Nastavak majstorskog pripovedanja 1

Kad se prvi put, pre sedam godina, pojavila samizdat varijanta Pesme krvi škotskog pisca Entonija Rajana (1970), pa ubrzo ušla u izdavački plan jednog od najvećih britanskih izdavača – Pingvin buks, čiji su urednici odmah tražili još dva nastavka, bilo je potpuno jasno da će trilogija Gavranova sena uzdrmati žanr epske fantastike, na svetskom nivou.

Etiketa Njujork tajms bestselera, koja je usledila, to je i potvrdila.

Prevodilac Miroslav Bašić Palković i novosadska Čarobna knjiga odlučili su nedavno da taj slučaj ne promakne ni čitaocima u Srbiji.

Tako se Pesma krvi pojavila u predkoronično vreme, a drugi tom – Gospodar kule pojavio se odmah nakon ukidanja vanrednog stanja.

Simbolike ima u toliko što u ova nedefinisana vremena dobro pripovedanje vredi više od bilo kog leka, a „Entoni Rajan je mastor pripovedanja“, kako kaže Mark Lorens, autor Princa Lakrdijaša.

„Gavranova sena jedan je od najboljih novih serijala na tržištu. Saga koja od svih modernih velikana fantastike zahteva da obrate pažnju kako ne bi zaostali za Rajanom“, ocena je krtičara Fentezi buk rivjua.

Ukratko – Vejlin al Sorna nastavlja neumitno putešestvije ka svojoj sudbini. Vizija ujedinjenog kraljevstva kralja Janusa skrhana je, utopljena u krvi hrabrih ljudi koji su se borili za cilj sazdan na lažima.

Bolesne duše, Vejlin al Sorna, ratnik Šestog reda, vraća se kući čvrsto rešen da više nikad ne ubije. On traži mir daleko od intriga uskomešanog kraljevstva.

Ali onima s pesmom krvi u žilama nije suđeno da vode miran život. Vejlin postaje meta – ne samo onih koji žude za osvetom već i onih koji znaju za njegov dar.

Kad se nova pretnja nadvije nad kraljevstvom, Vejlin shvata da, suočena s potpunim uništenjem, čak i najnevoljnija ruka mora da se lati mača.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari