Broj zaposlenih sa beneficiranim radnim stažom svesti na dva odsto 1

U 2016. godini broj zaposlenih sa beneficiranim radnim stažom u Crnoj Gori premašio je 8.400 od čega je 2.500 angažovano u korporativnom, a njih oko 5.800 u državnom sektoru i riječ je isključivo o muškoj populaciji.

Podaci govore i da se broj zaposlenih sa beneficiranim radnim stažom smanjuje – u 2011. bilo ih je nešto više od 11.600, ali bi sa takvim trendom trebalo nastaviti, odnosno revidirati listu zanimanja koja nude takvu mogućnost i time ograničiti prijevremeno penzionisanje. Preciznije rečeno, procenat radnika koji imaju pravo na prijevremeno penzionisanje treba ograničiti na manje od dva odsto ukupne radne snage. Treba raditi i na osnaženju mjera prevencije i rehabilitacije kao svojevrsnog ranog upozorenja čime se izbjegava skupa deaktivacija starijih radnika. Ovo su neke od ocjena i preporuka iz studije Svjetske banke „Opcije za reformisanje sistema prijevremenog penzionisanja za posebna i opasna zanimanja u Crnoj Gori“ predstavljene na skupu u Podgorici.

Procenat zaposlenih u crnogorskoj vojsci i policiji iznosi 3,3 odsto ukupnog broja zaposlenih što je iznad prosjeka Evropske unije i preporuka je da se smanji. Sve to bi značajno uticali i na Fond PIO Crne Gore koji, treba to naglasiti, nije samoodrživ uprkos činjenici da se deficit penzijskog sistema smanjuje. Ilustracije radi, deficit je sa 5,2 odsto, koliko je iznosio 2012. godine, pao na 3,3 odsto (u 2015. godini), a sada je još niži ali i dalje nije samoodrživ. Preporuka SB je da se formira poseban fond za finansiranje ovih penzija.

Predstavnici Svjetske banke – Zoran Anušić i Agnješka Klon Dominčak, ukazali su i na to da prijevremeno penzionisanje lica sa beneficiranim stažom ne znači automatsko oslobađanje radnih mjesta za zapošljavanje mladih s obzirom na to da ti ljudi, uglavnom, i nakon penzionisanja nastavljaju da rade sa punim radnim vremenom i primanjima. Crnogorci, inače, spadaju među najstarije evropske nacije što sugeriše da će pritisak da se radni vijek produži biti sve veći, takođe je ocjena predstavnika SB koji su podsjetili da reformu beneficiranog staža nijedna država sa ovih prostora, osim Slovenije, nije uradila. Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić smatra da će revidiranje liste beneficiranih zanimanja biti komplikovan i osjetljiv posao koji zahtjeva socijalni dijalog. Predstavnici sindikata pak smatraju da je rad penzionisanih lica, na neki način, opravdan jer su u većini slučajeva penzije male pa su ljudi prinuđeni da i nakon penzionisanja rade kako bi preživjeli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari