Bivši sirijski agent osuđen u Nemačkoj 1Foto: EPA-EFE/ OMER MESSINGER

Sud u Nemačkoj osudio je bivšeg sirijskog obaveštajca Ejada el Gariba (44) na četiri i po godine zatvora zbog saučesništva u zločinima protiv čovečnosti.

Tužioci u Koblencu uspešno su dokazali da je on 2011. godine pomagao pri hapšenju demonstranata koji su kasnije mučeni i ubijani. Ovo je prvo suđenje održano povodom navodnih zločina koje je počinio režim sirijskog predsednika Bašara el Asada. Suđenje još jednom Sirijcu, Anvaru Raslanu (58), u toku je. Njih dvojica su pobegli tokom građanskog rata u Siriji i dobili azil u Nemačkoj, ali su uhapšeni 2019. Nemački tužioci su se pozvali na princip univerzalne jurisdikcije za teška krivična dela kako bi pokrenuli slučaj.

Tokom suđenja, advokati odbrane su tvrdili da je dvojici optuženih bilo naređeno da počine zločine i da su oni strahovali od kazne zbog neposlušnosti. Agencija za koju su oni radili odigrala je ključnu ulogu u suzbijanju mirnih protesta koji su izbili protiv režima predsednika Asada 2011.

Za mnoge Sirijce ovo suđenje, koje je počelo u aprilu 2020, predstavljalo je retku priliku za pravdu za ovu zajednicu koja je svedočila nebrojenim zločinima. „Ovo suđenje predstavlja prvi korak ka pravdi koji su sirijske žrtve zapravo osetile“, rekao je za Bi-Bi-Si advokat Anvar el Buni koji je dobio azil u Nemačkoj. On kaže da ga je Anvar Raslan uhapsio u Damasku i da je bio u šoku kada se kasnije našao licem u lice sa njim u jednog prodavnici u Berlinu. Anvar el Buni je pomogao tužiocima u pripremi slučaja. „Iako je ovo suđenje usmereno na dvojicu optuženih, ono cilja na paklenu mašinu Asadovog režima za mučenje i ubijanje“, dodao je Buni.

Tužioci su tvrdili da su dvojica optuženih bili „zupčanici u točku“ koji su omogućili rad velike državne mašine za mučenje. Ejad el Garib je optužen da je najmanje 30 učesnika protesta poslao u zloglasni zatvor u Damasku gde su bili podvrgnuti mučenju 2011, dok je radio za najmoćniju civilnu obaveštajnu agenciju u Siriji, Generalnu obaveštajnu direkciju (GID). Njegovi advokati su isticali da je on voljan da sarađuje sa nemačkim vlastima i pomogne u pribavljanju dokaza protiv Anvara Aslana. Ejad el Garib kaže da je napustio Asadov režim kako bi pomogao opoziciji, a zatim pobegao iz Sirije 2013. i došao u Nemačku 2018.

Anvar Raslan je osumnjičen da je bio umešan u mučenje najmanje 4.000 ljudi tokom 2011. i 2012. Tereti se za ubistva po 58 tačaka optužnice, kao i za silovanje i seksualni napad. Optužen je i da je bio najviši oficir nadležan za GID-ov zatvor El Katib u Damasku, poznat pod imenom „pakao na zemlji“. Ako bude osuđen, može da dobije doživotnu zatvorsku kaznu.

Sati svedočenja tokom suđenja otkrili su mehanizme brutalnosti sirijskog režima. Tužioci su opisali kako se ubistva i mučenja odigravaju u „gotovo industrijskim razmerama“, kako je preneo Dojče vele. Svedoci su na sudu opisali kako su prebijani i šutirani po dolasku u zatvor u Damasku. Govorili su o tome kako su bili silovani i satima visili obešeni na tavanicu, kako su im mučitelji čupali nokte i davali im elektrošokove, da bi ih zatim davili vodom.

Ovaj slučaj je dobio ogroman značaj pošto su žrtve mučenja u Siriji dobile retku priliku da se njihov glas čuje na sudu. „Ova sudska odluka će ući u knjige istorije“, rekao je za Bi-Bi-Si Mark Somos iz Instituta Maks Plank za uporedno javno pravo i međunarodno pravo. Među dokazima se našlo na hiljade slika koje je u javnost pustio jedan vojni prebeg poznat kao Cezar. Somos je rekao da se o „Cezarovim fotografijama i drugim dokazima užasnih mučenja koje je u ogromnim razmerama počinila država javno raspravljalo, a pravni spisi će nastaviti da služe u nizu budućih slučajeva“.

Asadova vlada je više puta poricala optužbe da je mučila i dovela do prisilnog nestajanja hiljada ljudi. Pored ova dva slučaja, nemačke vlasti istražuju desetine bivših sirijskih zvaničnika koji su optuženi za zločine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari