Linije fronta jedanaesti put 1

Još jedan od strip projekta koji podrazumeva desetine autora, u ovom slučaju, scenarista, crtača, ilustratora i kolorista, koje je objedinio beogradski System Comics, nešto mlađi od Vekovnika, ušao je ovih dana u šestu godinu svog postojanja, 11. albumom.

Kada je u oktobru 2014, naime, System Comics pokrenuo serijal albuma pod zajedničkim naslovom Linije fronta (Prvi svetski rat 1914-1918), i na iznenađenje ovdašnje strip publike, nenaviknute na višegodišnji kontinuitet, koja verovatno nije očekivala da će se serijal razvući do današnjih dana, a još manje da će, u različitim varijantama (crno-bele i kolor table, najrazličitije tehnike…) imati pred sobom više od 600 tabli koje je realizovalo stotinak autora (uglavnom) iz Srbije i Francuske.

U sklopu obeležavanja jednog veka od početka Velikog rata, te 2014. realizovano je, u Evropi, svetu i Srbiji, osim mnoštva rasprava i novih naučnih otkrića, i niz knjiga, filmova i drugih umetničkih proizvoda koji su inspiraciju tražili u ovom tragičnom događaju.

Izdavačka kuća System Comics zajedno sa Francuskim institutom u Srbiji, tada je, zajedničkim snagama, započela ovaj serijal strip albuma.

Projekat koji je dogurao do, rekosmo, 11. albuma, realizovan je u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata (Srbija) i Misije za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata (Francuska).

A šta nalazimo u najnovijem, 11. albumu?

Pred čitaocima se otvara sedam priča koje, u crno-beloj i kolor varijanti, markiraju događaje iz ovog perioda.

Tu su, najpre, Pisati se mogu samo pirivatne vesti koje je vizualizovao Darko Grkinić na tekst Nemanje Kalezića i Jasmine Tomašević.

Storiju o Franji Malagaju – mladiću kojeg je odavrala istorija realizovali su scenarista Marijan Pušavec i crtač Gašper Krajnc (prevod Igor Stanojević), dok su 12. septembar 1914, Petrovaradinska tvrđava iz zaborava izvukli scenarista Predrag Đurić i crtač Vlado Nikolovski.

Slede Nadomak cilja Margarete Milenković (scenario) i Sare i Ane Živković (crtež i scenario), Zov dužnosti Miodraga Milanovića (scenario) i Vladimira Vesovića (crtež), Jeremija pali topa Vlastimira Mandića i Napred ka moru Peđe Ginevskog.

Ovaj album, kao i sve prethodne, prate prigodne ilustracije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari