"Orlovi" silni u prvoj fazi Mundobasketa: Južni Sudan preslišali trocifrenim brojem poena 1Foto: EPA-EFE/ROLEX DELA PENA

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Južni Sudan 115:83 u poslednjem meču grupe B na Svetskom prvenstvu koje se igra u Japani, Indoneziji i na Filipinima.

Izabranici Svetislava Pešića dominirali su od prvog do poslednjeg minuta na utakmici i prikazali možda i najbolju partiju na prvenstvu. Posebno su briljirali u šutu iz daljine.

Za dva poena su šutirali 25/36 što je gotovo 70%, a za tri 17/32 što je 53%, a to su zaista impresivne brojke u modernoj košarci.

Najefikasniji u srpskoj selekciji bio je Nikola Jović 25 poena, a Bogdan Bogdanović je dodao 23, dok je Nikola Milutinov postigao 17.

Stefan Jović je postigao šest poena, ali je zabeležio čak 13 asistencija.

Posebno je impresivan bio mladi Jović koji je iz igre šutirao nestvarnih 9/9, a jedini promašaj na meču je imao samo iz slobodnog bacanja 2/3.

Južni Sudan se rezultatski držao samo prvih osam minuta utakmice, ali je u finišu prve četvrtine trojkom Bogdana Bogdanovića Srbija po prvi put otišla na dvocifrenu prednost – 30:20.

Od druge deonice igre prednost Srbije je samo rasla, a nakon dve vezane trojke Jovića, „Orlovi“ su imali prednost od 20 poena razlike.

Najbolji period u igri Južnog Sudana je bio krajem treće četvrtine kada su napravili seriju 8:0, ali ista nikako nije mogla da ugrozi ubedljivu prednost.

Iako su se u sastavu tima našli Aleksa Avramović i Filip Petrušev, utakmica nije zahtevala da selektor Pešić u igru ubaci beka Partizana i centra Filadelfije. Obojica su u prethodnim mečevima doživeli manje povrede skočnog zgloba, pa su iz predostrožnosti ostali na klupi.

40. min – Dušan Ristić pogađa za tri poena i postavlja konačan rezultat utakmice – 115:83.

39. min – Vanja Marinković faulira prilikom prodora, precizan oba puta sa linije za slobodna bacanja.

37. min – U igri je i Boriša Simanić, igrač koji je imao najmanju minutažu u reprezentaciji Srbije na ovom šampionatu.

34. min – Vanja Marinković pogađa za tri poena, Srbija vodi 96:70.

32. min – Sjajna kombinacija Davidovca i Nikole Milutinova u reketu protivnika.

30. min – Nesportska lična greška Dejana Davidovca. Kraj treće četvrtine, Srbija vodi 83:65.

28. min – Marko Gudurić nakon prigovora sudijama dobio tehničku grešku.

26. min – Nikola Jović briljira iz daljine. Za tri poena ima šut 5/5. Srbija vodi 80:52.

24. min – A za njima dvojicom i Ognjen Dobrić je precizan iz ćoška. Srbija vodi 71:46.

23. min – I Bogdanović pogađa novi šut iz daljine.

22. min – Nikola Jović pogađa trojku uz faul, a onda pogađa i dodatno slobodno bacanje.

20. min – Bogdanović pogađa novu trojku i Srbiju vodi do nove najubedljivije prednosti na utakmici – 56:39. Poluvreme.

19. min – Ognjen Dobrić pogađa za tri poena – 53:39.

18. min – Velika borba na terenu, ali Srbija ima konstantno dvocifrenu prednost – 50:39.

14. min – Bogdan Bogdanović pogađa trojku iz tranzicije i donosi novu dvocifrenu prednost svojoj ekipi – 37:26.

13. min – Marko Gudurić precizan oba pta sa linije za slobodna bacanja – Srbija vodi 34:26.

12. min – Južni Sudan pogađa novu trojku, Svetislav Pešić prinuđen da zatraži tajm-aut. Srbija vodi 32:26.

11. min – Južni Sudan počinje drugu četvrtinu pogođenom trojkom. Sa druge strane Gudurić pogađa za dva nakon prodora.

10. min – Bogdan Bogdanović pogađa trojku i donosi Srbiji prvi put na utakmici dvocifrenu prednost na utakmici – 30:20. Kraj prve četvrtine.

8. min – Prvo Milutinov zakucava, a zatim i Nikola Jović, Srbija vodi 25:19.

7. min – NIkola Jović pogađa svoju drugu trojku na utakmici, Srbija vodi 21:16.

6. min – Nakon tajm-auta, Južni Sudan pravi seriju 4:0. Ipak, Srbija i dalje vodi – 16:14.

4. min – Južni Sudan pogađa za tri, a Stefan Jović ide nakon prodora do lakog polaganja.

3. min. – Bogdanović je šam na šutu za tri poena, ali želi da proigra Milutinova koji nije razumeo ideju svog kapitena. Izgubljena lopta za Srbiju.

2. min – Južni Sudan uzvraća, ali za tri pogađa i Nikola Jović. Južni Sudan pogađa za dva, ali i Bogdan Bogdanović uzvraća istom merom. Srbija vodi 10:5.

1. min – Počela je utakmica, Nikola Milutinov je pogodio za dva poena pod faulom, ali nije realizovao dodatno slobodno bacanje. Bogdan Bogdanović pogodio prvu trjku za Srbiju. „Orlovi“ vode 5:0.

„Orlovi“ meč dočekuju u dobrom raspoloženju, nakon ubedljivih trijumfa nad Kinom 105:63 i Portorikom 94:77.

Južni Sudan sa druge strane ima polovičan uspeh.

Oni su izgubili od Portorika rezultatom 101:96 posle produžetka, dok su bili bolji od Kine sa 89:69.

Vest koja može da raduje selektora Srbije Svetislava Pešića je povratak u nacionalni tim povređenih Alekse Avramovića i Filipa Petruševa.

Obojica su u prethodnim utakmicama doživeli povrede skočnog zgloba, ali će biti u sastavu ekipe na današnjoj utakmici.

Srbiji je ovo peto uzastopno Svetsko prvenstvo, odnosno „Orlovi“ nisu propustili nijedno takmičenje otkako je Srbija samostalna država (2006).