Advokat koji je tužio Vagner grupu pisao britanskom premijeru: "Potrebno je da se odmah proglase teroristima" 1foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Advokat Džejson Mekju rekao je da postoji ključna ptreba da Vagnerovi plaćenici budu proglašeni terorističkom organizacijom.

U pismu upućenom premijeru Rišiju Sunaku, Mekju je rekao da postoji „ključna“ potreba da Vagnerovi plaćenici budu označeni kao teroristička grupa od strane Ujedinjenog Kraljevstva, i to „po hitnom postupku“, prenosi britanski inews.

Advokati koji traže reparacije za ukrajinske žrtve od ruske privatne plaćeničke jedinice, Vagner grupe, zatražili su od vlade Velike Britanije da ubrza proglašenje te grupe terorističkom organizacijom.

Prošlog meseca, Mekju je najavio sudski postupak u Velikoj Britaniji protiv Vagner grupe i njenog osnivača Jevgenija Prigožina, optužujući ruskog oligarha i njegovu grupu, kao i ruskog predsednika Vladimira Putina da „namerno nanose štetu i patnju” narodu Ukrajine i izazivaju „nezakonit rat kroz terorizam.”

Očekuje se da će sudski spor početi u Višem sudu u Londonu.

Slučaj pokreće grupa ukrajinskih žrtava Vagner grpe, koje sada borave u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali slučaj takođe „simbolično predstavlja“ sve Ukrajince koji su „pretrpeli gubitke kao rezultat rata“ – uključujući preko 100.000 Ukrajinaca koji su evakuisani u Britaniju .

Vagner grupa je optužena da je terorisala Ukrajince u ime Rusije, uključujući navode da je silovanje koristila kao oružje rata, mučeći žrtve.

Pokrenuta je stranica za prikupljanje sredstava kako bi se stvorila podrška javnosti da se identifikuju dalje žrtve, identifikuju počinioci zlostavljanja i da se ide na štetu veću od pet milijardi funti koju treba da plati grupa sa svojim osnivačem.

Ranije ovog meseca, ukrajinska vlada je obećala punu podršku pravnom postupku koji se vodi na sudovima u Ujedinjenom Kraljevstvu i ponudila da advokatima pruži vitalne informacije, uključujući dnevnu statistiku zločina protiv civila koje je izvršila ruska ratna mašina.

Mekju je stajao rame uz rame sa vladinim zvaničnicima tokom najave u glavnom gradu Ukrajine Kijevu.

U svom pismu premijeru, on je rekao da su njegovi „brojni sastanci sa ukrajinskom vladom zaključili da postoji hitna i ključna potreba da Vagner bude označen kao teroristička organizacija širom sveta“.

U pismu „broj 10″, on je dodao: „Pišem da zahtevam da vaša vlada hitno izvrši ovo određivanje.“

Advokat koji je tužio Vagner grupu pisao britanskom premijeru: "Potrebno je da se odmah proglase teroristima" 2
Foto: EPA/SERGEI ILNITSKY/POOL

Vagner je optužen za ratne zločine i zločine u Ukrajini i druge sukobe u inostranstvu od njegovog osnivanja 2014. godine, podstičući kritike međunarodne zajednice.

Izvršila je misije u brojnim zemljama. Počeo je da radi u Siriji 2015. godine, a SAD su ga optužile da su postavile nagazne mine i druge improvizovane eksplozivne naprave u i oko glavnog grada Libije, Tripolija.

Iako je imao zadatak da čuva rudnike dijamanata u Centralnoafričkoj Republici (CAR), UN i francuska vlada su ga optužile za silovanja i pljačke civila, a EU je kao rezultat toga uvela sankcije.

Američko ministarstvo finansija stavilo je Vagnera pod sankcije 2020. godine, rekavši da je u nekim zemljama „radilo kao paravan“ za rudarske kompanije u vlasništvu gospodina Prigožina.

Nedavno je jedan američki zvaničnik rekao da je bezbednosna situacija Malija postala „značajno gora“ nakon dolaska Vagnerovih plaćenika koji su trebali da obezbede protiv islamističkih militantnih grupa.

Vagnerovo učešće u regionu bilo je faktor u uklanjanju francuskih trupa iz iste zone Afrike.

Evropski parlament je u novembru usvojio rezoluciju o priznavanju Rusije kao državnog sponzora terorizma, navodeći uništavanje civilne infrastrukture i druga ozbiljna kršenja međunarodnog i humanitarnog prava koja predstavljaju akte terorizma.

Poslanici Evropskog parlamenta priznali su Rusiju kao državu koja „koristi sredstva terorizma“, a sredinom decembra donji dom poljske vlade priznao je Rusku Federaciju kao državnog sponzora terorizma.

Ovog marta, grupa Vagner bila je među 65 ruskih entiteta i oligarha koji su sankcionisani zbog veza sa predsednikom Putinom i napada na Ukrajinu.

U poslednjem talasu sankcija protiv Rusije ranije ovog meseca, Velika Britanija je na spisak uvrstila Arkadija Gosteva, direktora Federalne kazneno-popravne službe Ruske Federacije i Dmitrija Bezrukiha, šefa Federalne službe za kazneno delo Rostovske oblasti.

Obojica su optuženi da su blisko sarađivali sa gospodinom Prigožinom na privlačenju kriminalaca, uključujući ubistva i seksualne prestupnike, u redove Vagnerove grupe u zamenu za pomilovanje predsednika Putina.

Uprkos sankcijama, vlada Velike Britanije nije krenula stopama svojih međunarodnih partnera i proglasila je privatnu vojnu grupu terorističkom organizacijom. Ministar unutrašnjih poslova može zabraniti organizaciju ako veruje da je u pitanju terorizam i da je to proporcionalno.

 

Portparol vlade je rekao: „Iako vlada drži listu zabranjenih organizacija na pregledu, mi ne komentarišemo da li se određena organizacija razmatra ili ne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari