Dženeral Motors otpušta hiljade ljudi u SAD-u 1Foto: EPA-EFE/JEFF KOWALSKY

Najveći proizvođač automobila u SAD-u naveo je da će tim potezom uštedeti šest milijardi dolara.

Dženeral Motors (DžM) sprema se zatvoriti fabrike u Mičigenu, Ohaju, Merilendu i Kanadi i srezati broj zaposlenih za 15 posto u okviru šireg plana za smanjenje troškova kreiranog s ciljem povećanja profita kompanije, javlja portal USA Today, prenosi Al Jazeera Balkans.

Agencija AP precizira da će DžM otpustiti 14.700 fabričkih radnika i članova administrativnog osoblja u Severnoj Americi, čija su primanja fiksna, i da će se na listi za eventualno zatvaranje naći pet pogona.

Smanjenje će obuhvatiti 8.100 zaposlenih na administrativnim poslovima, od kojih će jedan deo dobiti paket deonica kompanije, dok će drugi biti otpušteni.

U fabrikama bi bez posla moglo ostati 3.000 radnika u Kanadi i još 3.600 u SAD-u.

Proizvodnja drugačijih vozila

Deo američkih radnika bio bi prebačen u fabrike kamiona i SUV vozila u kojima DžM povećava proizvodnju, saopšteno je iz kompanije.

Najveći broj pogođenih fabrika proizvodi automobile koji se nakon sledeće godine neće prodavati u SAD-u, dodaje AP.

One će ili biti zatvorene ili se mogu preorijentirati na proizvodnju drugačijih vozila.

Sudbina fabrika biće deo pregovora o kolektivnom ugovoru sa sindikatom United Auto Workers sledeće godine.

Smanjenje broja zaposlenih predstavlja 15 posto ukupne DžM-ove radne snage u Sjevernoj Americi, koja uključuje 54.000 ljudi.

Najveći proizvođač automobila u SAD-u, vlasnik brendova Ševrolet (Chevrolet), Bjuik (Buick), Kadilak (Cadillac) i DžMC, naveo je da će tim potezom uštedeti šest milijardi dolara u gotovini do kraja sledeće godine, što uključuje smanjenje godišnjih troškova za 4,5 milijardi dolara i smanjenje kapitalne potrošnje za 1,5 milijardi dolara.

Ta smanjenja usliediće povrh ušteda od 6,5 milijardi dolara, koje je kompanija najavila za kraj ove godine.

DžM ne predviđa ekonomsku krizu, a provodi ove rezove „kako bi se za nju unapried pripremio dok je kompanija jaka i dok je ekonomija snažna“, izjavila je novinarima generalna direktorka Meri Bara.

Dodala je da se ta industrija brzo menja i okreće automobilima na električni pogon, autonomnim vozilima i deljenju vožnje, te da se DžM mora prilagođavti tome.

Navela je da su tarife na uvozni aluminij i čelik pogodile kompaniju, ali nije rekla da imaju bilo kakve veze s restrukturiranjem, prenosi AP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari