
Mihailo Crnobrnja, stručnjak za evropske integracije i profesor na fakultetu FEFA, komentarišući za Danas pisanje beogradske štampe o tome da će Srbiji ovog meseca biti otvoreno samo jedno poglavlje, a možda nijedno, međutim, kaže da odnosi Srbije i Kosova nisu jedini faktori koji određuju takav ishod.
– Na to što će Srbija ovog meseca da otvori samo jedno, ili možda, čak, nijedno poglavlje u procesu pristupanja Evropskoj uniji utiče više okolnosti. Svakako da je dominantan onaj faktor koji se odnosi na zastoj u dijalogu između Beograda i Prištine, odnosno nerešeno pitanje Kosova. Poglavlje 35, koje se suštinski odnosi na pitanje normalizacije odnosa Srbije i Kosova, jeste ključno. Međutim, mi bi trebalo da ozbiljno shvatimo, mnogo ozbiljnije nego što je sada slučaj, i posao koji je neophodno učiniti i u ispunjavanju obaveza proisteklih iz poglavlja 23 i 24, koja su u vezi sa vladavinom prava i predstavljaju najznačajnije oblasti u kojima bi Srbija na putu evropskih integracija trebalo reformski da savlada – smatra Mihailo Crnobrnja.
Potom, sagovornik Danasa navodi i drugi najznačajniji faktor koji određuje tempo evropskih integracija i otvaranje poglavlja o pristupanju, a koji se, prema njegovom mišljenju, tiče samog reformskog procesa koji se dešava unutar Evropske unije i, razume se, nije u direktnoj vezi sa onim što se radi i dešava u Srbiji.
– Proširenje EU ne da nije prioritet već nije ni među prvih pet pitanja kojima se države članice trenutno bave. To je proces koji možda i u najvećoj meri dovodi do usporenja evropskih integracija – ističe doskorašnji predsednik Evropskog pokreta u Srbiji.
Sagovornik našeg lista navodi da evroskepticizam raste u samoj Evropskoj uniji, što znači da je u državama, koje deklarativno teže članstvu, izvesno – još izraženiji.
– Dakle, možemo da zaključimo da Evropa namerno sporo gura nove države u njeno punopravno članstvo, a to jako loše utiče na volju i ritam kojom onda države, poput Srbije, ispunjavaju uslove na tom putu. Takođe, još jedan od faktora koji danas možemo reći u manjoj meri utiče na usporavanje evropskih integracija, jeste odnos koji Srbija ima sa Rusijom. Ali, ne zaboravimo na Kinu, taj, takozvani, put svile, takođe, u velikoj meri smeta EU. Ali, da budemo iskreni, ni ja ne bih drugačije radio, kada je o ovoj temi reč – zaključuje Mihailo Crnobrnja za naš list.
Srbija bi do kraja juna i završetka rumunskog predsedavanja Evropskoj uniji možda mogla da otvori samo jedno pregovaračko poglavlje, pišu Večernje novosti. Pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore u Briselu, list navodi da bi to bilo Poglavlje 9, koje se odnosi na finansijske usluge, ali da ni oko njega nije postignuta konačna saglasnost među državama članicama. Kako se ukazuje, u ovom trenutku nije isključena ni opcija da se u junu uopšte i ne zakaže međuvladina konferencija Srbije i EU, odnosno da Beograd narednih nedelja ne otvori nijedno poglavlje. „Očekivanja u Beogradu bila su da se do kraja juna otvore najmanje dva poglavlja, ali je ovakav ishod sve manje realan“, ukazale su Novosti i dodale da je već duže vreme za otvaranje potpuno spremno pet poglavlja.
U pregovorima o prijemu Srbije u EU, od ukupno 35, do sada je otvoreno 16 poglavlja, od kojih su dva privremeno zatvorena.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
re: Evropa namerno sporo gura nove članice
SIMBIOZA SA SNS-om?: Nešto kao koalicija SPS i SNS, nezamislivo za demokratske zemlje.
Види се на примеру Турске која је отворила прво поглавље у доба Кемала Ататурка.
Dobro jutro Kolumbo.Jos samo da to uvidi i vodja iz Domanoviceve istoimene pripovetke
Ljudi, budimo realni, ja sam uvek bio 100 % za Zapad, za Zapadnu demokratiju, ali oni su naši večiti neprijatelji. Nekada su nas silom maltretirali, sada ekonomski. A mi nemamo kuda nego sa našim krvopijama. I uvek da sve nade polažemo na Sjedinjene Države, iako su inicijator bombardovanja, jer Evropske sile uvek su pravile sranja zbog kojih je sto miliona ljudi najmanje izginulo u dva Svetska rata. Samo se oslonimo na Ameriku i lobirajmo. Evropa nije sposobna da bude gazda u svojoj kući. Nije joj u krvi.
Naši političari ne bi mogli da žive od plate, pogledajte koliko se svi utegli za ovih sedam godina vladavine. kada uporediš njihove fotke iz 2011.godine i sadašnje oni sve mlađi, ali sve okrugliji…Nije problem u evropljanima, problem je u nama. Koliko su puta rekli da mora da se uvede red u javnim nabavkama? Kako to plastično izgleda, daću jedan primerčić. Čitali smo u Danasu da je šef javnih nabavki GU Zaječar uhapšen zbog primanja mita od privrednog društva iz Aranđelovca. Posao, u skladu sa zakonom, nije dodeljen drugoplasiranoj firmi. Neuhapšeni službenici GU Zaječar, suprotno ZJN, ne stavljaju tu firmu na crnu listu i ponavljaju javnu nabavku i ako zakon izričito kaže da ne sme biti ponovljena u ovoj budžetskoj godini. Ponovo učestvuje firma iz Aranđelovca, a da li ostavlja prazno mesto da službenici GU Zaječar upišu najnižu ponudu, ostaje da nagađamo. Raspisuje se još jedna javna nabavka od strane GU Zaječar za novi posao, a službenici GU Zaječar, koji imaju veliko iskustvo sa javnim nabavkama, ovog puta otvaraju ponudu koju ne smeju da otvore nasamo i poništavaju tender jer je taj ponuđač došao na otvranje i video šta su uradili sa njegovom ponudom. Sve to je prošlo neprimećenim tekstom na portalu Info Zaječar. Čovek koji je uhvaćen u davanju mita neometano prisustvuje otvaranju tendera u JP Putevi Srbije, ali pre potpisivanja zapisnika izlazi… Verujete li da će to što je uhvaćen u davanju mita sprečiti službenike Puteva Srbije da sklope posao sa njim, na obosstrano zadovoljstvo. Mislite da bi firma, čiji direktor je uhvaćen u davanju mita, u bilo kojoj državi članici EU može neometano, nakon par dana, da nastavi sa svojom ponuđačkom paksom? Je li problem u EU ili u nama?
tvrdim da Kosovo nije bas tolika prepreka kao sto smo sami sebi i nasa politika sa susedima,sa nedemokratskim rezimima,i nas indolentni odnos prema gradnji i unapredjenju institucionalnih sistema i vladavine prava.Stalno hocemo da resimo Kosovo pa cemo,lako, sa ostalim.. evropa bije bitku sa Amerima koji nemaju interes da evropa bude udruzena..otud podrska Amera bregzit ..OTUD NAMERNO PODSTICANJE BALKANSKIH ZEMALJA NA NACIONALIZME I VLADE NACIONALISTA..dakle Evropa nas nece nesto gurati napred dok ne rese svoja druga pitanja.. drze balkan pod klimavom i sumnjivom kontrolom i svesni su da nece dugo..Temeljna preokupacija je BREGZIT..britanci posetom Trumpa/nasa nada/londonu jasnop su dali do znanja da idu van EU,samo gledaju da jeftinije kosta i da dobiju vise privilegija..Trump ce im ponudit da trgovina bitnih stvari ide preko VB ,a uniju ce ,zapostavljati, i polako ekonomski ,,spustati,,EU ce prelomiti i okrenut se kini turskoj indiji da popuni rupe..
Ok , politika je uvela mnoge zemlje u EU prakticno precicom. EU nema zacrtane standarde , vec po potrebi poostrava vec postojece . A sto se tice izvestaja, situacija je jos gora . Oni su jos dali blag osvrt. Zna li ova vlast sta je pravna drzava kada su vec ubijali ono malo sto je ostalo od nje ?