Foto: EPA / SRDJAN SUKI

U svim ostalim opštinama prestonice naprednjaci su bili dominantni, a pitanje je bilo samo da li su dobili više od 40, 50 ili čak preko 60 odsto glasova.

Ovo pokazuju konačni obrađeni podaci Gradske izborne komisije.

Prvi podaci koji su stigli sinoć oko 23 časa pokazuju da je u opštinama u gradskom jezgru Đilas dobio u proseku četiri odsto više glasova nego lista oko Aleksandra Vučića. Naprednjaci na Vračaru imaju 28 odsto, a na Starom gradu 26 odsto. Na Savskom vencu je SNS u odnosu na koaliciju oko Đilasa dobio osam odsto glasova više.

Dobro su u opštinama u centru prestonice prošli i iz Inicijative “Ne da(vi)mo Beograd”,  koji na Vračaru imaju 7,17 odsto glasova, na Starom gradu su ih građani podržali za 8,05 odsto, a na Savskom vencu dobili su podršku 6,56 odsto glasača.

Potpuno drugačija slika je u obodnim opštinama Beograda. U Grockoj SNS ima 57,35 odsto, naspram 13,4 odsto podrške Đilasu, a možda najveća pobeda naprednjaka je zabeležena u Sopotu gde ih je podržalo čak 64 odsto glasača, dok su u Surčinu dobili 61 odsto zaokruženih listića sa njihovim imenom. U Lazarevcu su dobili 52,4 odsto, a u toj opštini dobro stoji i SPS sa 11 odsto.

SNS je, prema podacima GIK, iznad 50 odsto glasova dobio još u Barajevu, Mladenovcu i Obrenovcu.

Srpska napredna stranka dobila je oko 35 odsto glasova na Novom Beogradu, dok je Aleksandar Šapić osvojio oko 22, a koalicija oko Dragana Đilasa 19,7 odsto. SPS je dobio 5,3 odsto, a Inicijativa „Ne da(vi)mo Beograd“ ostala je ispod cenzusa sa ukupno četiri. Ovde su u zbiru Šapić i Đilas ispred SNS.

OpštinaSNSSRSSPS

-JS

DS-SDS

-Nova

A. ŠapićDJB-

Dveri

D.

Đilas

N. D. BGDBeli
Barajevo60,22.78,32.93.52.79.30.93.0
Čukarica47.52.35.21.77.44.020.03.22.1
Grocka57,32.68.71.23.93.013.40.92.6
Lazarev.52.52.311.23.14.25.210.10.73.0
Mladen.58,01.86.61.12.53.310.01.210.4
NBG35.11.75.32.022.03.419.74.11.3
Obren.59.32.97.33.03.93.210.91.12.9
Palilula46.62.65.62.16.84.019.24.02.2
Rakovica47.22.36.21.87.24.118.53.12.2
Savski Venac35.21.75.23.77.34.327.46.61.8
Sopot64.42,67,61.52.62.67.00.66.0
S. Grad26.31.64.93.87.24.129.88.01.4
Surčin60.93.56.02.56.12.79.70.72.1
Voždov.43.82.25.62.28.14.420.93.72.0
Vračar28.21.35.14.97.54.532.67.21.5
Zemun48.93.96.11.59.43.616.02.61.9
Zvezd.38.31.96.32.78,14.524.04.52.3

*Izvor: GIK. Podaci zaokruženi na jednu decimalu

Većina stranaka je tokom izbornog dana vodila svoju evidenciju, ali je odgovorila Danasu da još prikuplja, odnosno prebrojava glasove, osim Đilasovog štaba koji je sinoć imao svoje rezultate. Iz SPS rekli su Danasu da će dostaviti podatke, ali su se naknadno javili da imaju tehničkih problema zbog nedostatka interneta da rezultate i pošalju. Iz SNS nisu odgovarali na pozive.

Druge opozicione stranke nisu imale podatke o glasanju na svakom lokalu, koje bi dostavile redakciji Danasa. Neki od njih su se zbog lošeg izbornog rezultata „obeshrabrili“ pa su bukvalno „ostavili“ papire i odustali od  detaljnijeg brojanja glasova.

Posmatrači CRTE su pratili izborni dan sa oko 1.300 „građana na straži“, dok su iz Cesida imali oko 300 posmatrača na izbornim mestima. Ipak, i jedna i druga organizacija odgovorile su Danasu da neće izlaziti sa rezultatima za svaku pojedinačnu opštinu.

GIK je sinoć saopštio i konačnu raspodelu mandata u Skupštini grada Beograda.

* Tekst je nakdnadno ažuriran zvaničnim i konačnim podacima GIK-a. Prethodno su bile cifre koje smo dobili od liste „Dragan Đilas – Beograd odlučuje, ljudi pobeđuju“, a koje se nisu značajnije razlikovale.