EU i Britanija spremni za produženi Bregzit 1Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Tereza Mej će morati da da nove odgovore u vezi s planovima za Bregzit pošto je Evropski parlament (EP) obavešten da je upravo britanska premijerka bila ta koja je povećala verovatnoću za produžetak takozvanog tranzicionog perioda i nakon 2020, za kada je bio planiran „raskid“.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je rekao članovima EP-a da je upravo Mej na samitu prošle nedelje iznela ovu ideju iako ona u javnosti tvrdi da se svesrdno protivi takvoj inicijativi. „Pošto je premijerka Mej spomenula ideju o produžetku tranzicionog perioda, ponoviću da ako bi Ujedinjeno Kraljevstvo odlučilo da bi takav produžetak bio od koristi za postizanje dogovora, siguran sam da bi lideri bili spremni da ga razmotre“, rekao je Tusk.

U dosadašnjim pregovorima je dogovoreno da Ujedinjeno Kraljevstvo tokom 21-mesečnog tranzicionog perioda nastavi da funkcioniše prema odredbama i zakonima EU, ali da ne učestvuje u njihovom osmišljavanju, pošto zemlja ne bi imala zastupnika ni u jednoj instituciji bloka.

Britanska premijerka je već u nezavidnoj situaciji kada je reč o ovom pitanju, primećuje Gardijan, pošto su procurela dokumenta iz kabineta u kojima se navodi da bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo da bude „zaglavljeno“ u višegodišnjem tranzicionom periodu uprkos obećanju Mej da će on trajati samo nekoliko meseci. U dokumentima se navodno upozorava da bi plan da se zadrži opcija o produžetku tranzicionog perioda, koji je poznat i kao period implementacije ili PI, „mogao u teoriji da dovede do dugoročnog IP“.

Takođe se navodi da bi taj aranžman mogao da traje dugi niz godina, da bi mogao da se sprovodi u fazama i da bi se na godišnjem nivou donosila odluka o njegovom produžetku.

„Gospodine Tusk, želim da vam se zahvalim što ste potvrdili da je Tereza Mej bila ta koja je zahtevala produžetak tranzicionog perioda za godinu dana“, rekao je bivši lider Partije za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP) Najdžel Faraž, koji je poslanik Evropskog parlamenta.

Tusk je takođe obavestio evropske poslanike da je britanskoj vladi potrebno „više vremena“ za postizanje dogovora sa EU, ali je naglasio da je spreman da sazove specijalni samit lidera o Bregzitu ako bude napretka u pregovorima. „Ujedinjeno Kraljevstvo je jasno stavilo do znanja da je potrebno više vremena za nalaženje preciznog rešenja. Zato nema druge opcije, nego nastaviti pregovore. Lideri su izrazili potpuno poverenje i podršku za (glavnog pregovarača EU o Bregzitu) Mišela Barnijea“, rekao je Tusk, naglasivši da se predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker takođe dotakao priprema za scenario Bregzita bez sporazuma, do čega, nada se, neće doći.

Na sednici evropskih poslanika govorio je i Gi Verhofštat, pregovarač za Bregzit za Evropski parlament. On je poručio da dok se ne postigne dogovor o irskoj granici, neće biti postignut nikakav sporazum. „Sada vodimo borbu s ciframa. Mej kaže da je za 95 odsto stvari postignut dogovor, Mišel Barnije kaže da je za 90 odsto. Znam da je Britanija uvek imala teškoća s metričkim sistemom. Ako je i 90, i 95 i 99 odsto, ukoliko nema rešenja za irsku granicu, za naš parlament to je nula odsto u ovom trenutku. Potreban nam je sporazum o irskoj granici“, rekao je Verhofštat. On je naglasio da je uvek optimističan, te da veruje da se dogovor može postići „predstojećih nedelja tako da to bude u interesu i Unije i Ujedinjenog Kraljevstva“.

Potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans je upozorio britansku vladu da želja EU da se sporazum postigne ne znači da će ga zaključiti na brzinu na štetu svojih principa i solidarnosti s Republikom Irskom kada je reč o pitanju izbegavanja uspostavljanja čvrste granice.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari