Koncert benda Elsiane 16. novembra u Dorćol placu 1Foto: Promo

Koncert kanadsko gbenda Elsiane održaće se u petak, 16. novembra u klubu Dorćol Platz.

Ovaj duo čine Elsijan Kaplet (Elsieanne Caplette) i Stefan Soto (Stephane Sotto), a sastav su oformili 2000. godine u Montrealu. Zajednički senzibilitet prema žanrovima kao što su džez, rok, elektronika i svetska muzika, kao i prema bendovima Massive Attack i Portishead, doveo je do jedinstvene kreativnosti između njih, pa sada imamo prilike da uživamo u tri njihova fantastična izdanja.

Pre beogradskog nastupa u okviru evropske turneje na kojoj promovišu najrecentniju ploču „Death of the Artist“ pričali smo sa članovima benda o njihovim počecima, različitim uticajima, saradnjom sa drugim muzičarima, ali i o predstojećoj svirci.

RS: Kako biste objasnili vaš muzički stil nekome ko nije upoznat sa onim što vi radite?

Stephane: Uvek je teško kada bilo kome objašnjavate vaš muzički izražaj, jer se mi nikada ne bavimo isključivo jednom stvari ili stilom. Obično dopuštamo ljudima da sami smisle koji je to žanr u pitanju, i obično je trip-hop popularna kategorija u koju nas svrstavaju iako lično smatram da nas to baš i ne predstavlja u pravom svetlu.

RS: Elsieanne, ti dolaziš iz Kanade, ali tvoji koreni su u Južnoj Americi. Kako jedna takva kombinacija utiče na muziku koju stvarate?

Elsieanne: Peru u veliko meri utiče na našu muziku. U mladosti sam bila izložena lokalnoj folklornoj muzici i studirala sam klasičnu muziku. Takođe, na mene je uticala i peruanska operska pevačica Ima Sumak (Yma Sumac).

RS: Trenutno živite u Montrealu, gradu poznatom po svojim umetničkim i kreativnim vibracijama. Da li i ovo utiče na vaše stvaralaštvo?

Stephane: Montreal je sjajan grad, ali trudimo se da naša muzika bude što prirodnija. Ovde su zime veoma duge, što predstavlja odlično mesto i vreme za snimanje.

RS: Ukoliko ne grešim, Stephane je samouki muzičar, dok Elsieanne poseduje klasično obrazovanje? Da li biste se složili da je to dobitna kombinacija?

Stephane: Mislim da je očigledno da između nas postoji ogromna hemija, a razlog zašto nam muzika ide od ruke jeste jer dolazimo iz različitih svetova i trudimo se da se poštujemo na jedan muzički način.

RS: Vaš debi albmu „Hybrid“ objavljen je pre više od deset godina i ostvario je zapažen uspeh. Zaradile ste veoma pozitivne kritike u vašoj zemlji, svirali ste na mnogim muzičkim festivalima, bili predgrupa bendu Delirium… Kakva su vaša sećanja na taj period vaše karijere?

Elsieanne: Mislim da se najviše sećamo izazovnog procesa pisanja i snimanja našeg prvog albuma i učenja kako da produciramo u studiju i o muzičkoj industriji, uopšte. Zaista što ponosno što smo napravili album kao što je „Hybrid“, naučili smo mnoge stvari koje su nam pomogli da rastemo i da se razvijemo kao umetnici.

RS: Kakve su vam impresije povodom saradnje sa nemačkim elektronskom duo Booka Shade?

Elsieanne: Uvek je interesantno sarađivati sa drugim izvođačima, a ja volim izazove u radu sa različitim muzičkim stilovima. Ova konkretna saradnja je bila izrazito lepa jer sam prvi put koristila sopstveni glas tom kontekstu.

RS: Kako ste došli do saradnje između vas i Cirque du Soleil?

Stephane: Jedan od umetničkih direktora trupe Cirque du Soleil nas je pozvao nakon što je preslušao ploču „Hybrid“ i ponudio nam saradnju na nekoliko zajedničkih projekata. Ovo iskustvo bilo je obogaćujuće i naučilo nas je disciplini i izvođenju na visokom nivou.

RS: Na vašoj prethodnoj ploči „Mechanic of Emotions” istraživali ste i eksperimentisali ste sa različitim muzičkim žanrovima. Da li vam je to bila prvobitna namera, promena koju ste želeli?

Stephane: Mi stvaramo muziki prirodno, ne razmišljamo unapred šta ćemo snimati. Radimo ono što osećamo da je ispravno i što nam dolazi iz srca. Taj album je imao određene peruanske uticaje, a takođe neke pesme su napisane u vreme rada na debi ploči. Znali smo da želimo da dodamo neke elemente koje ranije nismo koristili, kao što su perkusije i akustične gitare, istraživali smo neke etničke instrumente koji su nam dali taj „world“ zvuk. Svaki album ima svoj jedinstveni razvoj, ne želimo da istu ploču pravimo dva puta.

RS: Kako je to biti jedan od sudija internacionalnog MetaGalaxy festivala? Šta nam možete reći o tome?

Stephane: Bilo je kul znati da ljudi cene naše mišljenje, a takođe je kul saznati šta drugi izvođači rade i otkrivati novu muziku.

RS: Prošle godine, objavili ste album „Death of the Artist“. Da li ste zadovoljni učinjenim?

Stephane: Da, veoma smo zadovoljni konačnim rezultatom.

RS: U srcu koncepta ovog albuma jeste borba umetnika sa muzičkom industrijom. Pretpostavljam da je to vaše lično iskustvo? Da li je to razlog što sami producirate sopstvenu muziku?

Stephane: Sva naša izdanja su samoprodukcija, a pravi koncept nove ploče jeste ponovo rođenje umetnika. „Death of the Artist“ je posvećen svim našim obožavaocima širom sveta. Stvaramo baš onakvu muziku kakvu želimo, naši fanovi znaju to da cene i apeluju na nas da nastavimo u tom stilu…zahvaljujući njima mi smo i dalje tu.

RS: Kakva su vaša očekivanja povodom predstojećeg koncerta u Beogradu?

Stephane: Biće ovo drugi put da nastupamo u Beogradu i veoma smo uzbuđeni zbog nadolazeće svirke i naših obožavalaca u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari