Prvog januara živo ispod Premijer lige: Od šoka u 33. sekundi do het-trika Stivena Flečera 1Foto: EPA-EFE/Rui Vieira

Prvog dana 2024. bilo je živo na terenima tri takmičenja engleske fudbalske piramide ispod Premijer lige.

U Ligi 2, koja je četvrti razred, velški Reksam je pred svojim navijačima s 4:1 savladao Barou sa severozapada Engleske pri Škotskoj.

Gosti su šokirali domaćina golom već u 33. sekundi, ali ga nisu nokautirali.

Izjednačenje je usledilo u devetom od 14 minuta nadoknade vremena u prvom delu utakmice.

Strelac je bio 36-godišnji škotski napadač Stiven Flečer, koji će brzo da napuni i 37.

U 11. minutu nadoknade rezultat je u korist Reksema preokrenuo Pol Malin iz slobodnog udarca.

To nije bilo sve do odlaska na odmor, jer je Flečer još jednom savladao protivničkog golmana.

Sudija je toliko duže držao timove na terenu, pošto je meč bio prekinut desetak minuta dok se gostujućem igraču ukazivala pomoć posle sudara glavama u skoku. Iznesen je na nosilima.

Povratnik u engleski fudbal posle jedne sezone u Dandi junajtedu, koji je karijeru gradio kroz Premijer ligu od 2009. do 2016 (Barnli, Vulverhempton, Sanderlend), a onda i u Čempionšipu (Šefild Venzdej, Stouk), zapečatio je sudbinu Baroua svojim trećim pogotkom u 67. minutu.

Flečer, nekadašnji škotski reprezentativac (2008-18, 39 utakmica-deset golova), odigrao je 400. utakmicu u „kolevci fudbala“, a prvi put je postigao het-trik.

Prethodni Škot s takvim dostignućem u veteranskim godinama jeste Gordon Strahan.

Takođe je bio u 36-godini kada je kao igrač Lidsa, branioca titule prvaka, dao tri gola na meču premijerne Premijer lige u sezoni 1992/93.

Istakao se u pobedi protiv Blekburna (5:2) na Elandu 10. aprila 1993.

Susret Reksema i Baroua bio je vrlo značajan, jer se oba tima bore za jedno od prva tri mesta koja vode u viši rang.

Velški tim je i dalje treći, ali je uvećao prednost u odnosu na Barou, svog prvog pratioca, na četiri boda (49-45). Mansfild Taun ima 49, a Stokport Kaunti 51.

Pažnju je skrenuo još jedan ishod u Ligi 2: Grimzbi – Volsol 1:6.

Volsol je poslednji put dao šest golova pre 13 godina, a u gostima prvi put posle 1948.