Novi, kreativni glas Latinske Amerike 1

Naslov koji se nalazi među najznačajnijim proznim knjigama objavljenim u 21. veku na španskom jeziku, Dani kuge bolivijskog književnika Edmunda Pasa Soldana, pojavila se nedavno u izdanju beogradske Lagune.

„Jedan je od najkreativnijih novih glasova Latinske Amerike“, kako ga je okarakterisao Mario Vargas LJosa, progovorio je, tako, srpski, zahvaljujući sjajnom prevodu Bojane Kovačević Petrović.

U ovom romanu s kolektivnim protagonistom autor maestralno uvlači čitaoca u narativni zatvor, razbijajući klasičan način pripovedanja. Radnja je smeštena u praznovernu sredinu zatvora Kasona, u kojem autor prepliće sudbine mnogobrojnih likova (glasova), ogrezlih u beščašće, kriminal, površnost i beznadežnost. Kasona je mnogo više od zatvora: to je mikrokosmos u kojem svaki pojedinac, od upravnika zatvora do njegove žene, preko zatvorenika i čuvara, pomirljivo prihvata svoju sudbinu. Religija kao spas, zabranjeni kult posvećen osvetoljubivoj boginji koja namerava da uništi svet i kuga, koja će jednako ubiti i bogate i siromašne, ujedinjuju te raznolike osobe u skrivenom kutku sveta.

„Narativna struktura romana Dani kuge, zapravo arhitektura, obuhvata sve slojeve i probleme društva, koje se, po univerzalnoj formuli, vrti oko moći i nasilja. Roman obiluje slikama i zvucima savremene Latinske Amerike (premda bi se takođe radnja mogla dešavati u nekoj drugoj sredini i u nekom drugom vremenu, baš kao što na to aludira njegov naslov) i oličava osobenost, veštinu, visprenost i duhovitost najvećeg bolivijskog pisca današnjice“, kaže Bojana Kovačević Petrović.

Edmundo Pas Soldan, profesor hispanskih književnosti na njujorškom Univerzitetu Kornel, više od dve decenije spada u sam vrh savremene latinoameričke proze. Jedan od začetnika postbuma i pripadnik mekondo generacije, Pas Soldan zasniva svoje romane na novim tehnologijama, masmedijima, novoj latinoameričkoj stvarnosti. Priredio je nekoliko antologija savremene hispanoameričke pripovetke i napisao više stručnih knjiga o književnosti Latinske Amerike 21. veka i o Robertu Bolanju kao autoru na njenoj prekretnici. U jednom od nedavno objavljenih intervjua, izjavio je da književnost smatra ekosistemom kojem je neophodna pomoć države („dobar sistem knjižara, sajmovi knjiga, valjana kritika koja bi podstakla čitaoce da posegnu za kvalitetnom literaturom, veću rasprostranjenost autora i dela“).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari