Povezivanje razbacanih dragulja 1

Trinaest godina kasnije, jedan od najdugovečnijih strip-serijala u Srbiji, na prostorima bivše Jugoslavije i u regionu (sada) Zapadnog Balkana, pa i Balkana (ukupno) – Vekovnici, nedavno je započeo svoju definitivnu, integralnu putanju, bar kad je o Srbiji reč.

Prvi album sa početne dve epizode – Rekvijem i Pasji život koje su ukoričene pod naslovom Život i smrt, kao izdavač potpisuje Marko Stojanović, spiritus movens ovog projekta.

Suizdavač je Udruženje ljubitelja strip i pisane reči Nikola Mitrović Kokan, svi iz Leskovca (!), a generalni distributer izdanja je beogradski Darkwood.

Time je jedinstven projekat na već označenim prostorima, koji je dosad trajao kroz 11 albuma (označenih od 0 do 10) i okupio više od 200 crtača i ilustratora iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Makedonije, Grčke, Španije, Slovačke, Nemačke, Rusije i Brazila (!), pod scenarističkom palicom Marka Stojanovića, ušao u novu, ozbiljnu fazu svog postojanja.

„Oni su rame uz rame, bez ikakvih trzavica, radili na nastanku zajedničkog umetničkog dela i na taj način poslali poruku ne samo svojim narodima, već i svojim državnicima, o mogućnosti suživota i saradnje na prostoru Balkana“, objasnio je jednom prilikom Stojanović.

U zavisnosti od finansija, kako on kaže, „Posvećeno svima onima koji su violeli Vekovnike“, nastaviće svoju bitku sa vremenom.

S tim u vezi, ponovićemo deo teksta Đorđa Miljenovića koji je propratio pojavljivanje spin off podserijala Beskrvni (izašlo tri albuma): „No, šta se vrzma u zverinjaku koji Stojanović naziva glavom, osim što nije normalan jer pravi stripove u Srbiji? Njemu igranku pravi zamisao da nije dovoljno mučiti se Vekovnicima, zaraditi nula dinara od toga, rasturiti svoj i tuđe brakove zbog toga, kljukati izdavače rufijima, tući se sa rotvajlerima po ulici i pokušati neuspelo samoubistvo iz zasede, pa je zato napravio spin-off. Oficijalni prvi srpski stripovski, mind you…“

Elem, šta očekuje čitaoce u prvom, integralnom izdanju?

Tu su prva epizoda – Rekvijem, koju su kompletno (ponovo) realizovali 2019. Marko Nikolić i Dejan Nenadov (prvu varijantu iz 2007. odradio je Srđan Peka Nikolić), dok je za kolor bio zadužen Aljoša Tomić, i druga – Pasji život, u kojoj su svoje crtačke kvalitete pokazali Vladimr Aleksić, Tihomir čelanović, Aleksandar Sotirovski, Borivoje Grbić, Radomir Izgarević i Denis Dupanović.

Čitaoce čekaju i ilustracije i biografike autora, kao i nekoliko kritičkih tekstova posvećenih ovom projektu.

Serijal Vekovnici svoj život započeo je, inače, 2007. na stranicama Politikinog Zabavnika, ali je zbog nepoštovanja dogovora uredništva tog magazina nastavio da izlazi u albumima System Comicsa, da bi 8, 9. i 10. album Stojanović prebacio na svoja, samizdat pleća.

Priča o jednom jedinstvenom prijateljstvu, sklopljenom između džangrizavog besmrtnika Kraljevića Marka, nekad poznatog srpskog princa i narodnog junaka a danas pijanca sklonog nasilju, i prastarog vampira zvanog Čen, uklještenog između tajanstvene prošlosti i nesigurne budućnosti – tematska je celina oko koje se kreće strip-serijal Vekovnici.

Ovaj avanturistički serijal govori o dvojici slučajnih partnera, koji u Evropi s kraja 18. veka ukrštaju staze sa mitološkim bićima kao što su vampiri, psoglavi, todorci, ali i istorijskim ličnostima poput Mocarta, Vuka Brankovića, Stevana Sinđelića te književnim likovima kao što su Til Ojlenšpigel, Faust, D’Artanjan, Kvazimodo, Frankenštajn i mnogih drugih.

Tridesetak nagrada u zemlji i inostranstvu dodatno svedoče o vrednosti Vekovnika i Beskrvnih.

A, Britanac Pol Gravet, autor kultne knjige 1001 strip koji morate pročitati u životu i jedan od najeminentnijih strip teoretičata u svetu, koji svake godine sastavlja top listu najboljih stripova objavljenih širom sveta, uvrstio je Vekovnike, „čudesan serijal“, po njegovim rečima, u svoj izbor najboljih svetskih stripova objavljenih 2012, 2013, 2016, 2017. i 2019. godine.

Oba serijala objavljivana su i objavljuju se u albumskoj i magazinskoj varijanti u Srbiji, Makedoniji, BiH, Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumuniji, Češkoj i Grčkoj.

Originalne strip-table viđene su i na izložbama u galerijama širom regiona, serijal ima i svoju facebook stranu, a blog Vekovnika je na adresi www.vekovnici.blogspot.com.

Dve misije

Ilustrator i strip crtač Bob Živković zabeležio je svojevremeno da su „Vekovnici strip koji istovremeno obavlja dve misije, od kojih se ne zna koja je bitnija. On je, prvo, zapanjujuće postignuće koje faktički pravi, formuliše novu (domaću) mitologiju, prilagođenu sadašnjem trenutku. Drugo, u mračnim godinama iza nas u kojima je jedini cilj bio preživeti zla vremena, uspostavljene su iskre novih vrednosti – dobrog, kulturnog stripa. Vekovnici danas teptreživele, razbacane dragulje povezuju i skupljaju, osnažujući pleme koje se ponovo međusobno upoznaje baš na njihovim stranicama. Ovakve stvari menjaju, spašavaju svet…“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari