"Čak i uspeh ima cenu": Britanski Gardijan o ukrajinskoj kontraofanzivi 1Fozo: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Video snimak koji se u nedelju pojavio na društvenim mrežama pod sloganom „Planovi vole tišinu“ na kojem se vidi kako ukrajinski vojnik drži prst na ustima pokazuje da je posle više meseci spekulacija i usled primetne nestrpljivosti u nekim stranim prestonicama dugoočekivana ukrajinska kontraofanziva konačno u peliminarnoj fazi, piše Gardijan u uredničkom komentaru.

Zamenik ministra odbrane je priznao da su u nekim oblastima počele „ofanzivne akcije“.

Čini se da testiraju i možda kreiraju ruske ranjivosti verovatno sa ciljem da odrede gde da se angažuju ključne trupe duž linije fronta skoro hiljadu kilometara.

Rusija je stvorila više slojeva odbrane.

Američki izvori sugerišu da bi se oni mogli pokazati manje strašnim nego što se čini.

Hitnost ove ofanzive možda će najjače osetiti oni koji žive pod ruskom okupacijom.

Zamah je neophodan za održavanje morala vojnika i nacije.

Ipak, uspeh je takođe potreban da bi se strani kapital uverio da podrška Kijevu nije samo poželjna već i delotvorna, da poslato oružje i municija daju rezultate na terenu.

Lideri Ukrajine su bili zapanjujuće uspešni u ubeđivanju drugih lidera da pojačaju snadbevanje obezbeđujući vrstu opreme koja je samo nekoliko meseci ranije bila nezamisliva.

Podrška ipak nije beskonačna a Džo Bajden se sprema da se kandiduje za izbore 2024. protiv Donalda Trampa, koji neće reći da želi da Ukrajina pobedi.

Sva ova nagađanja o planovima i sposobnostima Kijeva mogu zamagliti možda najvažniju činjenicu o ovom poduhvatu.

Ono što je često zamagljeno, za one koji psomatraju iz daleka, nije samo ono što se dešava u svakoj bici – oružje, vojni i politički efekat, već ljudska cena.

Čak i izuzetan uspeh Kijeva bilo u oslobađanju teritorija ili u angažovanju i uništvanju ruskih formacija koštaće živote velikog broja boraca među kojima ima učitelja, farmera, inženjera i umetnika. I civili će nastaviti da plaćaju cenu.

U nedelju je u ruskom napadu u Dnjepru ubijena dvogodišnja devojčica.

Smrt dece je sve češći užas.

Juče je Rusija uništila branu Nova Kahovka i hidoelektranu na reci Dnjepar primoravajući hiljade da pobegnu na sigurno jer su njihovi domovi i zemljišta poplavljeni u katastrofi koju su izazvali ljudi i koja bi mogla imati posledice po generacije.

Kijev i Moskva međusobno krive jedni druge za napad.

Neposredna korist je za Rusiju jer pomaže da se odbrani od ukrajinskog napredovanja.

Rusija je bila nemilosrdna u gađanju drugih delova ukrajinske elektroenergetske mreže.

Razaranja takođe prekidaju očajnički potrebne zalihe vode za aneksiranu Krim.

Stručnjaci kažu da ne postoji neposredan rizik za nuklearnu elektranu u Zaporožju gde su reaktori već ugašeni a rashladno jezero na licu mesta trebalo bi da bude dovoljno za narednih nekoliko meseci.

Ali nepromišljenost pokazana prema objektu podvlači strah da bi moglo biti gore.

Za državu koja se bori protiv okupatora neophodnost uspeha je u senci njegove cene.

Protiv protivnika kao što je Rusija koja se pokazala nemilosrdno ravnodušna prema razlikama između vojske i civila u ratu, to će posebno biti slučaj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari