"Slušanje" ljutnje 1

Koje poruke šalju adolescenti svojom ljutnjom i zašto je važno da se te poruke čuju?

Šta se krije iza ljutnje i besa adolescenata?

Zašto ljutnju ne treba potiskivati – teme su sa kojima se bavi autor Nik Laksmur u knjizi Ljutnja i bes tinejdžera – Kako čuti, prepoznati i obuzdati ljutnju i bes mladih koju je, u prevodu Jadranke Đerić Počuča, nedavno objavio novosadski Psihopolis.

Kako raditi sa razdražljivim, nepredvidivim i ljutitim mladim ljudima?

Kako prepoznati kad je ljutnja samo maska i odbrana od bolnih osećanja kao što su stid, strah, anksioznost, tuga i kad mladi koriste ljutnju kao zaštitu i izbegavanje napada?

Ovo je knjiga o radu sa tom ljutnjom, a ne protiv nje, knjiga o slušanju ljutnje.

Veliki su to izazovi i za roditelje, ali i za prosvetne radnike koji se paralelno susreću i sa vlastitom ljutnjom, ljutnjom u sebi, jer na neki način, upijaju ljutnju mladih, tako da je ovo dragocena knjiga za prosvetne radnike, roditelje, psihoterapeute, pedagoge…

„Mislim da put napretka nije da prognamo ljutnju iz škola već da napravimo prostor za njeno bezbedno izražavanje, da je priznamo kao sasvim opravdanu emociju, kao priliku a ne kao pretnju. Kao priliku za bezbedno ispoljavanje snažnih osećanja kako se ona ne bi u mladim ljudima nakupljala i nekontrolisano eksplodirala“, piše u knjizi Nik Laksmur (1956-2019), koji je bio školski savetnik, nastavnik, psihodramski terapeut i član Saveza psihoterapeuta Velike Britanije.

Njegova uska specijalizacija odnosila se na pružanje profesionalne pomoći i podrške u radu sa ljutnjom i besom mladih ljudi.

Napisao je dvanaest knjiga u kojima je sabrao svoje tridesetpetogodišnje pedagoško i psihoterapeutsko iskustvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari