Vanja Milinković-Savić, Marko Dmitrović i Goran ČumićVanja Milinković-Savić, Marko Dmitrović, Goran Čumić, Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Srpska fudblaska reprezentacija definitivno jedino nema problema sa golmanima.

Ustvari probelm je ko će biti na golu, jer u konkurenciji Predraga Rajkovića, Vanje Milinković-Savića, Đorđa Petrovića, Aleksandra Jovanovića, pa i Mileta Svilara jasno je da je bilo ko da stane između stativa imamo verovatno najjaču kariku u timu na toj poziciji.

Goran Čumić je stručnjak zadužen za rad sa golmanima u stručnom štabu Dragana Stojkovića i sada je u razgovoru za sajt FSS, pričao o mnogim stvarima  sa akcentom na meč u Albaniji gde je Srbija u premijernom duelu u kvalifikacijama za Mundijal igrala bez golova.

– Teško gostovanje, pre svega zbog tog nekog naboja uvek prisutnog kada se igra sa Albanijom. I nekako nezgodan momenat da startuješ u Tirani, junski prozor. Odigrali smo dobru utakmicu, Đorđe je iskočio u trenutku kada je bilo veoma važno, obavio fantastičan posao. Postao je junak utakmice, ali bilo je naravno mnogo igrača koji su dali sve od sebe. Igrao je ceo tim dobro, ne samo Đorđe.

Za golmane se obično kaže, kako uhvate prvu loptu, takav će im kasnije biti učinak. Đorđe prvu loptu nije uhvatio, nego je boksovao, bila je to dobra intervencija, nastavio je u istom ritmu.

-To je stara golmanska floskula, neko nepisano pravilo, ali naravno ne znači danas mnogo. Đorđe brani na visokom nivou, trenutno je golman Čelsija, zvanično najbolji u Ligi 1 gde je bio na pozajmici. Mi imamo iskusne golmane, golmane koje ne može sigurno da poremeti ni jedna loša ili da odvede u euforiju jedna dobra intervencija. Oni rade svoj posao profesionalno, na vrhunskom nivou.

I u baražu sa Austrijom moglo je biti penala, spremali ste se kao da će ih biti.

– Da, predviđali smo kojih pet izvođača bi Austrija imala, radili detaljnu analizu. Kao i pred svaku utakmicu, ali opet ponavljam, i sada smo tipovali na Aslanija, a loptu je uzeo Manaj. Valjda je mislio da ima više samopouzdanja. I šutirao je isto kao i prethodna dva puta, baš kako smo analizirali. Mentalna priprema? Čujte, stalno govorim momcima, golman može samo da dobije, ogromna je odgovornost na izvođaču. Kad se dosudi penal, navijači već slave, loptu svi već vide u golu. Primetio sam i to sada u Tirani, kasnije i na jutjubu na mnogim snimcima, svi su bili već u euforiji, spremni da slave. Zamislite kako je igraču posle promašaja i kad treba da krene ka svlačionici. Veliki je pritisak – rekao je između ostalog Goran Čumić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari