CG: Mirna tranzicija vlasti je ipak moguća 1Foto: EPA-EFE/ BORIS PEJOVIC

Epidemiološka situacija u Crnoj Gori, koja je i dalje na prvom mestu u regionu po broju aktivno obolelih od kovida 19 na 100.000 stanovnika, a ima i najviše zaraženih na milion stanovnika, jako je ozbiljna, ocenio je direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Boban Mugoša, navodeći da je „zaključavanje“ stanovništva krajnji scenario, ali i da će biti neminovan ukoliko se rast broja obolelih nastavi.

Kako je kazao, situacija je jako osetljiva zbog velike unutrašnje transmisije, ali je dobro što zdravstveni sistem još nije preopterećen, odnosno na nivou je petine opterećenosti.

Mugoša je upozorio da sve to može veoma brzo da se promeni i da dođe do gore situacije.

Ukupan broj aktivnih slučajeva kovida 19 u Crnoj Gori, prema podacima od nedelje, iznosi 2.085. Od 2. septembra svakodnevno se registruje više od stotinu novozaraženih.

Ovakve prognoze i najave dovele su do medijskih spekulacija o „poigravanju koronom“ te fingiranju broja novozaraženih ne bi li se, kako tvrde, proglasilo vanredno stanje a sve kako bi predsednik Milo Đukanović sebi obezbedio „političko preživljavanje“.

Kako pišu crnogorske „Vijesti“ u slučaju uvođenja vanrednog stanja zbog rasta broja inficiranih formiranje nove Vlade moglo bi biti odloženo za bar 90 dana.

Komentarišući nepovoljnu epidemiološku situaciju i kontroverze koje je prate Zoran Radulović, novinar crnogorskog nedeljnika „Monitor“ u izjavi za Danas kaže da „kao što vi u Srbiji znate, virus korone voli izbore i sve ono što im prethodi.

Tako da mi tek treba da platimo ceh auto-litija, izbornog slavlja i kontraslavlja. Izvinite, ali ja ne umijem da vam na srpski prevedem kontraslavlja odnosno auto-litije“.

Naš sagovornik ukazuje da su pritom medicinski zvaničnici uložili ogroman napor da objasne kako je ovaj virus selektivan – ne napada moćnike i najvatrenije patriote.

„Pošto, kao što je poznato, u Crnoj Gori žive samo prvi i ‘prvi do prvoga’ mi smo svi skupa razumeli da nam epidemija ne može ništa. Pa sada imamo više od 300 aktivnih slučajeva na 100.000 stanovnika“. Po mišljenju Radulovića dovoditi sve to u vezu sa predstojećom primopredajom vlasti je veoma nategnuto. „Mislim da ta priča stiže od onih koji ne mogu sa shvate i prihvate da je u Crnoj Gori moguća mirna tranzicija vlasti. Nekim korona marifetlucima DPS bi možda mogao da produži boravak na vlasti za neki dan ili nedelju, ali bi rizikovao mnogo više – budućnost partije i miran san njenog sadašnjeg rukovodstva. Počev od predsednika“, zaključuje sagovornik Danasa.

Prema Ustavu Crne Gore, vanredno stanje proglašava Skupština većinom glasova svih poslanika, na predlog Saveta za odbranu i bezbednost.

Ako Skupština nije u mogućnosti da se sastane, odluku o proglašenju vanrednog stanja donosi Savet za odbranu i bezbednost i podnosi je na potvrdu Skupštini, čim ona bude u mogućnosti da se sastane.

Savetom rukovodi predsednik države Milo Đukanović, a članovi su premijer Duško Marković i predsednik Skupštine Ivan Brajović.

U Ustavu piše i da ako mandat Skupštine ističe za vreme ratnog ili vanrednog stanja, mandat se produžava najduže 90 dana po prestanku okolnosti koje su izazvale to stanje.

U Ustavu, međutim, ne piše da se ne može formirati nova skupština tokom vanrednog stanja, već samo da se ne može raspuštati, jer svi propisi koje Vlada donese u vanrednom stanju, moraju se podneti Skupštini na odobrenje čim bude u mogućnosti da se sastane.

Knežević: Ne treba ispitivati krajnje granice zdravstvenog sistema

Pomoćnik ministra zdravlja Miro Knežević kazao je da trenutna epidemiološka situacija u zemlji nije najbolja, te da ne bi trebalo ispitivati krajnje granice zdravstvenog sistema. U svemu je, kaže on, dobro to što zdravstveni sistem još uvek kontroliše stanje u Crnoj Gori. Potpuno zatvaranje kao krajnja mera – da, kaže Knežević, ali navodi da se nada da će doći do pada broja obolelih, a samim tim i ublažavanja mera. „Ne treba ispitivati krajnje granice zdravstvenog sistema. Još nismo došli do tog scenarija, ako sa ovim ponašanjem nastavimo, možemo doći u tu situaciju, a to svakako nije dobro“, poručio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari