"EU nije savršena, ali je neophodna" 1Foto: Fonet/AP

Samit u Bratislavi 27 zemalja članica Evropske unije završen je usvajanjem zajedničke deklaracije, uprkos različitim mišljenjima lidera država o aktuelnim problemima sa kojima se suočava Evropa.

Ovo je bio prvi samit nakon što je Velika Britanija na referendumu odlučila da napusti EU. U večeras usvojenoj deklaraciji se navodi da su se lideri sastali u „kritično vreme za evropski projekat“.

„Na samitu smo dijagnostifikovali zajedno aktuelno stanje u Evropskoj Uniji i diskutovali o našoj zajedničkoj budućnosti. Složili smo se oko nekoliko opštih principa. Uprkos tome što je jedna zemlja rešila da izađe, EU ostaje neophodna za nas koji smo ostali. Nakon posledica ratova i dubokih podela na našem kontinentu, EU je osigurala mir, demokratiju i omogućila članicama da prosperiraju. Mnog zemlje i regioni van Unije i dalje teže takvim postignućima“, navodi se u zajedničkoj deklaraciji.

Dalje se navodi da su odlučni da ostvare uspeh EU sa 27 članica, gradeći zajedničku istoriji. U deklaraciji se ističe da EU nije savršena ali da je najbolji instrument koji postoji za suočavanje sa novim izazovima.

„EU nam nije potrebna samo za garanciju mira i demokratije već i zbog bezbednosti naših građana. Neophodno je da unapredimo međusobnu komunikaciju, komunikaciju sa EU institucijama, ali najvažnije sa našim građanima. Obavezali smo se u Bratislavi da ponudimo našim građanima u narednim mesecima jednu viziju atraktivne EU kojoj mogu verovati.

Britanski mediji prenose da su lideri Nemačke i Francuske pokazali „simboličko jedinstvo“ time što su održali zajedničku konferenciju za novinare posle samita u Bratislavi.

"EU nije savršena, ali je neophodna" 2

Nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Francuske Fransoa Oland rekli su da je migrantska kriza bila ključno pitanje samita. Oland je rekao da su odlučili da se zajednički rešavaju pitanje migranata uz poštovanje njihovog prava na asimilaciju.

Merkelova je izjavila večeras da su se lideri EU dogovorili da predstave nove planove za jačanje EU do marta naredne godine. „Mi smo se složili da zbog toga što je Evropa u kritičnoj situaciji u kojoj je posle referenduma u Britaniji, ali i zbog drugih teškoća koje imamo, moramo zajednički da se dogovorimo o radnom planu kako bismo mogli da razmotrimo niz pitanja do 60. godišnjice ugovora iz Rima“, rekla je nemačka kancelarka, prenose evropski mediji.

S druge strane, bilo je onih koji su uprkos zajedničkoj deklaraciji iskazali i nezadovoljstvo samitom i dogovorenim pitanjima. Mađarski premijer Viktor Orban ocenio je da je današnji samit EU u Bratislavi bio neuspešan kada je reč o migrantskoj politici i najavio da će se lideri Unije i zemalja Balkana sastati 24. septembra. Orban je rekao da neformalni samit, prvi sastanak lidera EU bez Velike Britanije, nije doneo promenu imigracione politike EU za koju je rekao da je „autodestruktivna i naivna“.

Italijanski premijer Mateo Renci međutim nije želeo večeras ni da prisustvuje zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom i francuskim predsednikom posle samita EU u Bratislavi jer ne deli njihove zaključke. „Samit nije bilo gubljenje vremena, ali da bi se današnji dokument o migrantima opisao kao korak napred potrebna je mašta“, naglasio je Renci.

On je kritikovao i nemačku ekonomsku politiku rekavši da kao što neke zemlje moraju da poštuju pravila deficita, na isti način moraju da se poštuju i druga pravila, poput onih o suficitu. „A ima nekih zemalja koja tone poštuju, a glavna među njima je Nemačka“, rekao je Renci.

Na Samitu je zaključeno da se mora poštovati kontrola ulazaka u EU kada je reč o migrantskoj krizi, kao i da je neophodno poštovanje dogovora EU i Turske po tom pitanju. Načelno je dogovoreno i da će se u narednom periodu zajednički delovati na pojačanju unutrašnje bezbednostii, odnosno u borbi protiv terorizma, kao  i na ekonomskom razvoju zemalja članica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari