
Medju novim članovima Doma lordova su i bivši poslanici donjeg doma koji su podržavali Bregzit i nekadašnja kriket zvezda Jan Botam, takodje glasni zastupnik izlaska Velike Britanije iz EU.
Lordovi su postali i bivši ministri finansija, Ken Klark i Filip Hamond, koji su se protivili Bregzitu.
Džonson je imenovao i vlasnika listova Independent i Ivning standard Evgenija Lebedeva, čiji je otac, ruski oligarh Aleksander Lebedev nekada radio za KGB.
Na listi su i bivši šef Džonsonovog kabineta Edi Lister i premijerov brat Džo Džonson, koji je prošle godine napustio vladu zbog neslaganja oko politike.
Većina novih lordova je povezana s Džonsonovom Konzervativnom strankom, ali medju njima i nekoliko bivših poslanika opozicionih laburista koji su podržavali Bregzit.
Na listi je upadljiv nedostatak bivšeg predsednika donjeg doma parlamenta Džona Berkaua, pošto je običaj da bivši lideri tog tela budu imenovani za lordove.
Berkau je izazvao gnev vladajućih konzervativaca pomažući poslanicima da promene smer Bregzita.
Dom lordova, koji je do sada imao nešto manje od 800 članova, potvrdjuje predloge zakona usvojene u donjem domu.
Tokom najvećeg dela 900 godina dugog postojanja, Dom lordova su činili nasledni plemići. Današnji članovi tog tela, koje vlada postavlja doživotno, su bivši poslanici i druge ugledne ličnosti.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
gledala sam pre par godina emisiju o agori, izmedju ostalih, pricao je i dzonson. cudno kako je zaboravio sta su stari grci radili politicarima tj gradskim funkcionerima kad preteraju.
u doslednom sprovodjenju programa? Predizbornih obecanja? Principijelnosti? Postovanju demokratske volje biraca? Da, stvarno preteruje….
Onda, tišina… Znam da boli što je Britanija napustila EU, ali, šta ćeš.
pravo se ponekad i zloupotrebljava. Recimo, za imenovanje brata koji je obozavalac EU, evrofanatik i koji se do poslednjdg dana borio za ostanak u Ezu. I uprkos referendumu. I svom bratu
To je domokratija…
pristalice izlaska iz Evropske unije. Ni u engleskom ne postojinrec Brexit, to je doskocicacili nadimak. A u srpskom bi se mogla prenositi iskljucivo kao „breksit“. Dakle: 1) malim slovom, jer je rec o procesu ili radnji; 2) pod navodnicima, jer ne postoji takva rec na srpskom; i 3) glas X mora biti iskljicivo KS, a nikako „gz“. Jer taksi nije tagzi, Meksiko nije Megziko, boks nije bogz, iks nije igz, eks nije egz, Aleksandar nije Alegzandar itd.