Crna Gora: Opozicija traži ispitivanje navoda Kneževića o finansiranju DPS-a 1

Opozicione stranke u Crnoj Gori zatražile su da nadležne institucije hitno ispitaju nelegalno finansiranje Demokratske partije socijalista.

Ovaj zahtev je usledio nakon što je javno objavljen snimak na kome se vidi kako biznismen Duško Knežević uručuje kovertu sa oko 100.000 evra tadašnjem gradonačelniku Podgorice Slavoljubu Stijepoviću.

Demokratski front (DF) najavio je da će predati u ponedjeljak krivičnu prijavu protiv Kneževića, Stijepovića, lidera DPS-a Mila Đukanovića i glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića.

Socijaldemokratska partija pozvala je nadležne državne organe, pre svih tužilaštvo i Agenciju za sprečavanje korupcije, da istraži, kako navode, više nego osnovane sumnje o nelegalnom finansiranju Demokratske partije socijalista uoči parlamentarnih izbora 2016. godine.

„Jedino na taj način će, dakle hitnim postupanjem povodom ovog slučaja koji je uznemirio crnogorsku javnost pokazati da im je interes države i građana ispred interesa partije na vlasti.

U suprotnom, moći ćemo da konstatujemo da je sindrom zarobljene države, kako to konstatuje Evropska unija, zahvatio sve institucije i da umesto vladavine prava imamo na delu vladavinu otudjenih centara moći koji od naroda nekažnjeno otimaju novac i resurse koje kasnije ulažu u kupovinu glasova i tzv. izborne pobede“, naveo je SDP u saopštenju.

Bivši gradonačelnik Podgorice Slavoljub Stijepović izjavio je, povodom snimka na kome se vidi da mu je vlasnik Atlas grupe Duško Knežević uručio kovertu u kojoj je bilo oko 100.000 evra, da je neprijatno iznenađen što ga je školski drug tajno snimao.

Iz sadržaja razgovora je, tvrdi on, jasno da se radi „o konverziji novca“ te da je Knežević uzeo proviziju.

Pojedini podgorički portali objavili su sinoć video snimak na kome se vidi kako je Knežević uručio tadašnjem gradonačelniku Podgorice, a sadašnjem savetniku predsednika Crne Gore Slavoljubu Stijepoviću podeblji koverat, u kome je, kako tvrde, bilo oko 100.000 evra.

Knežević je ranije optužio glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića da je pokušao da ga poveže sa aferom pokušaj terorizma i da je zato tada uhapsio vozače njegove Atlas banke zbog sumnje da su pokušali da operu 100.000 evra na šalterima te banke.

Oni su, međutim, pušteni iz pritvora i optužnica protiv njih nije podignuta.

Knežević je u međuvremenu saopštio da je taj novac bio namenjen za finansiranje DPS-a i da ima dokaz za poreklo novca.

Knežević, za kojim je raspisana nacionalna poternica, u intervjuu Vijestima optužio je Mila Đukanovića i klanove oko njega da žele da mu otmu imovinu. On se, prema dostupnim informacijama, nalazi u Londonu, a ima i kiparsko državljanstvo.

On je ranije u nekoliko navrata nagovestio da će progovoriti o sumnjivim poslovima vlasti a putem društvenih mreža objavljuje slike iz vremena dobrih odnosa sa Đukanovićem, slike iz kultnog filma „Kum“ i Đukanovića označava kao mafijaškog vodju Majkla Korleonea.

U poslednjoj, današnjoj objavi, najavio je da će javnosti dostaviti još snimaka.

Vlasnik Atlas banke Duško Knežević zvanično je osumnjičen za krivično delo zloupotreba u privrednom poslovanju podstrekavanjem, čime je, kako se sumnja, budžet Crne Gore oštećen za 1,9 miliona evra. U medjuvremenu je bilo uhapšeno troje njegovih bliskih saradnika, ali su nakon žalbe advokata pušteni iz pritvora.

Knežević za sada nije označen kao organizator grupe koja se sumnjiči za pranje novca, niti je taj postupak završen. Istragom koja se odnosi na pranje oko pola milijardi evra preko jednog od servisa njegove Atlas banke, obuhvaćeno je 174 osoba, a organizator te grupe još se vodi kao NN lice.

U Atlas banci je u međuvremenu uvedena prinudna uprava i naložena njena dokapitalizacija, a u drugoj Kneževićevoj banci IBM je Centralna banka naložila uvođenje stečaja.

Knežević je u Crnoj Gori osim banaka, vlasnik i univerziteta, bolničkog kompleksa Meljine, Jadranskog sajma, kao i vrednih nekretnina na primorju.

Posluje i u Srbiji. Široj javnosti je najpoznatiji po članstvu u Klinton global inicijativi i dovođenju bivšeg američkog predsednika Bila Klintona u Crnu Goru.

Godinama je važio za biznismena bliskog vlasti, a njegovo ime se pominjalo i u korupcionaškoj aferi prilikom privatizacije Telekoma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari