Potopljeni samuraji u vodi: Srbija preko Japana do Italije u četvrtfinalu Svetskog prvenstva u vaterpolu 1Foto: EPA-EFE/HIROSHI YAMAMURA

Dvostruki uzastopni olimpijski pobednik Srbija, koja stvara novu generaciju, igraće u utorak (10.30 č) u četvrtfinalu XX svetskog prvenstva za vaterpoliste protiv Italije, vicešampiona iz Budimpešte prošle godine.

Naš tim je među osam najboljih ušao obilazno, jer je kao drugoplasirani u grupi morao u osminu finala (samo prvoplasirani neposredno), a savladao je domaćina Japan sa 16:10 (3:3, 3:2, 7:2, 3:3).

Kad je mundijal održan u Fukuoki pre 20 godina, Japanci su bili poslednji među 16 učesnika. Onda su uložili napor da imaju samuraje i u vodi.

Podsetilo je mučenje s njihovom upornošću u prvom poluvremenu na meč u takmičenju po grupama na Olimpijskim igrama u Riju 2016. I tada, dok je Srbija tražila sebe na putu ka zlatnoj medalji, otpor im slomljen u trećoj četvrtini.

Srbija se suočila s japanskom motivisanošću. Domaćin je poveo s 2:0, a imao je i nerealizovani peterac (stativa).

Naši su prvi gol postigli tek u petom minutu prve četvrtine preko Strahinje Rašovića, koji je dva minuta kasnije doneo i izjednačenje. Prvo vođstvo je stečeno na izdisaju prve deonice (Vuk Milojević).

Japan se opirao i u drugoj četvrtini. Srbija je posle predaha na poluvremenu pojačala ritam, prelomivši ishod meča u svoju korist.

Pobeda nadalje nije dolazila pod znak pitanja.

U poslednjoj četvrtini istakao se golman Branislav Mitrović, pošto je dvaput odbranio šut iz najstrože kazne.