
Brajan Vindhorst, novinar ESPN koji prati reprezentativne selekcije SAD, u podkastu Bila Simonsa izneo je do sad nepoznate detalje o tome kako su se Amerikanci spremali za duele sa Srbijom na Olimpijskim igrama u Parizu.
Vinhorst tvrdi da je selektor SAD, trener Golden Stejt Voriorsa Stiv Ker, počeo da razmišlja o duelu sa Pešićevim timom odmah nakon što je u februaru prošle godine žrebom bilo odlčeno da će ove dve ekipe biti u istoj kvalifikacionoj grupi košarkaškog turnira na Igrama.
“Gledao sam Mundobasket u Manili, a Srbija je igrala bez Jokića. Mislio sam da se neće plasirati na Olimpijske igre bez Jokića. Sećam se da je Bogdan Bogdanović bio u sukobu s odmah nakon što žrebom bilo odlučeno da će SAD i Sbija biti u istoj grupi i da je sa s elektorom Pešićem. Jako je teško kvalifikovati se za Igre jer morate da budete jedan od dva najbolja evropska tima. Kada su se kvalifikovali, pomislio sam: ‘Ovo je loša vest za SAD, srešćemo se sa Jokićem u Parizu’ . Bio sam zabrinut. Jokić veoma ozbiljno shvat nastupe u reprezentaciji”, objasnio je Vindhorst.
On je izjavio da je Srbija organizovala svoj raspored tako da triput tokom jednog leta igra sa SAD.
“Prvo su igrali prijateljski meč u Abu Dabiju – nebitan, ali ipak prilika da ih vide. Zatim u grupnoj fazi Svetskog prvenstva i konačno u nokaut fazi. Pešić, Jokić i ostatak ekipe sve su planirali unapred. Nije ih zanimao rezultat meča u grupi. Fokusirali su se na ono što dolazi. Žreb koji je Srbiju smestio u istu grupu sa SAD održan je još u februaru, a oni su tada već počeli da se pripremaju za taj susret u avgustu. I dali su dodatni novac da bi otišli u Abu Dabi i igrali. Sve se gradilo ka tom trenutku. Prosečnom američkom navijaču to ništa nije značilo, i ne krivim ih, ali u pozadini se odvijala ozbiljna drama”, rekao je novinar ESPN, a zatim dodao:
“Stiv Ker i Šon Ford, generalni menadžer košarkaške reprezentacije SAD, razmišljali su o tome mesecima. Dok je Ker vodio Golden Stejt Voriorse tokom sezone, u glavi mu je bila – Srbija. Džef Van Gandi, savetnik Bostona i deo stručnog štaba američke reprezentacije, takođe je razmišljao o Srbiji. Sve se vrtelo oko Srbije. Naravno, tu je bila i Francuska, kao domaćin Igara, ali Ker je razmišljao samo o Srbiji.”

Zašto su Amerikanci toliko uplašiliduela sa Srbijom
“Stalno to ponavljam – niko me ne sluša, i to mi ne smeta – ali FIBA košarka je potpuno drugačija. Razlika između 40 i 48 minuta igre je ogromna, što se naročito oseti na ritmu meča. I sama dinamika igre uživo je potpuno drugačija. Pet ličnih grešaka umesto šest, manjak prekida – sve se odvija mnogo brže. U NBA ligi, ako gubite 15 poena, znate da još možete da se vratite. U međunarodnoj košarci to ne funkcioniše tako.”
Vindhorst kaže da su Amerikanci, zapravo, u težoj poziciji kada nastupaju na FIBA turnirima
“Takođe, u FIBA pravilima ne možete juriti sudijske odluke, ne možete se zaletati na kontakt očekujući da vam dosude faul – ovde nema toliko „milosti“. Sve je suprotno od NBA lige, gde često postoji latentna naklonost prema Lejkersima ili Seltiksima. U međunarodnoj košarci žele da SAD izgubi. Zaista, kada SAD izgubi, FIBA zvaničnici bacaju koske jedni drugima ispod stola. Oni žele da sve bude što globalnije”, priča Vindhorst.
Priliku za revanš “orlovi” će imati 2028. godine, na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.