Epidemija u Brazilu postala globalna pretnja 1Foto: EPA-EFE/ RAPHAEL ALVES

Ubrzano širenje zaraze u Brazilu postalo je globalna pretnja, pošto postoji rizik od pojave novih i smrtonosnijih varijanti virusa korona, upozorio je jedan od glavnih naučnika u ovoj južnoameričkoj zemlji, dan pošto je zabeležen najveći broj smrtnih slučajeva na dnevnom nivou od početka pandemije.

Govoreći za Gardijan, vodeći brazilski naučnik zadužen za praćenje korona krize Migel Nikolelis je pozvao međunarodnu zajednicu da od brazilske vlade zahteva objašnjenje neuspešnog rukovođenja borbom protiv suzbijanja epidemije koja je usmrtila više od četvrt miliona Brazilaca, što iznosi oko 10 odsto ukupnog broja preminulih u svetu tokom pandemije.

– Svet mora glasno da progovori o riziku koji Brazil predstavlja za borbu protiv pandemije na globalnom nivou. U čemu je svrha da se pandemija iskoreni u Evropi i Sjedinjenim Državama, ako Brazil nastavi da bude plodno tlo za ovaj virus, upozorio je Nikolelis. Prema njegovim rečima, problem nije samo u tome što je Brazil – čiji krajnje desničarski predsednik Žair Bolsonaro učestalo sputava napore u borbi protiv zaraze koju naziva „mali grip“ – „najgora zemlja na svetu po pitanju rukovođenja pandemijom“.

– Problem je i to što, ako dopustite da se virus razmnožava takvom brzinom kakvom se to ovde događa, otvarate vrata za pojavu novih mutacija i sojeva koji su možda još smrtonosniji, naglasio je Nikolelis. Već je zaključeno da je jedna naročito zabrinjavajuća varijanta, nazvana P1, potekla iz Manausa, grada koji je u januaru pretrpeo ozbiljan slom zdravstvenog sistema zbog naglog porasta broja inficiranih. Šest slučajeva ove varijante je otkriveno u Velikoj Britaniji.

– Brazil je postao laboratorija na otvorenom koja pogoduje razmnožavanju virusa i njihovom mutiranju.  A samim tim u opasnosti je čitav svet, to je globalni problem, kaže Nikolelis.

Zvono za uzbunu se oglasilo kada je Brazil ušao u najsmrtonosnije poglavlje u svojoj godinu dana dugoj kovid krizi, pošto su bolnice u zemlji ili već kolapsirale ili su na ivici kolapsa, a prosečan broj preminulih na nedeljnom nivou obara nove rekorde – ove sedmice je zabeležen porast od 16 odsto u odnosu na prošlu.

Najveći broj smrtnih slučajeva, sa 1.726 preminulih, na dnevnom nivou je zabeležen ovog utorka.

Kako piše „Americas Quarterly“, najveći deo krivice za ovakav košmarni scenario leži na Bolsonaru i najužem krugu njegovih savetnika.

Umesto da pooštre mere za suzbijanje širenja zaraze, oni su više puta umanjivali značaj pretnje koju predstavlja pandemija, ignorisali savete zdravstvenih stručnjaka i potpirivali teorije zavere. Samo u protekle dve nedelje, Bolsonaro je javno upozorio na „opasne sporedne efekte“ nošenja maski, kritikovao guvernere i gradonačelnike koji su hteli da uvedu nove restriktivne mere kako bi se izborili sa ubrzanim povećanjem broja zaraženih u poslednje vreme, i nastavio da hvali lekove čije efikasnost nije dokazana.

Povrh svega, on je početkom ove nedelje izjavio: „nisam napravio nijednu grešku od marta prošle godine“.

Nikolelis tvrdi da je to što Bolsonaro nije radio na obuzdavanju epidemije, niti pokrenuo adekvatnu kampanju vakcinacije doprinelo stvaranju „domaće tragedije“ iz koje ova najnaseljenija južnoamerička zemlja neće moći da izađe najverovatnije sve do kraja 2022. godine.

– Već smo prešli prag od 250.000 mrtvih, a moja očekivanja su da ćemo, ako ništa ne bude učinjeno, izgubiti 500.000 ljudi ovde u Brazilu do marta sledeće godine. To je užasavajuće i tragično predviđanje, ali ono je u ovom trenutku savršeno moguće, izjavio je on za Gardijan. – Ako je svet bio zapanjen onim što se dogodilo u Bergamu u Italiji prošle godine i u Manausu pre nekoliko nedelja, biće još više šokiran time što će se desiti u ostatku Brazila kao se ništa ne preduzme, kaže Nikolelis.

Vakcinisano svega 3,8 odsto

Od početka pandemije u zemlji je registrovano gotovo 260.000 preminulih i preko 10,7 miliona slučajeva zaraze. Kapaciteti odeljenja za intenzivnu negu su skoro popunjeni u 19 od 26 brazilskih država, a vakcinisano je svega 3,8 odsto stanovništva.

Bolsonaro je svetski problem

Nikolelis je pozvao na formiranje specijalne kovid komisije koja bi mogla da funkcioniše u vakuumu koji Bolsonaro svojim ovlašćenjima ne pokriva, i zatražio hitno uvođenje lokdauna na nacionalnom nivou u trajanju od 21 dan. Ali, mali su izgledi da će se to dogoditi s obzirom na Bolsonarovo protivljenje. Nikolelis kaže da je kriza u Brazilu prerasla iz domaćeg u međunarodni rizik i tvrdi da je Bolsonaro – koji redovno sabotira socijalno distanciranje, promoviše neodobrene lekove kao što je hidroksihlorokin i omalovažava nošenje maski – postao „globalni neprijatelj broj jedan“ kada je u pitanju pandemija. „Politike koje on odbija da sprovede u praksi sada ugrožavaju borbu protiv pandemije na celoj planeti“, zaključio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari