
Za razliku od našeg ostali nacionalni stadioni u komšiluku koštali su jeftinije (za srpski je predviđeno 250 miliona evra), nalaze se u centru ili na samom obodu centra grada (naš se gradi u Surčinu) i na njima osim reprezentacije najmanje jedan klub igra sve svoje mečeve.
„Arena nacionala“ u Bukureštu otvorena 2011. godine, a deceniju gradnje obeležile su razne afere i stalno povećanje troškova.
Građani glavnog grada Rumunije u šali pričaju da je njihov nacionalni stadion koštao između 100 miliona i milijardu evra, a da pravu cenu znaju samo političari.
Ipak, zvaničan podatak za cenu ovog zdanja iznosi 230 miliona evra, ali u to nije uračunata putna i ostala prateća infrastruktura oko njega.
Projekat je od početka ovog veka više puta menjan, a najveći potres izazvala je promena iz 2005. godine kada je prvobitni kapacitet sa 63.000 smanjen na 55.600 mesta, pa su mediji počeli da pišu o tome kako je deo novca namenjenog za stadion ustvari proneveren.
Iako je prvobitno bilo planirano da se na nacionalnoj „Areni“ igraju samo reprezentativni mečevi, finala domaćeg kupa i Superkupa, do otvaranja je odlučeno da svi klubovi iz Bukurešta moraju da na njemu „loptaju“ evropske mečeve kako ne bi zvrjao prazan preko 300 dana u godini.
Na kraju se od 2015. godine Steaua trajno premestila i na njemu sada igra i utakmice domaćeg prvenstva, dok ga gradski rivali Dinamo i Rapid još uvek koriste samo za međunarodne utakmice i tek poneku bitniju domaću (četvrtfinale, polufinale kupa).
Od velikih međunarodnih utakmica na ovom stadionu odigrano je finale Lige Evrope 2012 godine (Atletiko Madrid – Atletik Bilbao 3:0), a ovog leta će biti domaćin tri meča Evropskog prvenstva.
U međuvremenu su na njemu svirali Red Hot Čili Pepers, Metalika, Dipeš Mod, Ed Šeran… „Arena nacionala“ građena je po ugledu na čuvenu „Veltenc“ arenu na kojoj igra Šalke 04, pa isto tako ima pokretni krov sa specijalnim sistemom za klimatizaciju u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika. Rumunski građani još uvek polemišu da li je ovaj sistem zaista bio neophodan pošto se pretpostavlja da je za oko 80 miliona evra podigao cenu stadiona.
Nacionalni stadion „Toše Proeski“ otvoren je u Skoplju 2009. godine, a kapacitet mu je 36.400 mesta. Prvobitna cena od 36 miliona evra na kraju se zaustavila na 60 miliona, pa je i oko ovog stadiona vođena polemika da li je bio preskupa investicija za naše jugoistočne susede.
Greška u originalnom projektu napravljena je što je atletska staza imala samo šest traka, pa je 2013. godine urađena rekonstrukcija kako bi dobila osam traka, te da bi na njemu mogli da se održavaju i međunarodni mitinzi.
Prvobitni naziv stadiona bio je „Filip II Makedonski“, ali je prošle godine u sklopu dogovora Grčke i Severne Makedonije promenjeno, pa je izabrano ime preminulog pevača. „Toše Proeski“ takođe ne zvrji prazan i veći deo godine je u upotrebi pošto na njemu osim reprezentacije sve svoje mečeve igraju Vardar i Rabotnički.
Na njemu je 2017. odigrano finale Superkupa Evrope (Real Madrid – Mančester junajted 2:1).
„Er Albania“ stadion u Tirani otvoren je u novembru ove godine kada je Albanija u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo izgubila od Francuske – 0:2.
Od naredne godine na njemu će svoje mečeve igrati prvoligaš Kukeši, a Fudbalski savez trenutno pregovara i sa Partizanima iz Tirane u nameri da ih takođe preseli na nacionalni stadion. Kapacitet mu je 22.500 mesta a konačna cena izgradnje koštala je 85 miliona evra.
Albanski premijer Edi Rama optužen je od opozicije da je preplatio ovo zdanje u čijem se sklopu nalaze i hotel Meriot i tržni centar, dok se on pravdao da je konačni projekat morala da odobri UEFA koja je izgradnju pomogla sa 10 miliona evropskih novčanica.
Pre mesec i po dana u Budimpešti je na mestu nekadašnje „Nep“ arene otvorena „Puškaš“ arena kapaciteta 67.215 mesta, a cena radova iznosila je nešto manje od 200 miliona evra.
Na „Puškašu“ će se ovog leta takođe igrati tri meča Evropskog prvenstva, a Fudbalski savez uveliko pregovara sa klubovima iz Budimpešte da na njemu od naredne sezone igraju evropske mečeve.
Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Slovenija, Bugarska i Grčka nemaju svoje nacionalne stadione i za sada nemaju ni planove da ih prave.
Interesovanje za mečeve nacionalnih selekcija u ovom veku je znatno opalo u Evropi, što je jedan od ključnih razloga zbog kojeg je UEFA izmislila novo takmičenje – Ligu nacija, ne bi li pokušala da podigne dodatnu navijačku tenziju kada igraju državni timovi.
Srbiju je prošle godine u Ligi nacija u proseku gledalo manje od 6.000 ljudi po utakmici, a na poslednjem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo protiv Ukrajine na „Rajku Mitiću“ je zvanično bilo prisutno 4.457 osoba, pa se tako s pravom postavlja pitanje da li nam treba Nacionalni stadion za 60.000 gledalaca.
Na najbitnijem meču ove godine, protiv Portugala, dok su „orlovi“ još uvek imali šansu za plasman na EURO kroz kvalifikacije, prisustvovalo je 39.839 gledalaca. Napomenimo i to da Crvena zvezda ove sezone nije uspela ni da u Ligi šampiona napuni „Rajko Mitić“ (kapacitet: 51.755) iako je tradicionalno uvek imala više navijača nego nacionalni tim.
Jedan stadion za večite i Srbiju
Jedna od ideja koja je postojala pre dve decenije odnosila se na to da na jednom stadionu igraju reprezentacija, Crvena zvezda i Partizan. Praksa deljenja stadiona uveliko je na primer raširena u Italiji, znatno bogatijoj zemlji od naše. I dalje je nejasno zašto se tvrdoglavo gradi zdanje koje će raditi šest dana godišnje, pošto nacionalni tim teško da više od šest mečeva može odigrati kod kuće u sezoni. Čak i ukoliko se na njemu odigra finale Lige šampiona ili Lige Evrope, praksa je pokazala da se više od decenije čeka da UEFA ponovo dodeli domaćinstvo nekog takvog meča.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Pricate gluposti, kada kazete da ce nov stadion raditi najvise sest dana u godini…
Bravo! Zaboravili su da kažu da bi taj stadion imao sličnu ulogu kao onomad u Pinočeovom Čileu. Tako će njegov “stepen korisnosti“ biti mnogo veći…
Tako je! Radiće šest dana za reprezentaciju, tri dana ako se odigra na njemu polufinale i finale Kupa Srbije i još par dana tokom letnjih meseci ako neka poznata faca želi da održi koncert. Sve u svemu, celih 15 dana godišnje! Sjajna investicija! Da ne govorimo o sposobnisti reprezentacije i klubova da i za tih devet situacija napune stadion kapaciteta 60k mesta! O održavanju tako velikog i modernog objekta, o osvetljenju i ostalom ne želim ni da govorim! Najracionalnije ( ali to kod nas se zove naučna fantastika ) bi bilo izgraditi stadon od maksimalno 45k mesta, sa svim mogućim pratećim objektima, parkingom i rešenjem za potencijalnu metro stanicu i na njega preseliti reprezentaciju, Zvezdu, Partizan i finale Kupa, a lokacije sadašnjih stadiona prodati za „masnu“ lovu uz strogu kontrolu šta sme da se izgradi na tom mestu! Naravno ovo dolazi u obzir ako se prvo smeni lopovska vlast i dodju odgovorni ljudi.
Kada marksizmom obogaljis ljudski razum nikakva telesna aktivnost jednici ne moze pomoci.
Dzaba stadion u Generalnoj Upravi Logora I Kaznjenickih Kolonija Srbija.
Stadion je samo budući protočni bojler za pranje novca kao i Beograd na Vodi. Tu neće biti F od Francuza kao što ovde nema ni A od Arapa.
A inače za Pivarske lige imaju više nego dovoljno stadiona, u neke veće lige i prvenstva nećemo ići zato što imamo trutove i manekene od igrača koji samo uzimaju novac od države, ili sezonce koji idu dalje nakon protoka u naše klubove tako da taj stadion nije potreban.
Bolje taj beton i armaturu da utroše za izgradnju socialnih stanova za ratne invalide, beskućnike i socialno ugrožene umesto što planiraju da prave mrtvu investiciju.
Okupljaju se skoro god.dana svake subote, 70% studenti i itelektualci i nikome ni jednom ne pade napamet da spomene, da podigne barem jedan transtent protiv te nakaradne ideje o izgradnji tog sramnog stadiona. Za koga – kome, da se gradi? Zar mi nemamo sportove i sportiste koji su svojim zalaganjem i medaljama zasluzili da se u njih ulaze mogo vise nego u ovaj crni fubal koji ne zasluzuje ni pomen a kamoli nesto vise od toga.
I gore su „ovce“ popasle….
Za ovaj stadion 250 miliona evra (verovatno i dosta vise ako se to ikada realizuje), a za kulturu najavili danas 300 miliona evra. Mislite o tome.
Sve stoji što ste napisali, ali kakve veze ima što će stadion biti u Surčinu, jel sve što nije u centru Beograda ne treba da postoji?
Мислим да би стсдионче национале требало да буде за бар 100 000 људи. Кад се коси, нек се мрси. Замислите, кад навали народ сит и напит, а нема места. Финале купа Београда Забрежје-Лисовић. Ту ћеш морати да резервишеш карту годиницу унапред као за Новогодишњи концерт у Вијени. Живео Вођа! Знате ли како се на немецком каже? Није лидер.
Nema veze što nam je fudbal slab i što postojeći stadioni godinama zvrje prazni. Nema veze što vas svakodnevno na ulici volonteri mole da date prilog za bolesno dete. Nema veze što na tom skupom stadionu neće biti masovnijeg učešća mladih, ne kao gledalaca već kao sportista. Nema veze što za te pare može da se napravi mnooogo terena za mali fudbal, košarku, rukomet, mnogo bazena pri školama.
Uostalom, kroz druge sportove ne mogu da se muljaju pare kao kroz fudbal.
Stvar je jednostavna. Sagradi će se stadion, onda će Partizan i Zvezdu prebaciti tamo da bi se njihovi stadioni srušili i napravili luksuzni stanovi. Dedinje na vodi.
Za koga ovaj užasni režim pravi taj stardion? Srbija nema fudbal koji valja, bar malo! Neka ulože taj novac u eliminaciju huligana sa postojećih stadiona!!
Za bolesnu decu saklupljamo novac preko raznih fondova i saljemo ih u inostranstvo, ali nacionalni stadion je nacionalni interes a ne porast nataliteta i zdravlje naroda. Izgleda da je nacionalni interes pranje para i punjenje privatnih dzepova…
Novi poligon za oprobane koruptivno-kriminalne radnje režima Vučića i Vesića. Čim se završi ciklus ispumpavanja novca na jednom terenu (fuš ograde na stajalištima, rekonstrukcije-destrukcije ulica, pleh kantice po centru, Beograd na vodi), treba izmisliti nešto novo. Što veće to bolje, jer može više da se namakne, arči i ukrade javnog novca u kombinacijama-mahinacijama.
Ovima koji su toliko zapenili za taj stadion potpuno je nebitno koliko će dana godišnje taj stadion raditi, da li 6, 16 ili 66. Njima je samo bitno koliko će se oni u taj stadion U-graditi!
Jer da se ne lažemo, tu će da bude muljavina na kub, prevelika je to i preslatka državna lova da ne privuče nijednog gladnog krokodila!
Da li neko može uopšte da zamisli da se u Srbiji jedan projekat vredan 250 milioan evra gradi 100% pošteno, do poslednje pare?!! U toj istoj Srbiji gde uspevamo da muljamo i krademo čak i kod izgradnje staničnog WC-a?!!
Samo stbija ima obicnu policiju i BIAngde jure nekog manijaka danima pa ne mogu da ga uhvate a hoce da se ku.ce pred CIA pred MI6 ma daj bre
Stadion se gradi od novca otetog penzionerima smanjenjem penzija. Penzioneri koji su preminuli dok su im smanjivane penzije dobijaju besplatnu godisnju kartu tako da će na svakoj utakmici biti 100 000 duša vise. Isto tako preminuli će organizovati svoje prvenstvo tako da će stadion biti koristen 365 dana u godini. Stadion u čast pokojnog fudbala , opljačkanih penzionera i razuzdane vlasti!
Ni opoziciju ne zanimaju ove stvari, kao ni pravljenje nekog sportskog centra za borilacke sportove i secenje sume na Kosutnjaku, podizanje stene za penjanje i to sve sa ko zna koliko naduvanim ciframa…. Secenje parkica na Banovom Brdu, na Uscu…..itd
Nacionalni stadion će biti u čast pokojnog fudbala, opljačkanih penzionera i razuzdane vlasti!
Bas se pitam kako ce ova investicija da utice na povecanje nataliteta u drzavi, sprecavanje odlaska mladih , itd..itd i na kraju na bolji plasman fudbalera na evropskoj sceni.
koliko za stadion u albaniju treba da brinete, zato shto taj stadion sa 40% vashih donacije je placena, I sami znate da ste platili 20 miliuna eura da dobijete albaniju u tirani I da ne dobijete batine u revanshu, a 30 miliuna platila UEFA, a 10 miliuna eura platila fifa I 10 miliuna eura dali su oni albanci iz dijaspore.. josh jednom hvala za 20 mil eura vashe donacije,