Italija nakon produžetaka savladala Austriju u osmini finala EP 1Foto: EPA-EFE/Carl Recine

Fudbaleri Italije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva pošto su večeras u Londonu posle produžetaka pobedili Austriju sa 2:1 (0:0).

Najbolje šanse za gol u provm poluvremenu imala je Italija preko Nikole Barele u 17. minutu, kada je njegov šut nogom odbranio golman Austrije Daniel Bahman, dok je u 32. minutu Čiro Imobile udarcem sa dvadesetak metara pogodio stativu.

U drugom poluvremenu Austrija je mogla da povede golom Marka Arnautovića, na asistenciju Davida Alabe, ali je gol poništen zbog ofsajd pozicije nakon gledanja VAR-a.

Do kraja regularnog toka nije bilo ozbiljnijih prilika na obe strane, pa je meč otišao u produžetke.

Italija je po isteku regularnog dela meča oborila svetski rekord po broju minuta bez primljenog gola, a prethodni rekord (1.143 minuta) držala je takođe Italija, u periodu od 1972. do 1974. godine, kada je na golu bio Dino Zof.

Italija je do vodstva došla u 95. minutu golom Federika Kjeze, nakon centaršuta Leonarda Spinacole.

Kjeza je u šesnaestercu spustio loptu glavom, a zatim je gol postigao levom nogom.

Do kraja prvog produžetka Mateo Pesina je u 105. minutu postigao gol, na asistenciju Andree Belotija „sa zemlje“.

Konačan rezultat postavio je Saša Kalajdžić glavom nakon centaršuta iz kornera, u 114. minutu.

U četvrtfinalu Evropskog prvenstva Italija će igrati protiv pobednika meča između Belgije i aktuelnog prvaka Evrope Portugala.