadacima nakon izbora, da se ukinu štetni zakoni koje je usvojila Janšina vlada. Zajedno sa predlogom zakona da javni emiter postane nezavisan od politike.

Petnaest godina je bio generalni direktor GEN-I – slovenačke energetske grupe pre nego što se početkom godine vratio u politiku. Pod vladom Janeza Drnovšeka bio je državni sekretar za energetiku u Ministarstvu životne sredine od 1999. do 2002. Pre toga je bio na čelu pregovaračkog tima Slovenije o energetskoj politici u pristupnim pregovorima sa EU.

Godine 2011. Golob (55) je postao potpredsednik Pozitivne Slovenije, stranke koju je osnovao gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković koja je pobedila na opštim izborima 2011, ali nije uspela da formira vladu.

Nakon mnogo spekulacija, Golob je preuzeo malu zelenu stranku koju je pre neku godinu formirao Jure Leben, ministar životne sredine, i preimenovao je u Slobodarski pokret na kongresu krajem januara. Zajedno sa nekoliko profesionalaca koji su izgubili ili napustili karijere pod Janšinom vladom, obećao je zelenu agendu, otvoreno društvo, modernu državu blagostanja.

Tokom predizborne kampanje optuživan je da ima previsoku platu. Desničarski mediji su posebno izveštavali o navodnim finansijskim nedelima vezanim za njegov prethodni posao u GEN-I, kao i o bankovnom računu koji je otvoren u Rumuniji na njegovo ime 2017. za koji je Golob rekao da se radi o slučaju ukradenog identiteta za koji je rekao da to je saznao tek nedavno, ali je samo prijavio dotičnoj banci, ali ne i policiji.

Golob je rodom iz Nove Gorice. Diplomirao je na ljubljanskom Fakultetu za elektrotehniku 1989, a zatim magistrirao i doktorirao, nakon čega je dobio Fulbrajtovu stipendiju za Tehnološki institut Džordžija u Atlanti, SAD. Bio je gradski odbornik u Novoj Gorici.

„Ako živite u zajednici, ne možete se ponašati kao da vas nije briga šta se dešava van vašeg doma. Morate doprineti opštem dobru, ako ne zbog sebe, onda zbog svoje dece“, rekao je jednom za Primorske novine.

Otac je troje dece, u braku je sa Janom Nemec Golub, iako su mediji pisali da više ne žive zajedno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari