Bivši čečenski komandant kojeg Ukrajina traži zbog navodnih ratnih zločina na čelu ruske pomoći Turskoj 1Foto: Beta

Bivši čečenski komandant koga traži Ukrajina zbog navodnih ratnih zločina počinjenih prošle godine predvodi ruske napore za ublažavanje zemljotresa u Turskoj, piše CNN.

Danil Martinov je prošle godine bio na nekoliko lokacija u Ukrajini u prvim nedeljama ruske invazije.

Smatra se da je blizak čečenskom lideru Ramzanu Kadirovu i prikazan je u nekoliko video snimaka na Kadirovljevom zvaničnom Telegram kanalu.

Poslednjih dana davao je intervjue ruskim medijima iz zone zemljotresa u Turskoj.

On je prošle godine imenovan za savetnika u ruskom Ministarstvu za vanredne situacije.

Vlasti se utrkuju sa vremenom da oslobode preživele iz olupine zemljotresa jačine 7,8 stepeni Rihterove skale koji se dogodio rano ujutru, uzrokujući urušavanje zgrada i smrt na hiljade u Turskoj i Siriji.

Desetine zemalja poslalo je pomoć za spasavanje.

Prošlog avgusta, ukrajinska bezbednosna služba, SBU, navela je da je Martinov počinio niz ratnih zločina u gradu Borođanka, severno od Kijeva.

SBU je Martinova opisao kao zamenika načelnika trupa Nacionalne garde u Čečenskoj Republici i rekao da je on „odgovoran za obuku Kadirovljevih ličnih bezbednosnih detalja“.

SBU je navela da je Martinov u martu rukovodio okupacijom psihijatrijske bolnice Borođanka.

SBU tvrdi da je po njegovom naređenju „skoro 500 ljudi uzeto za taoce (pacijenati, osoblje i lokalno stanovništvo).

SBU je navela da je bolnica „pretvorena u vatreni položaj okupatora“ i saopštila da je Martinov optužen za „kršenje zakona i običaja ratovanja i zlostavljanje ratnih zarobljenika ili civila“.

CNN je izvestio o okupaciji bolnice prošlog marta.

Direktorka psihijatrijske bolnice, Marina Hanitska, izjavila je prošle godine nezavisnom ruskom izdanju Meduza da su Rusi „postavili mine svuda oko nas“.

„Gledali smo kako kopaju rovove“, dodala je.

Meduza citira Hanitsku: „Ispred mene je stao vojnik i predstavio se. Rekao je da je Danil Martinov, pukovnik ruske vojske. Rekao je da ako se budemo ponašali dobro, onda ćemo živeti – neće nas ubiti, neće nas povrediti.

Hanitska je za Meduzu rekla da joj je Martinov rekao: „Sada ćemo snimiti kratak video, zahvalićete nam se i bićete slobodni, bićete pod zaštitom ruskog predsednika Vladimira Putina.

„Pitala sam, na čemu bi trebala biti zahvalna? Nagnuo se blizu mog lica, pogledao me u oči i rekao: „Za to što si živa“.

Ipak, CNN ne može da potvrdi da je Martinov razgovarao sa direktorkom bolnice.

Kad je prošlog avgusta odbacio optužbe SBU, Kadirov je rekao: „Što se tiče Martinova, on ne radi za nas. On radi sa MES-om Ministarstvo za vanredne situacije.

Kadirov je na glasovnom snimku rekao: „U redu, SBU, samo nam reci vreme i mesto i doći ćemo da utvrdimo ko su pravi kriminalci“.

Ministarstvo finansija SAD je 2020. sankcionisalo Martinova zbog „ozbiljnog kršenja ljudskih prava u Rusiji“.

U izveštaju se navodi da je bio „lični savetnik za bezbednost Kadirova, i da je delovao ili je navodno delovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Kadirova“.

Nekoliko video snimaka postavljenih na Kadirovljevom zvaničnom Telegram kanalu prošle godine prikazuje Martinova na različitim lokacijama u okupiranim delovima Ukrajine.

U jednoj je opisan kao pripadnik čečenskih specijalnih snaga u Ukrajini.

Među lokacijama na kojima je viđen je i grad Popasna u Luganskoj oblasti, koji je rusko granatiranje sravnilo sa zemljom.

Takođe je viđen u gradu Lugansku kako posećuje ranjene vojnike na nepoznatoj lokaciji, piše CNN.

CNN se obratio ruskom Ministarstvu za vanredne situacije za komentar o ulozi Martinova u Ministarstvu, kao i ukrajinskoj službi bezbednosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari