“Država koju je stvorio Putin dobra je samo za njega, sa njim će i nestati”: Kratka istorija uništenja Rusije 1Foto: EFE/ALEXEI BABUSHKIN

Svako od nas može napraviti dugu listu onoga što je Vladimir Putin uništio tokom dugih godina svoje vladavine – demokratske institucije, slobodna štampa, moral, međunarodni odnosi… A šta je izgradio?, pita se Leonid Gozman opozicioni ruski političar koji je krajem septembra napustio Rusiju nakon što je dva puta hapšen.

“Ako njega slušate, onda je ceo svet bukvalno kao Gospod Bog. Novi svetski poredak. Stvoren iz haosa! A u stvari?”

Svetski poredak nije uspeo – niko ne priznaje Putina kao lidera antiameričkog sveta, ukazuje Gozman u članku za Novaja gazeta Evropa.

“Neki su mislili da je stvorio efikasnu vojsku. Ali, sudeći po brzini kojom se Rusija približava sramnom porazu u ratu sa Ukrajinom, ruski predsednik se nije snašao sa vojskom, kao ni sa mnogo čime drugo”.

Ali ima i dostignuća, piše ruski političar.

“A njihov karakter nas tera da se setimo ne toliko Petra Velikog, sa kojim Putin toliko voli da se poredi, koliko Ivana Groznog, prema kome se, međutim, takođe odnosi sa poštovanjem.

Vladimir Putin je, kao i njegova dvojica prethodnika na ruskom tronu, stvorio novu državu. Nije bio zadovoljan državom – aparatom, mehanizmom odlučivanja – i Ivan Grozni je pokušao da izgradi novu državu, oslobođenu slabosti i nedostataka prethodne.

Petru Velikom se, takođe, nije dopala država koju je nasledio, pa je dosledno gradio novu, ponekad ostavljajući stare strukture da jednostavno umiru tiho, lišavajući ih pravog poslovanja i prebacujući sve na nove institucije koje su mu direktno podređene.

Vladimiru Putinu se, pak, nije dopalo stanje koje je dobio od Borisa Jeljcina.

Gradeći novu državu, ukazuje Gozman, Putin formalno – nije zatvorio ni jednu dotadašnju instituciju državne vlasti Savezna skupština, Ustavni sud, i druge  – ali one ništa ne odlučuju, kao svojemeno pod Petrom Velikim. Parlament nije čak ni imitatorski – u ovo oponašanje niko ne veruje – već čisto dekorativan.

“Ustavni sud postoji samo zato što je zaboravljen ili što se nije smatralo potrebnim da se zatvori: ne meša se, a i jeftin je. Sa svim ostalim institucijama je isto. Čak je i Vlada prestala da igra bilo kakvu političku ulogu, obavljajući samo čisto tehničke funkcije. Sudeći po zasedanju koje nam je prikazano uoči rata u Ukrajini, to je i čista klovnijada i strah od gazde”.

U Putinovom sistemu nema drugih organa koji bi se mogli nazvati državnim organima, ukazuje ovaj opozicionar.

Putin nije pomerio prestonicu, kao što je to učinio Petar Veliki, postupio je jednostavnije. Putin je isterao iz Moskve sve koji su mu smetali. Nekoga je poslao u progonstvo, a nekog u tajno izgnanstvo, kad se čovek uopšte ne vidi, kao da doživotno živi na svom dalekom imanju.

“Država koju je stvorio Putin dobra je samo za njega, sa njim će i nestati”: Kratka istorija uništenja Rusije 2
Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

“Današnju birokratsku Moskvu naseljavaju potpuno drugačijii ljudi – ne istog kvaliteta, sa pogrešnim obrazovanjem i ne sa takvim biografijama kao na početku vladavine vođe.

A ima i čuvara to je FSB – prava kovanica kadrova Putinove države. Verovatno je među guvernerima i ministrima postavljenim poslednjih godina moguće naći osobu koja nije završila Akademiju FSB, ali bi se morali potruditi”.

Međutim, od Petra Velikog Putin prelazi na Ivana Groznog.

“Sina nije ubio jer ga nema, ali su se već pojavili gardisti, koji otvoreno zahtevaju da se priznaju kao deo državne strukture. Ramzan Kadirov je upravo otpustio general-pukovnika Lapina – barem je njegova smena usledila nakon Kadirovih otvorenih izjava o nesposobnosti generala.

U isto vreme, Kadirov se ponašao ne samo kao građanin zabrinut za situaciju na frontu, već kao osoba sa ovlašćenjem. Na primer, bio je ogorčen činjenicom da tri dana nije mogao da kontaktira generala”.

Zašto bi se jedan od najviših vojnih lidera zemlje petljao sa guvernerom regiona koji je tako udaljen od središta operacija?

Zato što Kadirov nije samo guverner: u Putinovom sistemu vlasti on ima veoma veliku, nigde propisanu poziciju. Položaj koji mu omogućava, kao upravniku feudalne vojske, da vodi sopstveni rat, paralelan onom koji je vodila država. Posle pogibije nekoliko desetina svojih boraca u Ukrajini, Kadirov je najavio „operaciju odmazde“, odnosno obećao je da će izvršiti vojne akcije koje nisu bile u vezi sa planovima formalno postojeće komande Oružanih snaga Ruske Federacije.

Na isti način se ponaša i drugi Putinov pulen, Jevgenij Prigožin, ukazuje Leonid Gozman.

Njegova „privatna vojna kompanija“ je van pravnog polja Rusije. Otvorio je zvanični centar Vagnera u Sankt Peterburgu, zahtevao je da se Youtube zabrani i da se Google proglasi nepoželjnim. Kome se, osim njega, njegova vojska pokorava, ne zna se.

Po stepenu štete koja je naneta državi, Putin je, naravno, veoma blizak Ivanu Groznom, ali ne i Petru Velikom, čiji su rezultati, iako ne tako nedvosmisleni kako ih opisuje sovjetska istoriografija, ali ne toliko destruktivni.

A posle Putina ostaće ruševine, demoralisana zemlja, prezir celog sveta. Država koju je stvorio Putin samo je dobra za njega – sa njim će nestati. I sve će morati ponovo da se radi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari