
On je u Beogradu na otvaranju Treće međunarodne naučne konferencije „Pojas i put: Srbija i inicijativa 16+1; iskustva, dostignuća i perspektive“, kazao da je Srbija na evropskom kontinentu jedna od važnih tačaka Novog puta svile.
„Geostrateški položaj otvorio je našoj zemlji mogućnost da bude jedna od tačaka ukrštanja Novog puta svile i Ekspresne pomorsko-kopnene linije Kine i Evrope, čiji će simbol biti nova brza železnica izmedju Beograda i Budimpešte, sa kojom i druge države u regionu izražavaju interes za saobraćajno povezivanje“, istakao je Dačić.
Ukazao je da Srbija intenzivno razvija saradnju sa prijateljskom Kinom, kao i drugim zemljama regiona i šire međunarodne zajednice, uključene u inicijativu predsednika Si Đinpinga „Pojas i put“ koja je , kako je dodao, „svakako jednu od najznačajnijih u modernoj istoriji čovečanstva“.
„Upravo je na nedavno održanom Osmom samitu Kina-CIEZ u Dubrovniku potvrdjena vitalnost ovog mehanizma saradnje, što se manifestovalo prvim proširenjem formata od njegovog ustanovljavanja, prijemom Grčke u punopravno članstvo. Prerastanje mehanizma 16+1 u 17+1 nosi velike potencijale, imajući u vidu međunarodni i regionalni značaj Grčke, njen strateški položaj na raskršću Evrope, Azije i Afrike i ekonomski potencijal za sveukupnu trgovinsku saradnju između Kine i Evrope“, rekao je Dačić.
Podsetio je da je na tom skupu Srbija sa Kinom potpisala sporazume koji se tiču putne infrastrukture (deonice Požega-Boljare i Novi Beograd-Surčin), kao i saradnje između Poštanske štedionice i Kineske razvojne banke.
„Spremni smo za potpisivanje još većeg broja sporazuma za nekoliko dana u Pekingu, a koji se pre svega tiču infrastrukturnih saobraćajnih projekata, dok će značajno biti i usvajanje Plana bilateralne saradnje izmedju vlada Srbije i Kine u okviru Inicijative Pojas i put“, kazao je Dačić.
Naveo je da najznačajnija ulaganja kineskih kompanija u Srbiji – investicija Hbisa u Smederevsku železaru, Zidjina u RTB Bor, kao i dolazak Šandong Linglonga u Zrenjanin, dokazuju da Kina ima poverenja u Srbiju i da tim ulaganjima kineski partneri realizuju stabilne investicije, na korist i dobrobit Srbije i njenih građana.
„Raduje nas i što kineski gradjani u sve većem broju prepoznaju posebnosti Srbije, kapije između Istoka i Zapada, zemlje bogatog kulturno-istorijskog nasledja, koja privlači sve više kineskih turista, a čiji broj je u 2018. u odnosu na prethodnu godinu porastao za 100 odsto“, rekao je Dačić.
On je kazao da će iduće sedmice u Pekingu biti održan Drugi medjunarodni forum „Pojas i put“ na kome će učestvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić, pored 37 drugih šefova država i vlada, predstavnika 137 zemalja i 80 međunarodnih organizacija, kao i oko dve hiljade delegata na raznim nivoima.
„Peking će sledeće nedelje biti u centru pažnje međunarodne zajednice, a Srbija je spremna da pruži svoj doprinos uspehu ovog medjunarodnog foruma koji je van svake sumnje jedan od najznačajnijih ove godine“, rekao je Dačić.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Pažljivo sam slušao celovit izveštaj kineskog zvaničnog izveštača sa Osmog samita Kina-CIEZ u Dubrovniku. Izveštaj je trajao više od pola sata. Srbija nije spomenuta ni jednom. Precizno je govorio o Italiji o njenim dubokim lukama i posebno o luci Trst. Spomenut je samo jednom Pirej i jednom je spomenut globalno Balkan bez nekog objašnjenja. Brzu prugu Budimpešta-Bgd nije ni spomenuo. Kina se sada usmerila na Apenin, na Italiju. Ugovoreni su poslovi oko 12 mld E sa Italijom i ponovni dolazak u Itliju za Glavni ugovor. Prema tome svileni Pojas i put se sa Balkana premešta na Apenin gde EU neće praviti smetnje kao Balkanskim siromašnim državama. Nemojmo sebe zavaravati, Kinezi su našli kraći i jeftiniji put do srca Europe.
Dopuna
Gospodine Dačiću. Grčka i SR Nemačka upravo otvaraju oštar politički i finansijski sukob oko ratnih repatrijacija iz II S. Rata oko 40 mld E. Nemci to ne prihvataju i spor će da potraje. Dadakle na Balkanu se stvari komplikuju, pa mi se čini da Kinezi vide da se na Balkanu , pored Kosova gomilaju i drugi problemi koje oni zaobilaze.