"Agent za ruske interese": Ko je Gerhard Šreder, bivši kancelar Nemačke? 1Foto: EPA-EFE/YONHAP

Odbor nemačkih socijaldemokrata (SPD) u Hanoveru prirediće 27. oktobra proslavu bivšem kancelaru Gerhardu Šrederu povodom 60.godišnjice njegovog članstva u partiji, potvrdio je za Politico generalni sekretar odbora Kristof Materne.

Dodao je da nije bilo konsenzusa o organizovanju proslave na nivou grada, pa će taj događaj organizovati okrug. Na isti dan je i godišnjica početka Šrederove kancelarske funkcije pre 25 godina. Pozvano je, kako se navodi, 50 zvanica – Šrederovi bliski prijatelji i bivši članovi njegovog kabineta.

Šreder je u martu umalo isključen iz stranke, nakon što se našao na udaru kritika zbog prijateljskih odnosa sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i zbog toga što je imao istaknute funkcije u upravnim odborima ruskih energetskih kompanija. Komisija je, međutim, presudila da ostaje u stranci

„Arbitražna komisija SPD regiona Hanover je utvrdila da Šreder nije prekršio nijedan pravilnik stranke i da mu se ne može dokazati nikakvo kršenje“, navedeno je u odluci Komisije.

Marta prošle godine oduzeta mu je titula počasnog građanina Hanovera – grada u kojem je rođen pre 79 godina.

Vladajuće stranke Nemačke prošle godine su mu oduzele parlamentarne privilegije u Bundestagu, zbog odbijanja da se distancira od Kremlja uprkos ratu u Ukrajini, zbog čega je on tužio donji dom nemačkog parlamenta.

Bundesligaš Borusija Dortmund oduzeo je ranije Šrederu počasno članstvo, a nekoliko zaposlenih u njegovoj kancelariji dalo je otkaz.

Bivši kancelar izgubio je, piše Dojče vele, i simpatije javnosti, a na mnogim mestima više nije dobrodošao. Kada je početkom maja prošle godine sa svojom petom suprugom So-jeon Šreder-Kim bio na odmoru na ostrvu Nordernaj u Severnom moru, jedan lokalni gostioničar zabranio mu je pristup u njegov restoran.

Poznati berlinski restoran „Ständige Vertretung“ uklonio je s jelovnika izraz „File starog kancelara“ (Altkanzlerfilet) koji se koristio za kobasicu sa karijem koju je Gerhard Šreder voleo tu da naruči. Osim toga, iz restorana je navodno uklonjena i Šrederova fotografija.

Njujork tajms je u aprilu preneo izjavu Norberta Rotgena konzervativnog poslanika i bivšeg nemačkog ministra da je Šreder „iskoristio reputaciju i uticaj funkcije kancelara i ponudio se kao agent za ruske interese da bi se obogatio“.

Takođe je nemački ministar finansija Kristijan Lindner rekao u maju pošle godine za televiziju Velt da bivši kancelar „sada otvoreno radi na lobiranju za zločinačku vladavinu Vladimira Putina“.

U aprilu prošle godine Šreder je razbesneo javnost kada je za Njujork tajms kazao da masakr u Buči u blizini Kijeva „mora da bude istražen“, dovodeći u pitanje da je naredba za ubijanja potekla od Putina.

„Moskva je prelep grad“, kazao je jula prošle godine po dolasku u prestonicu Rusije pojašnjavajući da je tamo stigao na odmor.

„Ne želim da se odreknem mogućnosti da razgovaram sa predsednikom Putinom,“ reći će Šreder.

Njujork tajms je pisao da Šreder od svoje pozicije u ruskoj energetskoj industriji zarađuje oko milion evra. Ubrzo nakon što je napustio državnu funkciju 2005. se pridružio firmi „Severni tok 2“, gde je predsednik odbora deoničara.

Do maja prošle godine bio je šef Nadzornog odbora ruskog državnog energetskog giganta „Rosnjefta“.

Nekadašnji nemački kancelar često je posećivao Beograd kao drag gost Aleksandra Vučića.

Poslednji put Šreder je bio u Srbiji u februaru 2022. sa Peterom Špulerom vlasnikom švajcarske kompanije „Štadler“, koja Srbiji prodaje brze vozove.

Tada su kompanija „Štadler“ i „AMM Manufacturing“, koja posluje u okviru Mind parka u Kragujevcu, u centralnoj Srbiji, dogovorili buduću saradnju.

Šreder se tom prilikom sa Vučićem i nekoliko članova Vlade Srbije, provozao u „Štadlerovom“ vozu.

„Za vreme vladavine gospodina Vučića zapadni Balkan je postao mesto stabilnosti gde se vidi značajan privredni razvoj, gde su značajne investicije. Srbija je na dobrom putu. Ovde sam zbog toga“, kazao je tada za N1.

Nekadašnji diplomata u jugoslovenskoj ambasadi u Moskvi u SSSR-u Srećko Đukić za RSE je prošle godine kazao da misli „da je Putin čak preporučio Šredera za Vučićevog prijatelja“.

Đukić navodi da je Šreder sa Vučićem postao politički prijatelj iako su iz dve ideološki suprotstavljene stranke.

Šreder je, naime, član nemačkih Socijaldemokrata, partije levog centra, dok je Vučićev SNS pridruženi član Evropske narodne partije (EPP) grupacije stranaka desnog centra.

U junu 2017. se, prema saopštenju Predsedništva Srbije, Šreder sastao sa Vučićem kao specijalni izaslanik tadašnje kancelarke Angele Merkel.

Šreder je prisustvovao inauguraciji Aleksandra Vučića u junu 2017. kada je Vučić započeo prvi predsednički mandat.

Srbija i Vučić, govorio je, su „sidro stabilnosti u veoma teškom regionu“, a osvrtao se i na Rusiju govoreći da je ta zemlja dobar partner.

„Predsednik Srbije je odlučan da napreduje u približavanju EU, sve do članstva. A na drugoj strani ne vidim šta može smetati da Srbija ima dobre odnose sa Rusijom. I treba da ih ima, to je potpuno razumljivo“, rekao je Šreder novinarima tokom posete 2017.

Bivši nemački kancelar bio je dva puta gost na predizbornim mitinzima Vučićeve Srpske napredne stranke.

Šreder je na konvenciji 2017, kojhoj su prisustvovali Peter Sijarto, ministar spoljnih poslova Mađarske i Petar Tolstoj, predsednik ruske Dume i član Putinove Jedinstvene Rusije, dao podršku Vučiću koji se tada kandidovao za predsednika Srbije. „Ovde sam da podržim one u Srbiji koji su se opredelili za Evropu, a to se pre svega odnosi na Vučića“, poručio je tada Šreder sa konvencije.

Šreder je takođe prisustvovao u aprilu 2016. završnom mitingu Srpske napredne stranke i njenih koalicionih partnera pred parlamentarne izbore u Srbiji.

Januara 2007. Šreder je učestvovao na završnoj predizbornoj konvenciji Demokratske stranke čiji je lider tada bio Boris Tadić u to vreme bio predsednik Srbije (2004-2012).

Na proslavi žendibe 2018, što je +Šrederu peti grak, sa Korejkom Sojeon Kim, jedan od VIP gostiju na svadbi bio je i Vučić.

Gerhard Šreder je rođen 7. aprila 1944. u Hamburgu, tri dana posle smrti oca u Rumuniji, koji se sa nemačkim nacističkim jedinicama povlačio iz Rusije. Odgajala ga je majka koja je radila kao spremačica.

Najpre je izučio zanat trgovca porcelanom. U 32. godini diplomirao je pravo na Univerzitetu u Getingenu i jedno vreme radio je kao advokat. U mladosti se priključio nemačkim socijaldemokratama i postepeno napredovao u stranci.

Kao vođa te partije izabran je za premijera Donje Saksonije. Kancelar Nemačke bio je od 1998. do 2005. godine. Septembra 2017. postao je član Nadzornog odbora ruskog naftnog „giganta“ Rosnjefta, na šta je reagovala nemačka kancelarka izjavom da „to nije u redu“.

Šreder je na kritike Merkelove i ostalih odgovorio: „Radi se o mom životu, a njime upravljam ja, a ne nemačka štampa“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari