
Primena novog Sistema za ulazak/izlazak (EES) u Evropsku uniju očekuje se ove godine, a koje sve novitete i neophodnosti donosi pročitajte u tekstu.
Evropska komisija je u decembru 2024. godine predložila početak rada Sistema za ulazak/izlazak – EES sistema i dala članicama rok od šest meseci da ga primene.
EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije, navodi B92.
Konačan datum još uvek nije poznat, ali na zvaničnom sajtu Evropske unije kažu da se primena sistema očekuje u 2025. godini.
Prethodni datum je bio 10. novembar 2024. Međutim, zbog nesigurnosti u njegovo neometano funkcionisanje odložen je uz najavu da će se primenjivati postepeno, a ne na svim graničnim prelazima EU odjednom, kako je prvobitno bilo najavljeno.
Šta je EES?
EES je najsavremeniji IT sistem koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske iz EU, podatke iz pasoša, otiske prstiju i slike lica ljudi iz zemalja koje nisu članice Unije a koji putuju radi kraćeg boravka u nekoj zemlji EU i Šengena.
„Kratkoročni boravak” podrazumeva boravak do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Ovaj period se računa kao jedinstven za sve evropske zemlje koje koriste EES.
Prikupljanjem podataka EES će sprečiti neregularne migracije, identifikovati lica koja nemaju pravo na ulazak u zemlju ili su prekoračila dozvoljeni boravak, načiniti upravljanje spoljnim granicama efikasnijim, smanjiti prevare u vezi sa identitetom i ojačati bezbednost u šenegenskoj zoni (suzbijanje terorizma i drugog kriminala).
Takođe će omogućiti automatizaciju graničnih kontrola, postepeno ubrzati granične procedure i biti na korist putnicima.
EES omogućava deljenje informacija u realnom vremenu, osiguravajući da granične vlasti širom EU imaju pravovremene i tačne podatke
Ukoliko odbijete da dostavite svoje biometrijske podatke, biće vam uskraćen ulazak u evropske zemlje koje koriste EES.
Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.
Registracija putnika
Ukoliko prvi put prelazite granicu od uvođenja EES-a moraćete da dostavite svoje lične podatke. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabeležene u digitalnom dosijeu.
Vaš pasoš (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti pečatiran.
Svaki put kada stignete na spoljne granice evropskih zemalja koje koriste EES, morate da dostavite svoje lične podatke.
EES prikuplja, beleži i čuva: podatke navedene u vašem putnom dokumentu (npr. puno ime, datum rođenja itd.); datum i mesto svakog ulaska i izlaska; fotografiju lica i otiske prstiju (tzv. biometrijske podatke, od kojih četiri otiska prstiju); informaciju o eventualnom odbijanju ulaska.
Na osnovu prikupljenih biometrijskih podataka, kreiraju se biometrijski šabloni koji se čuvaju u zajedničkoj Biometrijskoj službi za upoređivanje podataka.
Ako posedujete vizu za kratki boravak u Šengen zoni, vaši otisci prstiju već su sačuvani u Viznom informacionom sistemu (VIS) i neće se ponovo skladištiti u EES.
Svi podaci se obrađuju u skladu sa pravilima o zaštiti podataka i pravima korisnika.
Ako ste već više puta prelazili granice evropskih zemalja koristeći EES, vaši otisci prstiju ili fotografija lica već će biti zabeleženi u sistemu.
Granični službenici će samo proveriti vaše biometrijske podatke, što će trajati kraće. U retkim slučajevima, može biti potrebno da se podaci ponovo prikupe i zabeleže.
Ako posedujete biometrijski pasoš, moći ćete brže da uđete koristeći „self-service” sistem (ako je dostupan na tom graničnom prelazu).
Ako vaš digitalni dosije ne sadrži nikakve prepreke za putovanje, obično nećete morati da prolazite dodatnu kontrolu kod graničnog službenika.
Nakon primene EES sistema (otprilike šest meseci), sledi primena ETIAS-a.
Šta je ETIAS?
Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) podrazumeva da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim s EU moraju putem interneta da apliciraju za dozvolu za ulazak, uz plaćanja takse od sedam evra bankovnom karticom.
ETIAS će zahtevati da pre putovanja državljani oko 60 zemalja preko interneta ili mobilne aplikacije popune poseban formular, navodi Radio Slobodna Evropa.
Pri prvom ispunjavanju prijave putnik unosi lične podatke, e-mail i broj telefona, kao i pojedinosti o putnoj ispravi.
Putnik će morati da unese i detalje o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, te pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU.
Tražiće se i pojedinosti o bilo kakvih krivičnim osudama, prošlim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, kao i informacije da li je osoba bila proterana iz bilo koje zemlje.
Od putnika se traži i da platnom karticom plate dodatnu taksu od sedam evra – plaćanje se vrši kao i bilo koja onlajn kupovina.
Unosi se broj kartice, datum važenja, podaci osobe na čije ime je izdana kartica, kao i CVV/CVC trocifreni broj koji je ispisan na poleđini kartice pored potpisa vlasnika. Na računu mora biti potrebni iznos novca preračunato u lokalnoj valuti.
Taksu neće plaćati mlađi od 18 i stariji od 70 godina, supružnici/registrovani partneri i deca državljana EU i zemalja Šengenskog sistema, kao ni deca supružnika/partnera koji dolaze izvan EU.
Neće biti moguće „grupno“ apliciranje, odnosno za ETIAS će morati u slučaju porodičnog putovanja da aplicira svaki član posebno.
ETIAS sistem će biti dostupan na jezicima zemalja članica, uključujući hrvatski, a sistem će primati isključivo latinična slova.
Popunjavanje aplikacije putnik će moći da pauzira, spremi promene i u periodu od 48 sati nastavi sa unošenjem podataka.
Kako navode na zvaničnoj stranici sistema ETIAS, obrada bi trebalo da traje „nekoliko minuta“, a ukoliko potraje druže, putnik bi obaveštenje trebalo da dobije u roku od četiri dana.
Od putnika se mogu tražiti i dodatne informacije ili dokumentacija, na primer, potvrda o rezervaciji hotela i potvrda o zaposlenju koje treba dostaviti u roku deset dana, a u tom slučaju zahtev bi trebalo biti obrađen u roku od dve sedmice.
Putnik može biti pozvan na razgovor u ambasadu zemlje u koju planira da putuje i u tom slučaju zahtev bi trebalo biti obrađen u roku 30 dana. Zbog toga se savetuje putnicima da formular popune najmanje mesec pre kupovine karte ili rezervisanja smeštaja.
Ako se putniku odobri ulazak u EU, obaveštenje će dobiti e-mailom.
ETIAS dozvola će važiti tri godine ili do zamene putne isprave s kojom je neko aplicirao.
Formular je povezan s putnom ispravom, što znači da vredi samo uz pasoš s kojim se apliciralo za ulazak. Novi pasoš znači novo apliciranje. Ako je ETIAS plaćen i odobren za putovanje u jednu zemlju, vredi i za drugu.
ETIAS odobrenje ne znači da osoba može boraviti u EU duže od 90 dana u periodu od šest meseci ili raditi u EU.
Putnik će moći ući i izaći iz EU-a koliko god puta želi i putovati na bilo koju destinaciju unutar Šengenskog prostora u periodu važenja dozvole sve dok poštuje navedeno vremensko ograničenje.
Svi mogu da ovlaste treću stranu – drugu osobu ili komercijalnog posrednika – da apliciraju u njihovo ime ili u ime njihove maloletne dece.
Sa posrednikom, na primer, putničkom agencijom, mora se potpisati izjava o zastupanju za svaku osobu pojedinačno, a isto znači i u slučaju da za neku osobu apliciraju prijatelj, sused, kćerka ili sin.
Osobama bez ETIAS autorizacije biće odbijen ulazak na granici.
Ni dobijanje te potvrde ne znači da je putniku automatski odobren ulazak u zemlju EU-a. Svi putnici će se i dalje kontrolisati i granični policajac može odbiti ulazak osobe koja ne ispunjava uslove.
Autor je polaznik Danasove škole novinarstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.