Ljajić: Dobar deo političke elite zagovara zamrznuti konflikt 1Foto: Medija centar

Dobar deo javnosti je protiv bilo kakvih pregovora o rešavanju kosovskog pitanja kao i da se to do sada nikada nije dogodilo, izjavio je potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić za RTS

„Činjenica je i to se do sada nikada nije dogodilo, da imamo dobar deo nevladinog sektora, opozicionih stranaka koje su protiv bilo kakvih pregovora o rešavanju kosovskog pitanja, računajući da će za nekih 100 ili 200 godina doći bolje okolnosti kada se treba o tome razgovarati. Milošević je pregovarao oko ovog pitanja iako pogrešno i loše ali je pregovarao. Posle 2000. godine, Koštunica nije išao na pregovore zato što je voleo već što je znao da mora da se pokuša da se taj problem reši. Sam čin pregovora kao način rešavanja ovog problema nikada se nije dovodio u pitanje“, istakao je Ljajić u razgovoru za RTS.

Dodao je da dobar deo političke elite zagovara tkz. „zamrznuti konflikt“.

„Ne može da bude niska cena ukoliko se zaustavi sve ono što je Srbija učinila u poslednjih 15 ili 20 godina u pravcu reformi, evropskih integracija, oporavke naše ekonomije…Ta cena zamrznutog konflikta jeste i ova, šta posle tog konflikta, da li pregovarate ili šta onda nudite ili mislite ponovo da ratujete da bi sa vojskom i policijom ušli na KiM…ne postoji treći način. To je ogromna cena“, napominje ministar Ljajić.

Prema njegovim rečima, nema apsolutno nikakvih disonantnih tonova u Vladi da je rešenje potrebno, da treba pregovarati i da treba dati punu podršku našem pregovračkom timu.

„Postoje različiti pogledi, a poziv na unutrašnji dijalog je motivisan time da svaka stranka, svaki značajniji subjekat u ovom društvu kaže šta o tome misli. Nije problem da se iznesu različita mišljenja, ali je problem kad Srbija ne zna šta hoće. Prvi put je Srbija izašla sa predlozima, a niko ne zna šta će na kraju od svega toga biti“, naglasio je Rasim Ljajić.

Kazao je da Srbija sa velikom zabrinutošću prati situaciju sa turskom lirom.

„U kontaktu smo sa mnogim privrednicima koji su pokazali interes za ulaganje u Srbiju. Troškovi rada za njih su sada manji, ova nesigurnost za njih nije dobra i verovatno će razmišljati da možda razmeste deo proizvoidnje. Interes bi bio svima da se ova situacija stabilizuje što pre i da nastavimo pozitivan trend dolaska turskih investitora“, dodao je ministar.

Istakao je da je evidentno da problem sa carinskim plombama postoji samo na granici sa Hrvatskom.

„Ono što je ideja je da se nadležne institucije svih zemalja pogođenih ovim merama sastanu. Nisu samo srpski prevoznici pogođeni, već i makedonski, bugarski, turski. Jedino što može da se uradi je da se zaobiđe Hrvatska što povećava opet troškove transporta ali ne može problem trajno da se reši na taj način već da Hrvatska revidira tu svoju odluku“, kaže Ljajić.

Napomenuo je da njegova stranka neće učestvovati na izborima za Savete nacionalnih manjina i nada se da učesnici neće politizovati Savete.

„Nećemo učestvovati jer za nas glasaju i Srbi i Bošnjaci i ne možemo da budemo malo riba, malo devojka. Svaka politizacija nacionalnih saveta je štetna i nije u skladu sa onim što zakon predviđa a to su poslovi informisanja, kulture, obrazovanja, službene upotrebe jezika i ništa drugo“, rekao je Ljaljić za RTS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari