Biserko: Putin koristi Srebrenicu gde mu zatreba 1Sonja Biserko Foto: Medija centar

Izjavu visokog zvaničnika Kremlja Dmitrija Kozaka, koji je nedavno, pozvavši se na reči ruskog predsednika, rekao da Rusija ne sme da dozvoli da se zločin iz Srebrenice ponovi u Donbasu (istoku Ukrajine), Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava, komentariše u kontekstu naivnosti Srbije u oslanjanju na podršku Rusije, jer ta zemlja gleda isključivo sopstveni interes.

– Rusija je u veoma komplikovanoj i ekonomski teškoj situaciji i traži načine da nekako olakša sankcije koje joj Zapad nameće. Zbog toga radikalizuje svoje stavove svuda gde može, između ostalog, u Ukrajini, koja je već u takvom stanju kakvom jeste. Pritom, koristi se situacijama, pogotovo ovde, u našem regionu. Rusija i Vladimir Putin su vrlo svesni kakav je Srebrenica zločin, pa koriste to tamo gde im zatreba – ističe Sonja Biserko za Danas.

Visoki zvaničnik Kremlja upozorio je i da bi Moskva mogla vojno da interveniše, ukoliko vlada u Kijevu pokrene ofanzivu na istoku Ukrajine, poredeći situaciju u toj oblasti sa Srebrenicom, gradu u Bosni i Hercegovini, u kojem su 1995. godine snage bosanskih Srba ubile više od 8.000 Bošnjaka, muslimana. „Ukoliko, kao što naš predsednik kaže, tamo postoji jedna Srebrenica, verovatno ćemo morati da reagujemo u njihovu odbranu“, rekao je Dmitrij Kozak.

Biserko napominje da se Srbija previše oslanja na „tu vrstu podrške Rusije, koja ima svoj poseban interes da na Balkanu podrži i iskoristi srpsku frustraciju i poricanje svega onoga što se dešavalo devedesetih godina“.

– Rusija u tome pomaže Srbiji. Ona značajno učestvuje u toj drugačijoj interpretaciji ratova devedesetih, optužujući Zapad. Tu mislim, recimo, i na optužbe poput one za ilegalnu intervenciju NATO na Kosovu, ali Rusija to radi zato što je uvek smatrala i smatra da upravo to može da se desi i njoj. U ovom momentu kada su geostrateški interesi binarni i kada su svi „veliki“ radikalizovali svoje stavove, nadam se da to ide u nekom pravcu dogovaranja i pravljenja kompromisa – ističe Sonja Biserko.

Naša sagovornica dodaje da se u tom nadmetanju niko ne drži nikakvih principa i vrednosti kao što su ljudska prava.

– Ta radikalizacija u svetu meni liči na to. Da li će to proći bez oružanih sukoba, nadam se da hoće. Mislim da ipak postoji neka svest da bi to bilo jako loše za ceo svet. To se odnosi i na sukob između Kine i Amerike, koji je, zapravo, glavni sukob ili nadmetanje trenutno na svetskoj sceni. Rusija je tu manje važna, ali je kompromis Rusije i Zapada neophodan, inače neće moći da se rešavaju problemi na Bliskom istoku – zaključuje Sonja Biserko.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari