Biraju se porotnici za suđenje Flojdovim ubicama 1Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN MONTERROSA

Izborom porotnika koji je najavljen za danas zvanično će početi pripreme za avgustovsko suđenje bivšem policajcu iz Mineapolisa Dereku Šovinu, optuženom za ubistvo Afroamerikanca Džordža Flojda maja prošle godine.

Šovin je oktobra 2020. uz kauciju od milion dolara pušten da se brani sa slobode do početka suđenja.

Zbog opasnosti od širenja virusa korona Šovinu će se suditi odvojeno od trojice kolega, koji se terete za pomaganje i podsticanje ubistva.

U parničnom procesu advokati obe strane ispitaće desetine, možda i stotine kandidata za porotnike od kojih će odabrati njih 16 (četvoro su rezerva, dok njih 12 donosi odluku). Iznošenje argumenata u ovom slučaju predviđeno je za  29. mart, a očekuje se da će ceo proces trajati najmanje mesec dana.

Čitavo suđenje biće moguće pratiti onlajn što do sada u Americi nije bilo uobičajeno.

Očevici u Mineapolisu snimili su belog policajca Dereka Šovina kako kleči na vratu Afroamerikanca Džordža Flojda, koji je od posledica gušenja preminuo. Četrdesetšestogodišnji Flojd je kupovao cigarete u prodavnici u južnom Mineapolisu uveče 25. maja 2020.

Prodavac je bio uveren da mu je Flojd dao falsifikovanu novčanicu od 20 dolara, pa je pozvao policiju pošto je Flojd odbio da vrati cigarete.

Policajci su stigli, stavili su mu lisice i pokušali da ga strpaju u vozilo. On je pružao otpor, te je borba završena tako što se Flojd našao licem nadole na trotoaru. Okupljeni su počeli da snimaju incident, a na snimku se vidi kako beli policajac Šovin (44) kleči na Flojdovom vratu sedam minuta i 46 sekundi, tvrde tužioci.

Dvojica drugih policajaca pomogla su mu da ga obore na zemlju, dok je drugi sprečio svedoke da intervenišu.

Više od 20 puta Flojd je izgovorio da ne može da diše, moleći za milost. Na snimku se vidi kako ga policija onesvešćenog odvodi, a sat vremena kasnije u bolnici je proglašen mrtvim. Policijsko ubistvo Flojda izazvalo je šire osude i velike proteste širom SAD. U Mineapolisu je zapaljena policijska stanica.

U roku od nekoliko dana organizovani su protesti u više od 75 gradova širom Sjedinjenih Država, a neki su bili i nasilni. Ceo događaj ponovo je pokrenuo nacionalnu debatu o policijskoj brutalnosti prema Afroamerikancima.

Protesti su takođe aktivirali pokret Black Lives Matter (Životi crnaca su važni) protiv rasizma stvoren 2013. nakon ubistva tinejdžera Trejvona Martina.

U Kongresu su izglasane reforme kako bi se promenio način na koji neke policijske snage hapse i pritvaraju osumnjičene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari