"Ruska ratna mašina pokušava da ukrajinske tinejdžere pretvori u vojnike": CNN o deci iz Ukrajine koja su prebačena u Rusiju 1Foto: EPA-EFE/JEROEN JUMELET

Ruske snage deportovale su Bogdana Jermohina iz okupiranog ukrajinskog grada Mariupolja u proleće 2022. godine, odvezle ga u Moskvu vladinim avionom i smestile u hraniteljsku porodicu.

Poslat je u patriotski kamp u blizini glavnog grada gde je osoblje koje je mahalo zastavom hvalilo ruskog predsednika Vladimira Putina i pokušavalo da ga nauči nacionalističkim pesmama.

Ukrajinski tinejdžer je dobio ruski pasoš i poslat je u rusku školu. A onda, u jesen 2023. godine, ne mnogo pre svog 18. rođendana, dobio je poziv iz ruske vojne službe za regrutaciju, piše CNN.

Jermohin, koji se sada vratio u Ukrajinu, rekao je za CNN da veruje da je ovo poslednji korak u pokušaju Rusije da ga silom pokori – pokušaj da ga prijavi kao vojnika koji će se boriti protiv sopstvenog naroda.

„Rečeno mi je da Ukrajina gubi, da se tamo deca koriste za donacije organa i da ću odmah biti poslat u rat. Rekao sam im da ću se, ako me pošalju u rat, bar boriti za svoju zemlju, a ne za njih“, rekao je on.

Jermohin je bio deo grupe dece poznate kao „Mariupolj 31“, koja je odvedena u Rusiju. Ukrajinske vlasti procenjuju da je 20.000 dece prisilno prevezeno u Rusiju otkako je Moskva pokrenula punu invaziju punog obima na zemlju u februaru 2022.

Više od 2.100 dece se i dalje vodi kao nestalo, prema zvaničnim statistikama, ali vlada kaže da bi stvarni broj mogao biti mnogo veći.

Prošlog marta Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je nalog za hapšenje Putina i ruske komesarke za prava deteta Marije Lvove-Belove, zbog njihove navodne uloge u otmici i deportaciji ukrajinske dece.

Rusija je javno priznala transfer ukrajinske dece bez staratelja, uprkos tome što neka imaju staratelje ili roditelje.

Ukrajinski komesar za ljudska prava Dmitro Lubinec rekao je da je njegova kancelarija uverena da su napori Rusije da pretvori ukrajinske tinejdžere deportovane u Rusiju – ili koji žive u okupiranim oblastima na istoku – u vojnike deo šireg pokušaja Putina da izbriše ukrajinski identitet.

To je i prilika za Moskvu da popuni svoje snage na prvim linijama fronta.

„Sada imamo primere nasilne mobilizacije ukrajinskog naroda. Svi ukrajinski tinejdžeri zadržani u Rusiji, kada napune 18 godina, stavljaju se na (regrutnu) listu ruske vojske“, rekao je CNN.

Prema Međunarodnom komitetu Crvenog krsta, protivzakonito je prema Ženevskim konvencijama da okupatorska sila primorava ili vrši pritisak na lokalno stanovništvo da služi u njenim oružanim snagama. Human Rights Watch je rekao da Rusija time čini ratni zločin.

Lubinec da su ukrajinske vlasti videle kako ruski zvaničnici rade upravo to u okupiranim oblastima, primoravajući Ukrajince da služe. Napori za regrutaciju počinju otvaranjem regionalnih kancelarija za različite ruske vladine službe, uključujući zdravstvene i socijalne službe.

„Onda dolazi obrazovanje. Sve škole moraju da koriste nove knjige u kojima je poruka da Ukrajina i ukrajinska nacija nikada nisu postojale i da su ukrajinska deca oduvek bila ruska deca“, rekao je Lubinec za CNN.

Sledeći korak je primoravanje svih da uzmu ruske pasoše. Ako to ne učinite, ne možete pristupiti nijednoj usluzi, ne možete dobiti medicinsku negu u bolnicama, na primer… a sledeći korak je mobilizacija.

Svi muškarci na privremeno okupiranim teritorijama Ukrajine stavljaju se u specijalnu bazu podataka za regrutaciju za rusku vojsku.

Jermohin je rekao da je prošao kroz ceo proces koji je opisao Lubinec — iako je rekao da Rusi ponekad nisu delovali baš dosledno.

„Uvek su mi govorili da sam iz Rusije i da sam rođen u Rusiji, da nema Ukrajine i da jednostavno ne postoji, da je Mariupolj Rusija. Ali u mom ruskom pasošu, moje mesto rođenja je bilo navedeno kao ‘Ukrajina, grad Mariupolj’“, rekao je on smejući se.

Lvova-Belova je potvrdila da je Jermohin dobio ruski pasoš i vojni poziv. U saopštenju objavljenom na njenom Telegram kanalu u novembru, ona je rekla da poziv nije neobičan, jer ga „primaju svi građani Rusije“.

Ona je rekla da će Jermohin, pošto je još bio student, moći da odloži služenje vojnog roka do završetka školovanja.

„Ovu decu gubimo“

Mikola Kuleba je čelu Save Ukraine, nevladine organizacije sa sedištem u Kijevu koja je specijalizovana za vraćanje deportovane dece u Ukrajinu.

„Ovu decu gubimo. Mnogi od njih se nikada neće vratiti jer odrastaju sa ovim otrovom, uz ovu užasnu propagandu, veoma su ranjivi na njega“, rekao je on.

Jermohin je rekao da je to video iz prve ruke. Proveo je godine živeći u hraniteljskim porodicama iu grupnim domovima nakon što je kao malo dete izgubio roditelje i bio je u internatu u Mariupolju kada su ruske trupe zauzele grad u maju 2022.

„Mnoge od nas su napustili naši staratelji, napušteni od hranitelja tokom rata… i onda uđu Rusi i ponašaju se ovako licemerno, nudeći toplinu i pretvarajući se da im je stalo, a ova deca to vide i misle, pa, ovo je bolje nego što je bilo tamo (u Ukrajini)“, rekao je Jermohin.

Rekao je da se to dogodilo Filipu, njegovom najboljem prijatelju iz Mariupolja, kojeg je navodno usvojila Lvova-Belova.

„Njegovi hranitelji su ga napustili u Mariupolju tokom rata i on nije video nikakvu toplinu otkako mu je (rođena) majka umrla. Od nas četvoro drugova iz Mariupolja, trojica su sada ovde (u Ukrajini) i čekamo ga“, dodao je on.

Kancelarija Lvove-Belove nije odgovorila na zahtev CNN-a za komentar. Međutim, u izjavi objavljenoj na njenom Telegram kanalu u novembru 2022, Lvova-Belova je potvrdila da je usvojila tinejdžera po imenu Filip iz Mariupolja.

"Ruska ratna mašina pokušava da ukrajinske tinejdžere pretvori u vojnike": CNN o deci iz Ukrajine koja su prebačena u Rusiju 2
Foto: EPA/SERGEI CHIRIKOV

„Ako pogledate istoriju, Rusi su to radili (ranije), oni su takođe odvodili decu iz Čečenije, a sada se ova deca (sada odrasli) bore za njih“, rekao je Jermohkin, misleći na ratove Rusije za povrat otcepljene republike Čečenije. 1990-ih i ranih 2000-ih.

Kuleba je rekao da nema sumnje da su deportacije deo šire strategije.

„To je ruska strategija da se ukrajinska deca pretvaraju u rusku i militarizuju ih. Oni kidnapuju decu i brišu njihov identitet, jer žele da unište ukrajinski narod“, rekao je on.

Pevanje ruske himne, u ruskoj uniformi

Iskustvo šesnaestogodišnjeg Artema jezivo je slično Jermohinom. I on se oseća kao da ga pripremaju da postane ruski vojnik.

Bio je jedno od 13 dece koju su ruski vojnici odveli iz škole u ​​Harkovskoj oblasti 2022. „Nismo imali izbora da li da idemo ili ne. Rečeno nam je da smo evakuisani, dečaci, devojčice i mala deca“, rekao je on.

CNN je razgovarao sa Artemom u kijevskom centru za decu koja su vraćena iz ruskog zatočeništva. Njegov socijalni radnik je bio prisutan tokom intervjua, ali se nije mešao u razgovor.

Save Ukraine, koja vodi centar, zatražila je od CNN-a da ne objavi Artemovo prezime zbog njegovih godina.

„Ruski vojnici su nas pitali da li (podržavamo) Ukrajinu ili Rusiju. I nismo ništa odgovorili. Mlađa deca su plakala, a mi smo se trudili da ih smirimo. I sami smo bili uplašeni, ali smo morali da tešimo malu decu“, dodao je on.

Artem je rekao da je grupa odvedena na nekoliko lokacija u okupiranim oblastima Ukrajine pre nego što je dovedena u grad Lugansk, gde su krenuli u školu.

„Sve lekcije su bile na ruskom jeziku i uvek su nam govorili da Ukrajinci ubijaju Ruse“, rekao je on.

„Bilo je jasno da žele da se okrenemo protiv Ukrajine, ali smo sklopili pakt (sa ostalom decom iz njegove škole) da nećemo popustiti u pokušajima da nas pretvore u Ruse i nismo govorili ruski“, rekao je on.

Dodaje da su manja deca u grupi bila izložena većem riziku da budu pod uticajem propagande i da su često držana podalje od starije ukrajinske dece.

„Išli smo na časove svaki dan i rekli su nam da pevamo rusku himnu. Pokušali smo da se povučemo i pretvarali se da pevamo, ali nismo pevali“, dodao je on.

Najgori deo, rekao je Artem, bila je uniforma.

Rekao je da su on i druga starija deca iz kohorte morali da nose uniformu koja je bila veoma slična ruskoj vojnoj uniformi i koja je imala slovo Z — simbol podrške ruskoj invaziji na Ukrajinu – na rukavu.

Artem je rekao da je nemoguće odbiti – nastavnici su deci pretili teškim kaznama ako ne obuku uniformu.

CNN je video nekoliko slika Artema u odeći nalik uniformi u internatu u okupiranom gradu Lugansku. Prikazan je u maskirnom topu i pantalonama sa crnom trakom oko ruke na kojoj je istaknuto belo slovo Z na dve fotografije, od kojih ga jedna prikazuje kako sedi u učionici tokom časa.

U drugom, on je u nečemu što izgleda kao puna replika ruske vojne uniforme tokom, kako je škola opisala, proslave ruskog nacionalnog praznika poznatog kao „Dan branioca otadžbine“. Sve fotografije je objavila škola i još uvek su javno dostupne.

Ipak i Artem i Jermohin su među srećnicima – uspeli su da se vrate u Ukrajinu.

Artem je rekao da je došao do mobilnog telefona i da je mogao da dođe do svoje majke, koja je provela šest meseci ne znajući šta mu se dogodilo. Uspela je da ga locira i vrati kući uz pomoć Save Ukraine.

Jermohin je dva puta pokušao da pobegne iz Rusije, jednom preko Belorusije i jednom preko okupiranog Krima, ali je u oba navrata uhvaćen i vraćen u Moskvu.

Ukrajinske vlasti i njegov advokat već neko vreme su pokušavali da ga izvuku iz Rusije pre nego što je dobio ruski vojni poziv, ali ti pokušaji su bili neuspešni. Rusija mu je dozvolila da se vrati u Ukrajinu tek na njegov 18. rođendan.

Ukrajinske vlasti ne otkrivaju detalje pregovora koji vode povratku ukrajinske dece. Rekli su da su brojne međunarodne organizacije i treće zemlje, uključujući Katar, bile uključene u Jermohinovu repatrijaciju.

Hiljade ukrajinske dece ostalo je u Rusiji i, prema Save Ukraine, neka od njih su upisana na vojne i pomorske akademije širom zemlje. Dobrotvorna organizacija kaže da je do sada uspela da vrati 251 dete u Ukrajinu i da im pomaže da se prilagode.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari