I da se kudi i da se hvali: Mbape nije iskoristio penal, ali je i prvi s 20 golova u 20 kola u poslednje 53 godine francuske lige 1Foto: AP/Jean-Francois Badias

Pari Sen Žermen grabi ka trećoj uzastopnoj tituli prvaka u francuskom fudbalskom prvenstvu.

U prvoj utakmici 20. kola u gostima je savladao Strazbur s 2:1 pogocima najveće zvezde domaćeg fudbala Kilijana Mbapea u 31. minutu i Španca Marka Asensija u 49.

Domaćinu je nadu ulio gol napadača Bakve u 68.

Strazbur je ohrabren na početku utakmice. Marokanac Ala Belaruš (22), koji je prvi put branio za klub iz Alzasa u nacionalnom prvenstvu, ukrotio je Mbapeov šut s bele tačke u 6. minutu.

Najbolji francuski fudbaler, koji nije realizovao četiri penala od svojih poslednjih 12, kasnije se iskupio.

Postigao je 20. gol, po čemu je ubedljivo vodeći na listi strelaca, ali i prvi kome je pošlo za rukom da najmanje toliko puta zatrese mrežu u prvih 20 kola posle gol-mašine Marselja Josipa Skoblara u sezoni 1970/71.

Nekadašnji as OFK Beograda, jugoslovenski reprezentativac, postigao je do tada 22 gola, polovinu od onog što je i dan-danas sezonski rekord francuske lige.

Mbape je i prvi u poslednje 32 godine koji je dao po najmanje 20 golova u četiri sezone uzastopce.

Petostruki uzastopni najubojitiji strelac lige, sva je prilika i šestostruki, postigao je prethodno redom od 2020/21. 27, 28 i 29 pogodaka.

Žan Pjer Papen, takođe najbolji pet puta uzastopno (1988-1992) kao uzdanica marseljskog Olimpika, dao je po najmanje 20 redom od 1989: 22, 30, 23, 27.