EU da se spremi za prokleto tešku ženu 1Foto: FoNet AP

Teško da će Mej pokleknuti pod pritiskom lidera EU i u bilo koje skorije vreme pokrenuti pregovore pozivajući se na član 50 Lisabonskog ugovora, ocenjuje EUobzerver. Dok se procedura zvanično ne pokrene, Ujedinjeno Kraljevstvo ima vreme na svojoj strani

U Terezi Mej, britanskoj ministarki unutrašnjih dela koja bi danas (sreda) trebalo da postane nova premijerka Ujedinjenog Kraljevstva, Evropska unija će dobiti pragmatičnog, minucioznog i čvrstog pregovarača koji teško da će žuriti sa razgovorima o Bregzitu. Ona će verovatno iskoristiti leto da iskuje britansku pregovaračku poziciju za napuštanje EU, piše EUobzerver.

Mej (59), koja je bila „tihi pristalica“ ostanka Britanije u Uniji, odbacila je mogućnost održavanja drugog referenduma tokom svoje kampanje za preuzimanje kormila Konzervativne stranke od odlazećeg premijera Dejvida Kamerona. Ona je obećala da će poštovati odluku birača.
„Bregzit znači Bregzit i od njega ćemo napraviti uspeh“; „neće biti pokušaja da se ostane u EU, niti pokušaja da se ponovo uđe kroz stražnja vrata“, rekla je Tereza Mej na početku kampanje.
Teško da će Mej pokleknuti pod pritiskom lidera EU i u bilo koje skorije vreme pokrenuti pregovore pozivajući se na član 50 Lisabonskog ugovora, ocenjuje EUObzerver. Dok se procedura zvanično ne pokrene, Ujedinjeno Kraljevstvo ima vreme na svojoj strani i ostaje za stolom kao punopravna članica EU, ocenjuje se u analizi.

Ona bi, kako se navodi, vreme mogla da iskoristi kako bi procenila šta su drugi lideri spremni da daju Britaniji i kako bi napravila „saveze“ među preostalim 27 država članica EU. Članice EU osim Britanije sastaće se u septembru da razgovaraju o svojoj budućnosti, a Tereza Mej će se prvi put na samitu EU pojaviti krajem oktobra.

Mej će morati da „pliva“ između pragmatičnih država poput Nemačke, Švedske, Irske i Holandije, koje bi želele da održavaju snažne trgovinske veze sa Ujedinjenim Kraljevstvom i drugih, poput

Francuske i Belgije, koje bi se možda i same povele britanskim primerom.
Ona bi mogla biti simpatična državama srednje i istočne Evrope koje, kao i Britanija, EU radije vide kao labav oblik saradnje nego kao federalnu državu; međutim, prava i beneficije njihovih građana koji žive i rade u Britaniji mogli bi da predstavljaju problem tokom pregovora.
Francuski predsednički izbori u maju i nemački parlamentarni izbori u jesen 2017. mogli bi da otežaju stvari, pošto će njihovi lideri verovatno biti „prizemljeni“ izbornim kampanjama i manje fleksibilni u pregovorima.

Mej bi pokretanje člana 50 mogla da odlaže poprilično tokom 2017. kako pregovori o Bregzitu ne bi postali „talac“ različitih kampanja. Britanski mediji izveštavaju da bi Mej za glavne pregovarače sa EU mogla da imenuje Lajama Foksa, bivšeg kandidata za šefa Konzervativne stranke, i Dejvida Dejvisa, uticajnog torijevskog poslanika, koji su obojica pristalice Bregzita.

Dejvis je sugerisao da bi član 50 trebalo da bude aktiviran pre kraja ove ili početkom naredne godine. To se uklapa u njegovo zalaganje da Britanija izađe iz EU 1. januara 2019, pošto procedura traje dve godine.

Kako je britanska ministarka već šest godina, Tereza Mej je poznato lice u Briselu, navodi EUobzerver. Znaju je po tome što je najpre bila za to da Britanija prestane da primenjuje Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, da bi se potom predomislila. Torijevski poslanik Ken Klark opisao je Terezu Mej kao „prokleto tešku ženu“, što je ona koristila u kampanji navodeći da Britaniji trebaju „prokleto teške žene“. „Pregovarači u Briselu i glavnim gradovima država EU treba da se dobro pripreme“, ocenjuje EUObzerver.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari