Božić širom Ukrajine simbolično obeležen: Umesto za proslave, Ukrajinci novac poslali vojnicima na frontu 1Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Struja je bila isključena na Badnju noć dok su se ukrajinski vernici spremali da obeleže praznik u crkvi blizu Lavova, što je posledica nedavnih talasa ruskih raketnih udara na elektroenergetsku mrežu države, prenosi Gardijan.

Porodica Oksane Mihailovne (50) ove godine će slaviti dva puta Božić – najpre je obeležila 25. decembra zbog nastojanja da se distancira od ruske pravoslavne crkve a drugi razlog su ratne okolnosti.

Njen suprug je, kaže, sada na istoku na frontu i trebalo bi da se vrati početkom januara, kada će zajedno sa decom skromno obeležiti praznik.

„Nismo raspoloženi za veliko slavlje. Obično bismo na poslu delili recepte sa kolegama dok sada samo govorimo o raketnim udarima“.

Prvi Božić u Ukrajini od februarske invazije ostavio je zemlju potpuno transformisanu a stanovnike je na božićnbo jutro probudio zvuk sirena za uzbunu koje su njajavile napad.

Na istoku u regionu Donbasa na jugu na lokacijama dve linije fronta – vojnici koji su u mogućnosti seli su sa drugovoima, ne sa porodicama, kada su jeli tradicionalnu božićnu kašu od maka, pšenice, suvog grožđa zvanu kutia.

U video obraćanju naciji u kasno u subotu ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je da će morati da izdrže zimu dodajući: Mi ćemo slaviti naše praznike. Nasmejaćemo se i bićemo srećni. Kao i uvek. Razlika je jedna. Nećemo čekati čudo. Na kraju krajeva mi ga sami stvaramo“.

Dok su Ukrajinci pokušavali da naglase osećaj normalnosti uoči Božića većina poput Oksane opisuje osećaj da samo pokušava da preživi. U VDNG parku na periferiji Kijeva uoči Božića nekoliko porodica je pravilo selfije ispred božićne jelke.

Kako je padao sneg radnici su čistili prazno klizalište a na tezgama su postavljani tradicionalni zalogajčići – meso i povrće sa roštilja te kuvano vino.

Alina Vlasiuk je kupovala slatkiše za svog dvogodišnjeg sina Makima. „Živimo u blizini, nemamo struje u stanu i bolje je ovde da provedemo vreme“, kazala je.

Ove godine, dodaje Vlasjuk, njena porodica prvi put je obeležila Božić 25.decembra a ne 7.januara i to na selu kod porodice.

Ukrajinci su velikovima slavili Božić 7.januara po julijanskom kalendaru. Ali nakon invazije Rusije pravoslavna crkva Ukrajine prvi put dozvoljava svojim kongregacijama da slave Božić 25.decembra čime žele da se udalje od Rusije.

„Plašimo se da ostanemo i slavimo ovde u gradu iz straha da bi Rusi mogli da provociraju tokom praznika. Upravo iz istog razloga otkazana je božićna pijaca na Sofijevskom trgu u Kijevu gde je ove godine postavljena mala jelka.

Jelka je postavljena i na železničkoj stanici u Kijevu. U nekim metro stanicama koje su pretvorena u skloništa ukrašen je prostor kako bi se stvorio praznični ambijent za porodice koje se tu sklanjaju od vazdušnih udara.

U jednom od tih centralnih metroa nedaleko od trga Majdan, sestre Svitlana i Olga Verbiščuk sede na stepeništu i pevaju božićne i narodne pesme uz pratnju bandure, tradicionalnog ukrajinskog žičanog instrumenta.

„Pokušavamo da održimo moral ljudi“, kaže Svitlana. Dodaje da ove godine umesto da slave ona i sestra kuvaju hranu za isporuku vojnicima.

„Neće biti kao pre rata. Molićemo se za naše vojnike i volontirati kako 25. decembra tako i 7.januara“.

Neke tradicije su u ratnim okolnostima uspele da opstanu uoči Božića kao što je pevanje u katedrali Svete Sofije uz kijevski kamerni hor.

Na probi hor je uvežbavao Shchedryk – na eneglskom pesmu poznatu kao Carols of bells a koja zapravo potiče iz Ukrajine. Pre jednog veka ju je popularizovao kompozitor Nikola Leontovič, a zatim je adaptirana tekstovima na ensgleskom.

Dirigent Nikola Hobdih, kao i mnogi Ukrajinci planira da novac koji bi obično potrošio na proslave da vojnicima koji se bore na frontu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari