
On je ocenio da je Sprska pravoslavna crkva korišćena kao instrument za promociju ruskih i srpskih interesa u regionu.
Karpenter u intervjuu za Glas Amerike istakao da je u Crnoj Gori neophodan dijalog sa SPC o zakonu koji je, kako smatra, izazvao dalju polarizaciju u crnogorskom društvu između, kako je rekao, „onih koji se deklarišu kao Srbi i ostatka crnogorskog društva“.
„To je je za žaljenje jer je Crna Gora jedna od malobrojnih primera multietničkih demokratskih država, u kojoj je situacija uglavnom bila mirna posle odvajanja od Srbije, ali i pre toga“, ocenio je on.
„Ovo što se sada dešava – etničke ili verske tenzije, zovite ih kao hoćete, treba pažljivo posmatrati jer ima potencijal da uzdrma stvari u društvu”, izajvio je Karpenter.
Tenzije koje je usvajanje zakona izazvalo između Crne Gore i Srbije, a posebno oštru retoriku pojedinih srpskih zvaničnika, taj bivši zvaničnik Pentagona posmatra u kontekstu izborne godine u obe zemlje, ali ukazuje da u obzir treba uzeti i širi geopolitički aspekt spora.
„SPC je korišćena kao alat ‘meke moći’ za promociju srpskih i ruskih interesa u regionu. Prava svih verskih zajednica treba da budu uzeta u obzir, treba poštovati imovinska prava, ali postoji i to hibridno takmičenje koje se ovde odvija iza kulisa”, rekao je Karpenter.
Rekao je da ulogu Rusije u tome vidi tako što se „u ruskim medijima i na društvenim mrežama manipuliše tom situacijom, čak sam video i da je ruska agencija TASS prenela da su SAD iza tog zakona i da je američka vlada navodno naterala vlasti u Crnoj Gori da usvoje taj zakon – što je besmislica“.
Nastavio je rekavši da se „pokazuje da se sve politizuje i sve postaje deo propagande i operacije dezinformisanja koju sprovodi ruska strana“.
„Dakle, postoji jasan ruski uticaj u protivljenju tom zakonu, kao i pokušaj da se pokaže da zakon ima nekakve veze sa Zapadom“, ocenio je on za Glas Amerike.
Problem s ruskom propagandom i dezinformacijama je što „veoma pametno manipuliše kulturološkim i etničkim podelama, koriste se jezikom prijemčivim za određene delove stanovništva“, rekao je Karpenter.
Ruske diplomate i političari, nstavio je on, „smatraju da mogu da pokušaju da manipulišu Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori ili da je koriste da ostvare svoje ciljeve. To ne znači da je SPC saučesnik u tome, ali je Rusi vide kao sredstvo za promovisanje njihovih interesa“.
„Hibridno takmičenje“ – kako ga naziva Karpenter, ogleda se u propagandi, širenju uticaja preko organizacija koje isto razmišljaju, „uplivu prljavog ruskog novca da bi se ostvarili određeni politički ciljevi, ali i sajber napadima iz Rusije kojih u Crnoj Gori ima više nego u bilo kojoj drugoj državi u regionu“.
„Moskva ima jasan interes da pokuša da podrije aktuelnu crnogorsku vlast“, mada to, kako je rekao, „nije izgovor za sve što vlast radi i sigurno je da ima još puno posla u unapređivanju vladavine prava. Ali, činjenica je da Rusija želi da smeni aktuelnu vlast i da na vlast dođu neke više proruske opozicione grupe“.
Preko Crne Gore, Moskva želi da oslabi i NATO, smatra direktor Pen Bajden centra. Naglašava međutim da uprkos snažnoj propagandi iz stranih zemalja, sloboda medija u Crnoj Gori mora biti zaštićena po svaku cenu.
„Ako Crna Gora želi da zabrani ‘Rađa tudej’ ili ‘Sputnjik’, to je jedna stvar, ali kada su lokalni novinari meta – to je druga stvar. To je neprihvatljivo i ne sme se tolerisati“, rekao je Karpenter.
Majkl Karpenter očekuje da će Rusija i dalje pokušavati da širi uticaj u Crnoj Gori preko takozvane meke moći jer ona smatra da je u prednosti na Zapadnom Balkanu zbog toga što SAD obraćaju manje pažnje na taj region nego što su činile ranije, ukazao je on za Glas Amerike.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Nešto slično govori i Milo Đukanović, što pokazuje da sve što crnogorski diktator radi ima američku zaleđinu. Možda Vašington nije nalogodavac, ali je svakako mogao da utiče na svog pulena da odustane od zakona. Ovi protesti nisu etnički, već verski. 30% građana C. G se izjašnjava kao Srbi, a preko 70% su pravoslavci. Na protestima učestvuju Srbi i Crnogorci, a ima i pripadnika drugih religija. Učestvuju pripadnici i simpatizeri opozicije i vlasti. Treba dosta hrabrosti da se izađe na proteste u Crnoj Gori, jer je to klasična policijska diktatura. Ruski uticaj je samo izgovor za zapadnu, američku javnost kako bi se opravdala podrška poslednjoj evropskoj diktaturi iz komunističkog vremena.
Ne razumem cemu Karpenterove izjave ovde? Covek je ‘truba’ Dzoa Bajdena, i najvece siptarske lobisticke firme u Americi.
Sta jos od njega mozemo da saznamo osim da je SPC u stvari RPC i da su Rusi najveci neprijatelji i pretnja? Probajte na Sever, medju zvezdine navijace i pitajte ih sta misle o ‘Grobarima’?!
Ne postoji srpska pravoslavna crkva.Postoji jedino satanistička pravoslavna crkva koju je Sarana uzeo kaki je u bożijem zavetu i lredskazano „Satana će se i u anđela pretviriti……“
@Dragan
Opet si zaboravio da popijes lekic?
Dada…postoji samo duboko humana i neinteresna organizacija, titoisticko ustaska sekta….
Ne razumest ti gospodin pravoslavni narod, ocigledno da se vlast u CG usmerila na osluskivanje sa zapada a ne iz svog naroda.
Mozda Rusi vide SPC kao promotera svojih interesa ali je istovremeno sasvim sigurno da SAD ili pojedini centri moci iz SAD, MIla Djukanovica definitivno drze kao promotera njihovih interesa. To se vidi po priznanju velikoalbanske paradrzave na Kosovu, pokusaju izgradnje novog, anti-srpskog identiteta u CG, brisanja svega sta ima veze sa Srbima a zauzvrat Milo ostaje na vlasti i dalje nabacuje bogatstvo za sebe i familiju. Tu spadaju i pokusaji unitarizacije BiH i ukidanja Republike Srpske, pre toga etnicko ciscenje Srba iz hrvatske, eventualno sponzorisanje otcepljenja Vojvodine i „Sandzaka“. Cilj tih interesnih centara je da svedu Srbiju da bude sto slabija, Srbi podeljeni i rascepkani, nesto slicno kao komunisticka doktrina „sto slabija Srbija to jaca Jugoslavija“ a i naslanja se na politiku svakog okupatora koji se pojavio na ovim prostorima, Turaka, Austro-Ugarske ili nacisitcke Nemacke.
Ja mislim da je američki pristup u Crnoj Gori otpočetka bio duboko pogrešan. Problem nije u Nato savezu, već u pristupu stanovništvu, odnosno građanima Crne Gore koje, pak, 10 % ljudi već 30 godina pravi budalama.
Najpre su ljude izolovali, zatim izbombardovali da bi im na mefistijanski način dvadeset godina vadili dušu.
A zašto USA nije prepoznala SPC kao sredstvo za promovisanje svojih interesa ?
Možda grešim, ali SPC na tlu Rusije nema hramove, dok ih u USA ima na stotine u kojima, pak, sveštenici vrše službu američkim građanima pravoslavne veroispovesti.
Siroma ti, poslednja rečenica je sve rekla o tvom viđenju američke zavere.
Ovaj američki „stručnjak“ govori ono što mu se snilo ili ono što bi mu bilo milo.
Uradiš nešto Srbima na štetu i očekuješ da se sve prećuti.
Zar to ne radi naš buczavi samozvani vrhovnik ovde u Srbiji? Koliko je samo zla i nepočinstva počinio svom narodu. I??