CNN: Šta istorija Izraela sugeriše za Netanjahua? 1Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu attends a weekly cabinet meeting in the prime minister's office in Jerusalem, Sunday June 4, 2023. (Ronen Zvulun/Pool via AP)

Za više od tri decenije u politici, Benjamin Netanjahu je stekao skoro toliko nadimaka koliko je pobedio na izborima, piše CNN u svojoj analizi.

Od „Mađioničara“ zbog njegove nesvakidašnje sposobnosti da zgrabi pobedu iz ralja poraza, preko „Kralj Bibi“ jer je ostao na vrhu izraelske politike duže od bilo koga drugog.

I, univerzalno, iako ne nužno ljubazno: običan stari nadimak „Bibi“. Ali postoji još jedan u kojem je uživao, a koji je sada uvredljiv: „Gospodin obezbeđenje“.

Kako je sve krenulo naopako?

Ostaje nejasno kako je više od 1.000 militanata Hamasa uspelo da zauzme Izrael takvim razornim smrtonosnim iznenađenjem, ubivši – kako je predsednik Isak Hercog napisao – više Jevreja u jednom danu nego u bilo kom trenutku od Holokausta.

I za sada, Netanjahuovi protivnici ne pozivaju Netanijahua da se povuče. „Ne bavim se sada time ko je kriv ili zašto smo bili iznenađeni“, rekao je bivši premijer Jair Lapid, sada lider opozicije. „Nije vreme, nije mesto.“

Ali to vreme i mesto će doći, piše CNN. Prema Amitu Segalu, glavnom političkom komentatoru izraelskog Kanala 12, iznenađenje bi bilo da Bibijevo premijersko mjesto preživi ovaj rat.

„To bi predstavljalo nacionalni presedan“, rekao je za CNN. „Istorija Izraela nas je naučila da su svako iznenađenje i kriza doveli do kolapsa vlade. To je bio slučaj 1973. posle rata Jom Kipur sa Goldom Meir, 1982. sa Menahemom Beginom u prvom libanskom ratu i 2006. sa Ehudom Olmertom u drugom libanskom ratu. Sat otkucava.“

Istorija svakako pruža korisno poređenje: poslednji put izraelska obaveštajna služba nije uspela u ovakvom stepenu – i sa toliko žrtava – bilo je pre skoro 50 godina na dan, kada su Egipat i Sirija napali Izrael na Jom Kipur.

To je, međutim, bio rat „koji je sledio neku vrstu logike normi i pravila“, rekao je Johanan Plesner, predsednik Izraelskog instituta za demokratiju.

„Pregovarali smo o miru sa egipatskim predsednikom Sadatom nekoliko godina kasnije, uz podršku većine Kneseta. Nećemo pregovarati o bilo kakvom miru sa Hamasom. To je potpuno drugačija igra loptom.“

Neka vrsta pregovora – verovatno preko posrednika, kao što je Egipat – je neizbežna.

Čak i dok Izrael bombarduje Gazu vazdušnim napadima, nameće „potpunu opsadu“ enklave i priprema se za moguću kopnenu invaziju kako bi desetkovao Hamas, Netanjahu takođe treba da pronađe način da oslobodi oko 150 talaca koje drže militanti unutar Gaze.

Ipak, nakon 10 meseci suočavanja sa protestima protiv njegove kontroverzne reforme pravosuđa, njegovog slučaja korupcije – i iskustva bliske smrti – ovo je razbijeno i Bibi više nije „vintaž“ opcija.

Možda će mu biti slaba uteha što je Hamas uspeo da ponovo ujedini Izrael.

„Poslednja stvar do koje Izraelce trenutno brine je Netanjahuova politička karijera“, kaže Plesner, koji takođe služi u rezervi izraelskih specijalnih snaga, u činu majora.

Takođe je vredno zapamtiti da je Bibi već nebrojeno puta otpisan – samo da bi se vratio, poput Terminatora, da pregazi svoje protivnike.

Ovaj put je, međutim, drugačije.

Da li su Netanjahu i Izraelske odbrambene snage u stanju da ubiju čudovište (Hamas) može biti jasnije u narednim danima i nedeljama.

Možda bi uspeo da formira „hitnu“ vladu nacionalnog jedinstva koja bi ga izolovala od bilo kakvih poziva da se povuče.

Kratkoročno, ovo bi moglo marginalizovati ono što Lapid opisuje kao „ekstremnije“ i „disfunkcionalne“ elemente Netanjahuove koalicije.

Ali čak i ako se pomaknu na marginu, njihove ideje mogu nastaviti da žive.

Takav je bio šok i bes zbog Hamasovog spektakularnog napada da bi izraelski birači mogli biti otvoreni za ekstremnije ideje.

„Izvestan deo stanovništva će očekivati veoma, veoma oštar odgovor“, rekao je Plesner, „i on će se zasnivati na igri sa nultom sumom: ili mi ili oni“.

I ovog puta, „gospodin bezbednost“ možda neće uspeti.

Sve o sukobu Hamasa i Izraela možete pročitati na našem BLOGU UŽIVO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari